„Máme doma dva psy a uklízíme po nich. Ale chodit pak zbytek procházky s hovínkem v sáčku v ruce, není zrovna moc příjemné," říká a dodává, že ve Vrahovicích ví o jediném takovém koši.

Podle Kateřiny Mazáčové je problém i na druhém konci města.

„V okolí Nerudovy ulice se při venčení s nedostatkem psích košů potýkám. Je jich málo i v okolí Plumlovské ulice. Při cestě do města se psem je to velký problém," uvádí.

Někteří pejskaři zase tvrdí, že už v některých místech neřeší „kam to hodí," jestli do košů, které jsou na exkrementy určené nebo do těch na komunální odpad. V některých lokalitách podle pejskařů koše dokonce ubyly.

Nové koše na výkaly se už nepořizují

Za vším je podle Jaroslava Chromka z oddělení údržby majetku na prostějovském magistrátu nová legislativa.

„Po změně zákonů už psí exkrementy nejsou považované za nebezpečný odpad. Tudíž specializované nádoby na ně nejsou dále potřeba, výkaly se totiž v sáčku či pytlíku můžou házet do košů na komunální odpad. Ty, co existují, ale necháváme na svých místech. Jen nekupujeme nové," vysvětluje Jaroslav Chromek a dodává, že za tím je i cena.

„Plastové koše jsou levnější než ty kovové „psí". Takže pokud ten kovový vandalové poničí, kupujeme místo něj plastový," objasňuje.

Na nedostatek košů reaguje ujištěním, že na nejvíce potřebných místech jsou.

„U psích luk tyto nádoby máme. Podněty od občanů samozřejmě dostáváme, jsou to ale spíše jednotlivé případy. Pokud ovšem nějaké upozornění dostaneme, snažíme se jím zabývat," tvrdí Jaroslav Chromek.