Pěnčín oslaví stuhu na nové návsi

Pěnčín – Náměstíčko v Pěnčíně, které prošlo před dvěma měsíci revitalizací, se dočká slavnostního otevření v neděli ve 14:30 hodin.

„Na akci jsme pozvali lidovou hudbu Hanačka ze Slatinic, která zahraje k tanci i poslechu. Zajistili jsme i bohaté občerstvení,“ lákají k návštěvě akce pořadatelé. Na nové návsi chtějí místní obyvatelé oslavit červnový úspěch v soutěži Vesnice roku 2011 Olomouckého kraje, v níž Pěnčín získal ocenění v podobě Oranžové stuhy. Dostal ji za spolupráci obce a zemědělského družstva.

Vítěze kvízu na Noci vědců odmění hvězdárna zrcadlovým dalekohledem

Prostějov – Evropská noc vědců, projekt, k němuž se v pátek večer připojí i Lidová hvězdárna v Prostějově, je velkou příležitostí pro amatérské astronomy. „Noc, kdy zdarma nabídneme pozorování oblohy, odstartujeme kvízem z astronomie a kosmonautiky, jehož vítěz získá hvězdářský zrcadlový dalekohled Celestron se sadou okulárům,“ slíbil šéf prostějovské observatoře Jiří Prudký. Evropská unie vypisuje Evropskou noc vědců od roku 2005 vždy v září. Otevírá dveře akademických ústavů, ale i hvězdáren. (das)

KlezMehrin přiveze klezmerovou klasiku

Prostějov – Klezmerové standardy v podání brněnské kapely KlezMehrin zazní v sobotu v přednáškovém sále Národního domu. Koncert začíná v 19 hodin a je součástí festivalové série Hanácké Jeruzalém, který pořádají členové prostějovského ansámblu Létající rabín.

„Hrajeme tradiční melodie širokého životního prostoru aškenázkého Židovstva ve střední a východní Evropě. Dříve doprovázely svatby a jiné, nejen židovské slavnosti,“ říká klarinetista a saxofonista kapely Lubor Pokluda.

„Podnikáme ale také hudební výlety za židovskými muzikanty na Balkán, Blízký Východ či do Nového Světa,“ podotýká. (das)

Milovníci přírody vyrazí o víkendu do Nectavského údolí

Nectava – Za krásami nectavského údolí se chystají vyrazit tuto sobotu v osm hodin přírodovědci z prostějovského Ekocentra Iris.

„Při exkurzi vedené Hynkem Skořepou se seznámíme s přírodovědnými zajímavostmi této části našeho regionu,“ pozvala všechny zájemce o přírodu Petra Orálková z ekocentra. Výlet je také jednou z posledních možností projet se vlakem z Prostějova až do Nectavy.⋌ (pam)

Něco mezi pokřtí Polibek múzy

Prostějov – Polibek múzy. Tak se jmenuje čerstvé CD prostějovské ska-rockové kapely Něco mezi, která svůj nový počin pokřtí v sobotu večer v hudebním klubu Apollo 13. „Koncert, jehož hosty budou skupiny MimBar a Veselá zhouba, začíná v sedm hodin večer. Výtěžek ze vstupného půjde na stavbu ekologické školy v Tibetu,“ prozradil majitel klubu Miroslav Hasa. (das)

JUNÁK, SVAZ SKAUTŮ A SKAUTEK ČR, STŘEDISKO JÁRY KAŠTILA PROSTĚJOV, SOKOLSKÁ 30, PROSTĚJOV

pořádá v sobotu 24. září výlet na Záhoří. Více informací na internetových stránkách www.jarykastila05.skauting.cz.

SEZONA DIVADELNÍCH PÁTKŮ V NĚMČICÍCH NAD HANOU

v pátek 23. září od 19 hod. Divadlo bez střechy Vyškov, představení Krize aneb Ještě jedna pohádka o lásce. Vstupné na jednotlivá představení je 70 Kč. Výhodné permanentky za 350 Kč možno zakoupit na Kulturním středisku v Němčicích nad Hanou.

