Na zámek přijedou princezny i vládce pekel

Plumlov – V sídlo pohádkových bytostí se o víkendu promění plumlovský zámek, kde se budou konat tradiční pohádkové prohlídky. Návštěvníci se mohou těšit na setkání s krásnou Popelkou, okouzlující Zlatovláskou či samotným vládcem pekel. Prohlídky začínají po oba dny v deset hodin a potrvají do osmnácti hodin.

„Vychází se v každou celou hodinu, poslední prohlídka zámku začne v sedmnáct hodin," upřesnila Kateřina Jenešová z plumlovského zámku s tím, že vstupenky na akci je lepší si rezervovat. 

Dobrovolníci se pustí do budování Oživlé zahrady

Vrchoslavice – Veřejnou brigádu na úpravu zahrady školky, fary a školy, ze které vznikne Oživlá zahrada, pořádají v sobotu ve Vrchoslavicích.

„Pustíme se do uhrabání navezené a zarovnané zeminy ve všech třech zahradách, vybereme zbytky kamení, cihel a kořenů. Pustíme se do renovace brány a kovových sloupků k plotu a upravíme místo pro kompost. Na závěr vyrobíme ptačí budky, opečeme si špekáčky a posedíme u ohně," nastínila program sobotního odpoledne Adéla Palíšková.

Akce startuje od třinácti hodin a zájemci si dají sraz v zahradě mateřské školy. Neměli by zapomenout na rukavice, hrabě, kolečka a lopaty.

„Lidé však mohou přijít i kdykoli během odpoledne," dodala koordinátorka projektu Oživlé zahrady. V rámci něj se má stát ze staré farní zahrady zelená oáza klidu, která bude zároveň sloužit i jako místo pro výuku farníků, dětí i usedlíků.

Pálenky a likéry provoní Mostkovice

Mostkovice – Vybrat nejlepší ovocnou pálenku a domácí likér, to bude úkol pro milovníky dobrého moku, kteří se v sobotu sejdou v sokolovně v Mostkovicích. V jejich prostorách se bude už po deváté konat tradiční Mostkovické kaléšek.

„Košt začíná v patnáct hodin," vzkazují pořadatelé z Vodáckého oddílu SQ Prostějov. 

Milovníci šipek se sjedou do Křenůvek

Křenůvky – Šipkový turnaj neregistrovaných hráčů pořádají v sobotu v Křenůvkách. Turnaj startuje od devatenácti hodin v místním pohostinství, kromě dobré zábavy nebude chybět ani bohaté občerstvení. Soutěžící se pak mohou těšit na pěkné ceny.

Ochránci s lidmi vysadí stromy

Prostějov – Společné sázení stromků a keřů v biokoridoru Hloučela naplánovali na pátek ochránci přírody z Ekocentra Iris.

„Budeme vysazovat stromky a keře, jejichž květy či plody jsou významnou potravou pro ptactvo a blanokřídlý hmyz," vysvětlili prostějovští ochránci přírody. Sraz dobrovolníků je v šestnáct hodin u občerstvení U Abrahámka.

„Nářadí na sázení zajistíme, pro účastníky potom bude připraveno občerstvení na ohýnku U Abrahámka. Všichni navíc obdrží pamětní list," vzkazují ochránci přírody.