Plumlovský zámek láká na pohádkové prohlídky

Plumlov – V sídlo pohádkových bytostí se o víkendu promění plumlovský zámek, kde se budou konat tradiční pohádkové prohlídky. Návštěvníci se podívají do pohádky Co takhle svatba, princi?, budou svědky toho, jak Kuba Dařbuján léčí lakomce Pandrholu a setkají se s hubatou Káčou, kterou si na zádech odnese čert.

„Část pohádkových prohlídek se odehraje i ve sklepení," doplnila Kateřina Jenešová z plumlovského zámku. Prohlídky začínají po oba dny v deset hodin a potrvají do osmnácti hodin.

„Vychází se v každou celou hodinu, poslední prohlídka zámku začne v sedmnáct hodin," upřesnila Kateřina Jenešová s tím, že vstupenky na akci je lepší si rezervovat. 

Milovníci pivního moku poměří síly v pětiboji

Seč – Milovníci piva a originálních soutěží si přijdou v sobotu na své. Před hasičskou zbrojnicí v Seči se bude konat jubilejní desátý ročník Litovelského pětiboje. Soutěžně zábavné odpoledne pořádají místní dobrovolní hasiči.Litovelský pětiboj 2012 v Seči

„Ačkoli to na první pohled nevypadá, účelem soutěže je vzájemné sblížení hasičů, soutěžících a diváků," uvedl za organizátory Petr Kolář. Do soutěže se každým rokem zapojují nejen lidé z regionu, ale i ze vzdálenějších měst.

„Setkali jsme se i s mezinárodní účastí, kdy jsme měli soutěžícího z Běloruska, ale v celorepublikovém zastoupení se dá mluvit o neoficiálním mistrovství Česka. Jezdí sem lidé z Prahy, Mikulova či Olomouce," nastínil Petr Kolář s tím, že do pětiboje se zapojuje okolo pětatřiceti lidí. Na soutěžící čekají nové i tradiční pivní disciplíny.

„První a vždy zahajující disciplínou je pití půllitru na čas, následující disciplíny se pravidelně obměňují, aby se měli soutěžící na co těšit. Bude přichystaný například pivní slalom nebo barman. Poslední disciplínou je vždy očekávaná Sečská neckyáda aneb Plavba po Sečském moři, kdy musí soutěžící v plechových neckách přeplavat požární nádrž tam a zpět," přiblížil Petr Kolář.

Do pětiboje se mohou zapojit muži i ženy, ale také řidiči, pro které je připraveno nealkoholické pivo. Litovelský pětiboj startuje o půl třetí odpoledne. 

Hasiči v Suchdole budou slavit

Suchdol – Velké oslavy chystají v sobotu v Suchdole. Místní hasičský sbor bude slavit 130 let od svého založení. Oslavy odstartují ve třináct hodin přivítáním sborů u hasičské zbrojnice, o hodinu později projde obcí slavnostní průvod s kapelou Lipovanka.

„V patnáct hodin budeme světit hasičské automobily a o půl hodiny později začnou oslavy za kulturním domem," přiblížili organizátoři z řad místních dobrovolných hasičů.

Lidé se mohou těšit na ukázku novodobé i historické hasičské i policejní techniky, na vyprošťování lidí z auta, ukázku práce psovoda a kung-fu a požární útok týmu z extraligy České republiky. Pro děti bude přichystaný skákací hrad, pěna nebo malování na obličej. Tečku za oslavami udělá od dvaceti hodin taneční zábava s dívčí skupinou Rebelky. 

Zdatnost závodníků prověří Plumlovman

Plumlov – Běh i jízda na kole čeká na soutěžící, kteří se v sobotu zapojí do Plumlovamana – Plumlovského duatlonu. Milovníci sportování se postaví na start v jedenáct hodin dopoledne.

„Na závodníky čeká 3,6 kilometru běhu, 11,5 kilometru na kole a potom ještě jednou 3,6 kilometru běhu," přiblížili organizátoři. Registrace závodníků bude probíhat od devíti hodin, za startovné zaplatí 250 korun a v jeho ceně je občerstvení a pamětní tričko závodu. 

Automobiloví veteráni pokoří Březský vrch

Konice – Automobiloví veteráni z celé Moravy a části Čech se v neděli sjedou do Konice. Odpoledne je zde čeká už tradiční jízda pravidelnosti do Březského vrchu.

„Naleštěná vozidla starých slavných značek se začnou sjíždět na náměstí v Konici už od půl osmé ráno, kde budou k vidění do dvanácti hodin. Poté přejedou na start k místní sokolovně, kde se účastní jízdy pravidelnosti," nastínil program Arnold Rozehnal z Veterán vehicle clubu z Konice. Vyhlášení výsledků je naplánováno na sedmnáctou hodinu.