„Na firmě nyní hodnotíme, co by bylo pro pokračování výroby obleků na míru, tedy měřenek, nejvýhodnější. Zda zachování výroby a areálu prostějovského podniku, odchod do pronájmu ve městě, nebo přestěhování do Konice či Jeseníku,“ uvedla Helena Vyroubalová, šéfka odborů Oděvního podniku.

Přiblížila, že prostějovské švadleny nyní vyhotovují zhruba 130 měřenek denně.

„Je mezisezóna, obleky právě nijak zvlášť žádané nejsou,“ podotkla s tím, že zboží si objednávají nejvíce Angličané, zájem je však i mezi obyvateli států Beneluxu.

„Můj osobní názor je, že pokud by se měla výroba měřenek stěhovat, pak právě do Jeseníku,“ vyjádřila se Vyroubalová. Poukázala také na to, že podnik v Jeseníku zavřel své brány před nedávnem, zatímco areál v Konici je mimo provoz už tři roky.

„Pokud by se měly měřenky šít v Konici, musela by se budova opravit, což by určitě přišlo na nějaké peníze. V Jeseníku se však může začít pracovat hned,“ srovnala. Připomněla, že závod v Jeseníku má i moderní vybavení a jeho bývalé zaměstnankyně už šily třeba i žakety a fraky.

Rozhodnou věřitelé

K budoucnosti měřenkové dílny sídlící přímo v budově OP v prostějovské místní části Vrahovice pak šéfka odborů Oděvního podniku poznamenala: „V létě jsou zde provozní náklady nízké, protože není potřeba topit. Zima je však hodně drahá.“ Šlo by měřenky přestěhovat někam jinam v rámci Prostějova?

„Museli bychom jít do pronájmu a to by bylo nejspíš neúměrně nákladné,“ reagovala Vyroubalová. Zdůraznila, že všechny zmíněné varianty budou ale muset vyhodnotit věřitelé. Právě oni pak rozhodnou o budoucnosti OP.

„Schůze věřitelů se bude konat již brzy, na přelomu června a července,“ dodala.

Podle jejích slov může nastat i varianta, že měřenky OP Prostějov skončí.

„Bude záležet na tom, jaký bude o výrobu obleků na míru ve světě zájem,“ řekla Vyroubalová.

„Záleží, jakou kvalitu šití a materiálů bude firma nabízet,“ podotkla Vyroubalová.

Jiří Karásek, jednatel společnosti TEXTIL INVEST, jež je jedním z nejaktivnějších věřitelů OP, tvrdí: „V budovách Oděvního podniku v Prostějově nejspíš výroba měřenek nepřežije. Uživit výrobu malých sérií v obrovitém, energeticky náročném areálu, nelze.“

K otázce kam výrobu přestěhovat se nechtěl vyjadřovat. „Názor si udělám, až budu mít k dispozici materiály srovnávající ekonomiku jednotlivých variant,“ řekl.

Po OP se proslýchá, že se na měřenkách, kde pracují zhruba dvě stovky švadlen, chystá propouštění. Adolf Tomandl, mluvčí Úřadu práce Prostějov, ale tuto informaci nepotvrdil.