V Kladkách konečně začne lyžařská sezona

Kladky – Dobrá zpráva přichází z Kladek. „V pátek zahajujeme provoz lyžařského areálu. Všechny k nám srdečně zveme,“ vzkazují provozovatelé místní sokolské sjezdovky, na níž ve středu leželo jednadvacet centimetrů sněhu. Půlkilometrový svah má být před víkendem upravený a připravený přivítat první návštěvníky. „Pokud nám to nepřekazí sluníčko, budeme intenzivně zasněžovat až do pátku,“ informoval předseda TJ Sokol Kladky Jiří Křeček. Začátek letošní sezony se notně opozdil kvůli nepřejícímu počasí. Minulý rok jel vlek ve skiareálu v Kladkách už od začátku prosince. Klasická celodenní jízdenka pro dospělého zde stojí 350, dětská 250 korun. (das)

Ptačí budky adoptují ti, kdo je vyrobí

Prostějov – Ptačí budky, které vyrobí účastníci tvořivé dílny v Ekocentru Iris, rozvěsí na jaře ochránci přírody na stromy. „Umístíme je v přírodovědně cenných lokalitách Prostějovska. Těm, kteří budku zhotoví, nabídneme její adopci, to znamená, že se o ni budou starat, čistit ji a pozorovat její obyvatele,“ naznačila Eliška Valentová z Ekocentra, které workshop pořádá v pátek od 16 do 18 hodin ve svých prostorách na Husově náměstí. „Tvůrčí dílnu doprovodí povídání ornitologa Petra Podhorného o životě, hnízdění a potravě našich ptáků,“ uzavřela Valentová. (das)

Tanečníci obsadí sedm parketů

Prostějovsko – Minimálně sedm plesů nabízí konec týdne na Prostějovsku. První, hasičský, mají v pátek ve Víceměřicích. Kapela Yantar bude vyhrávat v košíkárně Domova u rybníka. Zvěřině v tombole i na talířích neodolají mnozí v Čelčicích, kde se v sobotu koná Myslivecký ples se skupinou Novios. Vstupenky nabízí okresní sdružení nimrodů. „Svoz je zajištěn, hlídané parkoviště bude zdarma,“ vzkazují myslivci. Ve stejný den pořádají přitom bál i jejich kolegové ze Ptení a tanečníky zvou na parket také hasiči v Dětkovicích a v Brodku u Konice. A do sobotní nabídky pro dospělé patří i třetí obecní ples ve Tvorovicích. Před bálem ve Víceměřicích si užijí děti na tradičních šibřinkách. „Letos se ponesou v mušketýrském duchu. Na konci vyhlásíme nejhezčí pár masek,“ slibují místní dobrovolní hasiči. (das)

Reálka hostí mistrovství republiky v diskotancích

Prostějov – Mistrovství republiky v diskotancích hostí v neděli reálné gymnázium v Prostějově. Chcete-li vidět výkvět mladých tuzemských tanečníků, přijďte do sportovní haly ve Studentské ulici. „Klání potrvá celý den, od osmi hodin ráno do osmi večer,“ vzkazují pořadatelé. Na parketu předvedou svůj um sólisté, dua i menší skupiny, a to ve stylech disco dance, free style, hip hop a electric boogie. Horkými kandidáty na nejlepší umístění jsou jistě svěřenci domácí Taneční školy Hubený, která mistrovství republiky spolupořádá. V roce 2009 se konalo v Praze, rok před tím v Chomutově. Obvykle se domácího šampionátu účastní dobrá tisícovka tanečníků. „Hostem toho letošního bude Jan Bendig ze Superstar,“ slibují organizátoři. (das)

Jazzové kvarteto Los Quemados míří do Prostějova

Prostějov – Koncertuje převážně v pražských klubech, kde je oblíbené, a občas si odskočí do nějakého města v Čechách. Na Moravu v podstatě nejezdí. Řeč je o jazzovém kvartetu, někdy i kvintetu Los Quemados, které si dnes poslechne publikum v prostějovském Botanico café.

„Hrajeme převážně vlastní skladby v peprné směsi jazzu, funky, latiny, afro hudby a bopu,“ charakterizují svou muziku baskytarista Filip Spálený, klávesista Jan Bálek, bubeník Ondřej Pomajsl a saxofonisté Jakub Doležal a Luboš Soukup.

