Písničkou ke slunci, tradice ožívá

Mostkovice/Plumlov – Děti z přibližně patnácti škol a sociálních zařízení budou v pátek účinkovat na znovuzrozeném festiválku pro zdravotně postižené děti a mládež na pláži U Vrbiček u Plumlovské přehrady. Jejich program začíná už od desíti ráno.

„Připravily si několikaminutová taneční, pěvecká či jiná vystoupení. Krásné je, že si při nich fandí navzájem," zmínil se moderátor festivalu Michal Mucha. Starost mu však dělá počasí.

„Snad bude pěkně, jinak by to pro děti nebylo to pravé," dodal Mucha.

V pět hodin odpoledne vystřídají děti na pódiu známé i méně známé kapely, představí se například Stracené ráj, Pauli a Slavoj či Katapult revival. 

KDY: Pá – od 10, KDE: Plumlovská přehrada, pláž U Vrbiček

Vyzkoušejte Firefest v Křenůvkách

Křenůvky – Kultura nemusí být byznys. Tímto heslem se řídí organizátoři alternativního festivalu Firefest 2013, jehož osmý ročník vypukne v pátek v Křenůvkách a bude trvat až do neděle. V duchu myšlenky DIY (Do it yourself) se můžete těšit na koncerty, čajovnu, reggae party, workshopy, filmy, přednášky, vege bistro a mnohé další.

„Chceme ukázat, že hardcore, underground a DIY scéna je především rodina a komunita, a tento festival je místem, kde se mohou lidé potkávat bez jakýchkoliv předsudků," vzkazují vám pořadatelé na webových stránkách. Na festiválku se v sobotu ráno představí i kapela Gambini z Prostějovska.

„Tentokrát zahrajeme svým příznivcům unplugged spíš takovou akustiku experimentál," prozradil člen skupiny Pavel Kolář s tím, že festival je pro něj srdeční záležitost.

„Hraje se kvalitní, spíše nezávislá muzika. Všude super lidi a navíc se kapely každý rok výrazně proměňují, což je fajn věc," říká Kolář. Program festivalu najdete na: www.firefest.cz. (rok)

KDY: Pá – Ne, KDE: Křenůvky

Kam vyrazit s dětmi? Na věž

Prostějov – Jaký dárek připravit vašim ratolestem ke Dni dětí? Co třeba zdarma prohlídku prostějovské radniční věže zakončenou zajímavým výhledem na okolní scenérie. Den dětí ve věži se koná v sobotu 1. června, prohlídky začínají vždy ve 14, 15 a 16 hodin.

„Zájem je ovšem značný, proto si raději v pátek do sedmnácti hodin či v sobotu od devíti do dvanácti hodin ověřte jejich obsazenost na telefonním čísle: 582329723," vysvětlila pracovnice infocentra Kateřina Kimlová a dodala, že pro děti bude připravena malá pozornost.(rok)

KDY: So – od 14 do 17, KDE: Radniční věž, Prostějov

Na Zámečku prověří znalosti jezdců

Bělecký Mlýn – Mladé jezdce na koních čekají v sobotu na Běleckém Mlýně zkoušky základního výcviku. O licenci, kterou musí mít každý, kdo chce závodně jezdit parkur, ale i další disciplíny, budou usilovat v jezdeckém areálu Zámeček od osmi hodin ráno. Dohlížet na ně budou zkušení harcovníci ze zdětínského jezdeckého klubu Waldhof.

„Akce se měla konat minulý týden, ale museli jsme ji zrušit," uvedla Miroslava Greplová z jezdeckého klubu Waldhof a dodala, že zkoušky jezdců se skládají ze tří částí. „Jezdci musí prokázat znalosti v teoretické části, v praktické ukáží drezúru a předvedení koně a zkoušky uzavře skoková část," řekla Miroslava Greplová. (ham)

KDY: So - od 8, KDE: Bělecký Mlýn

Akční Tvorovice lákají na hračky i pohyb

Tvorovice – Hned dvě zajímavé události pro veřejnost mají pro vás o víkendu nachystané v Tvorovicích. Autodráhy, dětské telefony, stavebnice Merkur, plyšáci, stolní hry z let sedmdesátých a osmdesátých. To vše a další zajímavé kousky budou v sobotu a v neděli k vidění na unikátní výstavě retro hraček v kulturním domě.

„Můžete si i s vybranými modely pohrát a zavzpomínat si tak na své dětství. Ukažte svým dětem tyto krásné a dnes již vzácné hračky a modely," vybízí k návštěvě pořadatelé. V Tvorovicích na vás čeká v sobotu i sportovní odpoledne. Na hřišti se utkají v nejrůznějších disciplínách děti i dospěláci. Ovšem pozor, v případě vytrvalého deště může být tato akce zrušena. 

