„Předpokládám, že jej schválíme,“ řekl prostějovský místostarosta Miroslav Pišťák. Dodal, že po dlouhé době půjde o rozpočet vyrovnaný, tedy že zisky budou stejné jako výdaje.

Jak hovoří čísla? Radnice počítá s příjmy ve výši téměř jedné miliardy sto šedesáti čtyř milionů korun. Na neinvestiční výdaje dá z obecní pokladny téměř devět set padesát šest milionů korun. Zbytek, investiční výdaje, pak poputují především do stavební činnosti.

Bude se stavět

„Zcela výjimečnou akcí příštího roku by mělo být budování Střediska mládeže kopané u sídliště E. Beneše. V rozpočtu máme pro tuto záležitost vyčleněno deset milionů korun, celková částka na stavbu se však může vyšplhat až na padesát milionů. Věřím, že se nám tento rozdíl podaří získat z dotací,“ uvedl Pišťák.

Stejná částka, jakou chce dát město na zmíněný sportovní stánek, je vyhrazena i pro část stavby vnějšího okruhu, který by měl časem spojit kilometry vzdálené ulice Brněnskou a Plumlovskou.

„Pokud se bude městská kasa plnit rychleji, než jak nyní předpokládáme, pak by se na tuto komunikaci mohlo uvolnit i víc peněz,“ poznamenal k tomu místostarosta.

Opraví lázně, přibudou nové zastávky

Dalších deset milionů pak má spolknout pokračování rekonstrukce Husova náměstí. Dosud tato akce přišla na patnáct milionů. Radnice tam nechala položit nové sítě, opravit chodníky a silnice.

Lidé se však v Prostějově dočkají i nových zastávek.

„Rekonstruujeme je již několik roků. Příští rok se opraví třeba ty v ulici na Hrázi a Drozdovické,“ zmínil se Miroslav Pišťák. Není bez zajímavosti, že město vybuduje i zastávky před hlavním nádražím a nemocnicí.

Plavce pak jistě potěší, že radnice nenechá chátrat prostějovské lázně.

„Zaslouží si provést změnu, s jejich horní částí jsou totiž problémy,“ vyjádřil se místostarosta. Zasklení bazénové haly a střešní konstrukce budou stát městskou kasu tři a půl milionu korun.

Investice do místních sportovních stánků však tímto zdaleka nekončí.

„Pro prostějovské lehké atlety upravíme hřiště u reálného gymnázia a budeme také investovat do rekonstrukce Sportcentra ve Vápenici,“ zmínil se místostarosta Pišťák s tím, že opět půjde o miliony korun.

Národní dům i zámek

Lidé, kterým učarovaly Smetanovy sady, jež jsou plné dřevěných skulptur, mohou plesat nad jejich revitalizací. Rozpočet pro rok 2009 počítá pro tento park s dvěma miliony korun. Stranou však nezůstanou ani letos nově osázené Kolářovy sady. Dva miliony korun by v nich mělo stát vybudování mlatových cest.

Peníze z obecní pokladny zajistí také důstojnější prostředí na městských hřbitovech ve Vrahovicích a Brněnské ulici.

Radnice nezapomněla ani na architektonický klenot, jímž je Národní dům. Jeho stavební úpravy přijdou na dva miliony korun. Osm milionů korun z dotací Regionálního operačního programu Střední Morava pak pomůže záchraně prostějovského zámku.

Nutno zmínit, že největší jednotlivou kupou peněz, která je uvedena v investičních výdajích v rámci rozpočtu na příští rok, je splátka za stavbu městského aquaparku.

Činí více než šestadvacet milionů korun. Město bude toto centrum vodních radovánek, jež stojí od roku 2006 v Krasické ulici v Prostějově, splácet až do roku 2014.