ZÁMEK PLUMLOV a Jarda Knejp

v pátek 23. září od 18 hod. posezení s hudbou. K dobré chuti, poslechu i tanci hraje Casio band Jaroslav Knejp. Speciality na rožni. Volný vstup.

VZPOMÍNKOVÝ KONCERT PAVLA NOVÁKA ML. SE SKUPINOU FAMILY V PROSTĚJOVĚ

koná se v sobotu 24. září od 18 hodin v Bistru Hloučela. Předprodej vstupenek přímo v Bistru Hloučela nebo u paní Dany Hubené.

VÝSTAVA OVOCE, ZELENINY A KVĚTIN V URČICÍCH

koná se v sobotu 24. září od 14 do 18 hodin a v neděli 25. září od 10 do 18 hodin. Součástí výstavy je i expozice včelařů. Bohatá tombola.

Do Prostějova míří 450 tanečníků

Prostějov – Více než 450 mladých tanečníků a tanečnic přijede v sobotu do Prostějova na soutěž Taneční ligy. Parket rozvíří na reálném gymnáziu od devíti hodin ráno do sedmi večer. (pam)

Vyberte si: koule v Krumsíně nebo kuličky v Mostkovicích?

Mostkovice, Krumsín – V neděli s kuličkami v Mostkovicích a ve středu, na státní svátek, s koulemi v Krumsíně se bude hrát turnaj. V první vesnici začíná klání už v jedenáct, zápis je 10.40 hodin.

„Začátečníky do hry zasvětí profíci z Českého kuličkového svazu, pravidla jsou velmi jednoduchá. Zahrát si mohou děti i dospělí,“ láká Lukáš Vlček z Mostkovic.

„Medaile i diplomy máme,“ ujišťuje.

Tradiční sváteční pétanqueové klání Václav koulí pak startuje ve dvě hodiny odpoledne.

„Utkají se dvojice, registrace je půl hodiny předem,“ upozornil pořadatel Karel Janeček s tím, že sady koulí si lze zapůjčit na místě, to znamená v pétanqueové aréně u fotbalového hřiště v Krumsíně. (das)

Sokoli se předvedou ve Vrchoslavících

Vrchoslavice – Nezamyslické mažoretky nebo němčické divadlo Na štaci vystoupí v programu, který na oslavu devadesáti let své jednoty připravili sokoli ve Vrchoslavicích. Oslavy potrvají celý víkend. „V sobotu po obědě je oficiálně zahájí průvod s vlajkonoši v krojích. Půjde z náměstí ke sportovnímu areálu na Zamlýní, kde se akce koná. Ti, kdo přijdou, uvidí vystoupení několika skupin mažoretek, ale také sletovou skladbu, prostná dorostenců a vůbec cvičence v akci,“ říká starosta vrchoslavických sokolů Daniel Svačina. Večer pak nastoupí Kanci paní nadlesní, skupina, která zahraje na taneční zábavě. Tečku za oslavami učiní nedělní pohádka Královna koloběžka první, již podle předlohy Jana Wericha nastudovalo divadlo Na štaci. Představení začíná o půl třetí odpoledne.

„V klubovně Zamlýní bude také celý víkend k vidění výstava fotografií z historie Sokola Vrchoslavice,“ doplnil Daniel Svačina. (das)

Nezamyslice uctí patrona dobrým vínem. Slavit budou šest dní

Nezamyslice – Svátek patrona české země oslaví už pojedenácté v Nezamyslicích. Pořadatelé připravili jako vždy program od pátku až do středy. Jako první si přijdou na své milovníci vína. „Připravili jsme ochutnávku vlastních vín, kterou zpestří humorné vyprávění a hezké slovácké písničky muzikanta Jožky Šmukaře s cimbálovou muzikou,“ láká na degustaci starosta Nezamyslic Jiří Doubrava.

Kam za sportem?

Kam za sportem?