KDY: retro hračky: So a Ne (vždy od 10 do 18), sportovní odpoledne So – od 14, KDE: retro hračky: kulturní dům, sportovní odpoledne: Hřiště TJ Sokol Tvorovice

Vzhůru na pomoc přírodě

Plumlov – Prostějovští ochránci přírody opět vyráží do akce. Setkají se v Plumlově na náměstí v sobotu 8.45 ráno a zamíří na brigádu do okolních luk.

„Pustíme se do vytrhávání ovsíku, hrabání sena, rozrušování drnů a dalších věcí na pěkné loučce u Soběsuk. Nářadí a pracovní rukavice zapůjčíme," informovala Petra Orálková z Irisu s tím, že drobné občerstvení bude pro účastníky zajištěno a ti navíc obdrží zdarma letáčky či brožurky s regionální tematikou. (rok)

KDY: So 8–14, odjezd z PV možný společně busem z nádraží v 8:25, KDE: Plumlov a okolí

Krátké info

PROSTĚJOVSKÝ VELETRH ZÁBAVY - v pátek 31. května od 9 do 16 hodin na náměstí T. G. M. v Prostějově (v případě nepříznivého počasí na zimním stadionu). Ttaneční a sportovní vystoupení. Prezentace volnočasových aktivit. Aréna her. 

DIVADLO POINT, OLOMOUCKÁ 25, PROSTĚJOV - v pátek 31. května od 19 hodin Hotel Palermo

MEZINÁRODNÍ HUDEBNÍ FESTIVAL HANÁ - v pátek 31. května v 19 hodin, koncertní sál zámku Výšovice Clarinettino, Jiří Hlaváč, Felix Slováček jr. klarinet, Kvarteto města Brna, Josef Hanák kontrabas.

MUSIC CLUB APOLLO 13, BARÁKOVA 12 - v sobotu 15. června od 20 hodin HOLDEN rock-pop/ Karlovy Vary. Koncerty jsou v rámci programu Wolkrův Prostějov 2013.

DISCO KLUB SIMETRIX, KOMENSKÉHO 16 - v pátek 31. května hraje DJ Doktor a v sobotu 1. června hraje DJ Doktor. Otevřeno od 21 hodin. Dámy vstup zdarma po celou diskotéku!

1. ROČNÍK AUTOVETERÁNI V PROTIVANOVĚ - koná se v sobotu 1. června. Kolem 9 hodiny vyrazí osmnáct autoveteránů z Brna. Cíl je u restaurace U Veverků v Protivanově, kde bude také vyhlášení výsledků a předání věcných cen za podpory sponzorů. Během závěrečného občerstvení zde budou vozidla vystavena s možností podrobné prohlídky. Zájemci mohou fotografovat a poslechnout si odborný výklad historie vozidla přímo od majitele.

PŘEDNÁŠKA TOMÁŠE PFEIFFERA - pozvánka na společné zamyšlení nad otázkami a záhadami života. Přednášející biotronik Tomáš Pfeiffer odpovídá na písemné i ústní dotazy posluchačů. Vstupné je dobrovolné. Neděle 2. června v 9 hodin ve Společenském domě, Komenského 6.

Kam za sportem?

FOTBAL
Krajský přebor, 1. 6., 16.30: Kralice – Velké Losiny.
2. 6., 16. 30: Konice – Ústí.
1. A třída, skupina B, 1. 6., 16.30: Plumlov – Lipník, Haná Prostějov –
Hlubočky.
2. 6., 16.30: Čechovice – Klenovice.
1. B třída, skupina A, 29. 5., 17.30: Pivín – Nezamyslice.
1. 6., 16.30: Kostelec – Mostkovice, Nezamyslice – Radslavice.
2. 6., 16.30: Lipová – Vrchoslavice.
1. B třída. skupina B, 2. 6., 16.30: Protivanov – Drahlov.
II. třída, 1. 6., 16.30: Čechovice B – Hvozd, Vrahovice – Olšany.
2. 6., 10.00: Smržice – 1. SK Prostějov B.
2. 6., 16.30: Přemyslovice A – Otinoves, Brodek u PV – Kralice B, Haná
Prostějov B – Držovice, Otaslavice – Určice B, Výšovice – Zdětín.
III. třída, 2. 6., 16.30: Dobromilice – Kostelec B, Pivín B – Mostkovice B,
Vrahovice B – Ptení, Brodek u Konice – Ivaň, Nezamyslice B – Bedihošť,
Tištín – Němčice, Horní Štěpánov – Vícov, Pavlovice – Zdětín B.
IV.třída, 1. 6., 16.30: Jesenec B – Brodek u PV B, Protivanov B –
Doloplazy, Čechy pod Kosířem – Biskupice.
2. 6., 16.30: Přemyslovice B – Plumlov, Želeč – Malé Hradisko, Kladky –
Tvorovice, Otaslavice B – Hrubčice.
TENIS
Unicredit Czech Open: 2. 6. – 8. 6