„Vystoupí v sedm hodin večer. Vstupenky jsou u nás už několik dní v předprodeji a k dispozici budou samozřejmě i na místě,“ ujistil Bronislav Rataj z klubu přístupného z Wolkerovy a Komenského ulice. Los Quemados už v Prostějově koncertovali na podzim roku 2010. (das)

Honza najde v sokolovně Kašpárka

Prostějov – Žertovnou pohádku Honza hledá Kašpárka inspirovanou předválečnou knihou Bohumila Schweigstilla sehrají v neděli dětem členové loutkářského souboru prostějovského sokola. Do sokolovny na Skálově náměstí zvou rodiny na půl třetí odpoledne. „Vstupné udržujeme lidové, je deset korun na osobu,“ podotýká režisérka divadla Lucie Hlačíková. (das)

Zkušení varhaníci poradí kolegům

Prostějov – Dva prostějovští chrámoví hudebníci, Václav Večeře a Ondřej Mucha, chystají pro kostelní varhaníky další seminář. Tuto sobotu bude od tři čtvrtě na devět ráno přednášet v Centru volného času Oáza v budově Cyrilometodějského gymnázia v Prostějově právě regenschori kostela u Milosrdných Ondřej Mucha.

„S účastníky probere zásady varhanní registrace v postní a velikonoční době, chorálovou předehru, slavnostní postludium a další hudební zajímavosti. Varhaníci si také mohou přinést skladby, s jejichž interpretací by chtěli poradit,“ vzkázal organizátor Václav Večeře. Zájemci by se měli ozvat co nejdříve na telefonní číslo 731 402 144.

Na sobotu 25. února pak zmínění muzikanti chystají seminář o liturgické hudbě v době postní, který se zaměří na sborový zpěv pašijí, exultet a dalších skladeb. V březnu pozvou na přednášku o gregoriánském chorále. (pam)

DUHA - KULTURNÍ KLUB U HRADEB, ŠKOLNÍ 4, PROSTĚJOV

pořádá v pátek 27. ledna od 18 do 22 hodin Taneční večer nejen pro seniory. K tanci hrají manželé Vykoukalovi z Olomouce. Vstupné je 60 korun.

DISCO CLUB SIMETRIX, KOMENSKÉHO 16, PROSTĚJOV

pořádá v pátek 27. a v sobotu 28. ledna víkend na křídlech. Začátek ve 21 hodin, dámy vstup zdarma.

MUSIC CLUB APOLLO 13, BARÁKOVA 12, PROSTĚJOV

pořádá v pátek 27. ledna od 20 hodin Sounds of the Grave 2012. Hrají: Brutal Doom (Prostějov), Brutally Deceased swedish death (Praha), Psychotic Despair grind-death (Praha), Amöbia thrash (jižní Morava), Old thrashmetal (Karviná). Vstupné 90 korun. V sobotu 28. ledna se od 20 hodin koná Barbarský Prostějov. Vystoupí kapely Barbar punk (barbarský punk-rock obohacený irskou píšťalou a středověkými motivy), hosté Pan!cká ataka a Celebration hard rock. Vstupné 50 korun.

ZABIJAČKOVÉ HODY NA BĚLECKÉM MLÝNĚ

ochutnávka tradičních zabijačkových specialit od mistrů řeznických se koná v sobotu 28. a v neděli 29. ledna od 10 hodin na Běleckém mlýně.

VÝROČNÍ SCHŮZE V URČICÍCH

výroční schůze k 50. výročí založení Svazu zahrádkářů Určice a 55. výročí založení Českého zahrádkářského svazu se koná v neděli 29. ledna ve 14 hodin v pohostinství Na Hornici v Určicích. Schůze potrvá asi 1 1,5 hodiny.

Kam za sportem?

HOKEJ

KRAJSKÝ PŘEBOR
19. kolo: HC Grewis Plumlov – HC Moravské Budějovice 2010 (NE,
16.45)

VOLEJBAL

UNIQA EXTRALIGA
18. kolo: VK Modřanská Prostějov – KP Brno (PÁ, 18.00)
2. LIGA ŽEN, SK. C
23. a 24. kolo: TJ OP Prostějov – Vsetín (SO, 10.00 a 14.00)

BASKETBAL

OBLASTNÍ PŘEBOR
15. kolo: BK Prostějov C – BK Olomouc (PÁ, 19.30)

FUTSAL

Více: SERVIS