Plumlovský zámek: mezi výstavami na pohádkové prohlídky

Plumlov – Unikátní výstavy a tradiční pohádkové prohlídky zámku. To je menu, které bude o víkendu servírovat plumlovský zámek.

Víkend nabitý akcemi odstartuje v pátek mezinárodní výstava fotografií s názvem Barevný svět. Vernisáž výstavy startuje v sedmnáct hodin a kromě řady umělců a fotografů na ní nebude chybět ani koncert Komorního orchestru Hudební školy Halásztelek. V sobotu budou prostory zámku patřit akademickému malíři Kristiánu Kodetovi, který přiveze do Plumlova svou současnou tvorbu.

„Jsem velmi potěšen, že je o moje díla stále takový zájem. Na výstavu se už pečlivě připravuji," uvedl Kristán Kodet.

Vernisáž jeho výstavy je naplánovaná na sedmnáctou hodinu.

„Kvůli tomu jsme museli v sobotu zkrátit i pohádkové prohlídky zámku, poslední prohlídka vyjde už o půl čtvrté," řekla Kateřina Jenešová z plumlovského zámku.

Pohádkové prohlídky začínají po oba dny v deset hodin a poté každou celou hodinu, v neděli se vydá poslední výprava do zámku v sedmnáct hodin. Návštěvníci se mohou těšit na princezny, čerta, vodníka, Golema či alchymistickou dílnu Rudolfa II. 

Doloplazy budou o víkendu slavit

Doloplazy – Společné oslavy 660 let od založení obce a devadesáti let fungování místních dobrovolných hasičů plánují na sobotu v Doloplazech. Bohatý program odstartuje v jedenáct hodin hodovou mší svatou v kapli sv. Cyrila a Metoděje.

„Po poledni začnou oslavy dobrovolných hasičů, a to nástupem hasičských jednotek. Nebude chybět žehnání hasičského praporu, vyznamenání hasičů, ukázka hasičského útoku dětí a prohlídka hasičské techniky. Ve zbrojnici se lidé budou moct podívat na výstavu, která mapuje činnost hasičů," nastínil bohatý program Miroslav Rohel.

Poté se oslavy přesunou do zámeckého parku, kde bude pro návštěvníky připraveno kulturní odpoledne.

„O zábavu se postará taneční soubor Hanáci z Hrušky, děti z místní mateřské školy, orchestr mladých z Němčic nad Hanou, mažoretky Babyorionky a tanečníci Tomáš a Simona, děti se mohou těšit i na Minishow s Míšou," vyjmenoval Miroslav Rohel.

Součástí oslav obce bude sjezd rodáků a výstava o T. G. Masarykovi na místním zámku, lidé se také podívají do zámecké věže. V zámeckém parku se mohou návštěvníci těšit na výstavu domácího zvířectva, děti na skákací atrakce a malování na tvářičky.

Ti, kteří se chtějí dozvědět informace o historii obce, by se měli jít podívat na výstavu v kulturním domě u zámku, k oslavám obec také vydala publikaci Doloplazy očima staletí. Oslavy zakončí od dvaceti hodin zábava s kapelou Peter music. 

STARTfest nabídne divadlo, workshopy a koncerty

Želeč – Taneční vystoupení, workshopy, veletrh neziskových organizací, aktivity pro děti i dospělé a k tomu pořádná porce muziky. Návštěvníkům, kteří dorazí v sobotu do Želče na multikulturní a multižánrový festival STARTfest, bude mít třetí ročník akce určitě co nabídnout. Brány statku, na kterém se festival koná, se otevřou lidem ve 14 hodin.

„Hned na dvou pódiích rozbalí své hudební nástroje kapely jako Prago Union, Helemese, MessenJah, The Linings, Off Axis, Svervou či The High Corporation," lákají organizátoři festivalu.

Lidé se mohou podívat na ukázku výcviku psů, obrany a canisterapie, k vyzkoušení bude jízda na lodičce, slack-line, lukostřelba či airsoft. Pro návštěvníky jsou připraveny lokální i mezinárodní gastronomické pochutiny, čajovna a ubytování ve stanovém městečku. 

Aquapark ovládnou vodní hry

Prostějov – Milovníci vodních radovánek a sportovních aktivit by neměli v neděli chybět v prostějovském aquaparku v Koupelkách. Organizátoři si pro ně připravili začátek léta ve znamení vodních her, kterých se mohou účastnit všechny generace.

„Od dvanácti do patnácti hodin čeká na děti nejen příjemné osvěžení na vodních atrakcích, ale také laserová střelnice nebo ukázky výbavy hasičů, nebude chybět ani škola potápění," vyjmenoval Vladimír Průša, jednatel Domovní správy, která aquapark spravuje.

Ti, kteří vyplní hrací kartu, mohou vyhrát nafukovací člun, pro ostatní účastníky soutěže je připravená sladká odměna.

„Připraveny jsou i sportovní aktivity, odpolednem bude provázat moderátor Petr Zakopal," vzkázal Vladimír Průša.