Ochránci vyrobí bydlení pro ptáčky

Prostějov – Udělat dobrý skutek a zároveň se něco přiučit mohou všichni, kteří se spolu s ochránci přírody pustí v pátek do výroby ptačích budek na Hloučelu. Pro manuálně zručné i nadšence se koná v kovárně Ekocentra Iris tvořivá stolařská dílna.

„Vyrobíme několik typů hnízdních budek pro ptactvo, především sýkorníky a špačníky. Materiál na výrobu budek zajistíme," vzkazují ochránci přírody a dodávají, že autoři si mohou „svou" budku vyzdobit.

Ptačí domečky potom ochránci přírody spolu s lidmi vyvěsí v biokoridoru Hloučela a lidé zároveň budou moct ptačí budku adoptovat.

„To znamená, že začátkem jara se zúčastní jejího vyvěšení a poté se mohou o budku starat, pravidelně ji čistit a pozorovat její obyvatele," vysvětlují členové ekocentra. Tvořivá dílna se koná v pátek od šestnácti do osmnácti hodin. 

Na diváky čeká v Němčicích dlouhá cesta

Němčice nad Hanou – Hrou na motivy filmového scénáře Ingmara Bergmana Lesní jahody bude v pátek pokračovat seriál Divadelních pátků v Němčicích nad Hanou. S inscenací hry … dlouhá cesta se na jevišti místního kina Oko představí ochotníci z Rádobydivadla Klapý.

„Představení začíná v devatenáct hodin," vzkázala referentka kultury Jana Oulehlová. Diváci se ještě mohou v březnu těšit na Emigranty. 

Srdíčkový ples doplní módní přehlídka

Nezamyslice – Zhlédnout zajímavé modely, zatančit si a pobavit se budou moct lidé, kteří v pátek večer zamíří do Sportovně-relaxačního centra v Nezamyslicích. Občanské sdružení Patříme k sobě zde už po osmé pořádá Srdíčkový ples.

„O dobrou zábavu se postará Eši Band, program obohatí módní přehlídka," lákají organizátoři. Ples startuje ve dvacet hodin, vstupné je osmdesát korun. 

Peruánský šaman přiblíží šamanismus Amazonie

Prostějov – Na šamanskou meditaci doplněnou přednáškou se mohou těšit ti, kteří přijdou v sobotu do Čajovny pod pokličkou. Na návštěvu sem přijede Juan Carlos Pacala Gomez z Peru.

„Bude podívat o tradičním šamanismu Peruánské Amazonie a jejího odkazu ve 21. století či o síle a využití léčivých bylin z deštného pralesa. Nebude chybět ani ukázka prací šamana, kdy dobrovolníkům určí psychické i fyzické potíže," nastínil provozovatel čajovny. Setkání začíná o půl páté odpoledne, lidé si musí rezervovat místo.

Malí hasiči budou bojovat na sněhu

Kladky – Soutěž v požárním útoku a štafeta s překážkami čeká na malé hasiče, kteří přijedou v sobotu do Kladek. V lyžařském areálu se budou konat dětské hasičské hry s názvem Soutěž na sněhu, které pořádají místní dobrovolní hasiči.

„Soutěže se mohou účastnit mladí hasiči od šesti do patnácti let. Hasiči budou soutěžit v požárním útoku a ve štafetě na sedm krát padesát metrů," přiblížili organizátoři akce. Na požárníky čekají ceny a občerstvení. „Děti, které si budou chtít zalyžovat na sjezdovce, dostanou zvýhodněné jízdné," dodávají organizátoři. Sraz soutěžících je od devíti hodin, start prvního družstva začne o hodinu později.

V Pavlovicích vypukne rej masek

Pavlovice u Kojetína – Karnevalovým veselím budou žít v sobotu Pavlovice u Kojetína. V místní sokolovně se bude konat dětský karneval, který už druhým rokem pořádá obec společně se Spolkem dřínovských žen. „Loni byla tato akce mimořádně úspěšná, sešly se tu téměř dvě stovky lidí," nastínila Linda Lešikarová z kulturní komise obce. Zábavným odpolednem děti provede osvědčený noumen Tonda „Čárlí" Bartošík, který si připravil bohatý program a spoustu soutěží.

„Pro děti i dospělé, kteří přijdou v kostýmu, je připravená odměna," lákají organizátoři. Dětský karneval startuje v patnáct hodin v sále nově zrekonstruované sokolovny.