Lidé vyrobí domečky pro včely

Prostějov – Další ze série tvořivých dílen si na pátek přichystali prostějovští ochránci přírody. Lidé, kteří zavítají do kovárny Ekocentra Iris, budou vyrábět hmyzí hotely. Ty slouží pro vývoj samotářských druhů včel.

„Zhotovená doplňková zařízení instalujeme v prostějovských parcích a v biokoridoru Hloučela. Lidé mohou zároveň hmyzí hotely i adoptovat," lákají ochránci z Ekocentra Iris.

Lidé zároveň dostanou letáček s návodem a nákresem, podle kterého si budou moct hmyzí hotel vyrobit i doma. Akce startuje v šestnáct hodin v kovárně na Husově náměstí. 

Historický kočár s hulány zahájí turistickou sezonu

Čechy pod Kosířem – Turistickou sezonu ve velkém stylu zahájí v sobotu Muzeum historických kočárů v Čechách pod Kosířem. Obcemi regionu bude projíždět historický kočár se čtyřspřežením doprovázený hulánskou ozbrojenou strážní jednotkou na koních.

„Na jízdu jsme vybrali cestovní kočár Landauer, který si zahrál ve filmu o císařovně Sisi. Je schopný do jakéhokoli počasí, a i když má být pěkně, musíme počítat se vším," řekl ředitel muzea Václav Obr.

Kočár, který poveze významné osobnosti, se zastaví ve třinácti obcích. Na své cestě se zastaví ve Služíně, Stařechovicích, Kostelci na Hané, Čelechovicích na Hané, Studenci, Olšanech u Prostějova, Třebčíně, Lutíně, Slatinicích, Ludéřově, Kníničkách, Drahanovicích a Lhotě pod Kosířem.

„Na každém místě představíme lidem kočár a předáme jim i drobné propagační letáky daného místa. Bohatý program, který je připraven na místech zastavení kočárů, bude malým zastavením dávných dob, vzpomínkou na ubíhající čas v koloběhu lidského bytí," uvedl Václav Obr a dodal, že na závěr akce se mohou lidé těšit na překvapení.

Kočár s hulány vyjede v devět hodin od muzea historických kočárů, zpátky do Čech pod Kosířem se vrátí v osmnáct hodin.