Na pódiu se vystřídá sedmdesát prostějovských osobností

Prostějov – Prostějovské osobnosti a elegance města módy ve dvacátém století. Tak se jmenuje pořad, který divadelní spolek Historia uvede v sobotu odpoledne v klubu Duha. „Diváci se budou moci setkat s přibližně sedmdesáti prostějovskými osobnostmi, které se výrazně zapsaly do dějin našeho města během celého minulého století. Představí se samozřejmě v dobových šatech,“ slíbila pořadatelka Eva Suchánková ze spolku Historia. Vstupenky stojí padesát korun a dají se koupit v pokladně kina Metro. (das)

S ochránci přírody uvidí výletníci tajná zákoutí zoo

Prostějov – Máte-li chuť a čas, můžete v sobotu vyrazit do zoo s ochránci přírody z prostějovského Ekocentra Iris. Další ze série exkurzí pro veřejnost pojmenovali Den zvířat. Na programu je nejen návštěva zoo na Svatém Kopečku, ale také prohlídka olomoucké katedrály a vycházka na zříceninu kartuziánského kláštera v Dolanech.

„Naši výpravu do zoologické zahrady doplní odborný výklad zaměstnanců a oblíbené komentované krmení zvířat. Kromě toho se účastníci exkurze podívají na místa, která jsou pro návštěvníky zoo běžně nepřístupná a velmi zblízka si prohlédnou pásovce nebo mravenečníka,“ láká na výlet Eliška Valentová z Ekocentra Iris. Autobus odjíždí v osm hodin ráno z Joštova náměstí v Prostějově. Jízdenka stojí padesát korun. (zuv)

Umíte to s volantem? Předveďte se při jízdě zručnosti na ŽralokuJízda zručnosti ve Žraloku

Plumlov – Kvílení pneumatik se ponese v sobotu kempem v Plumlově. Od čtrnácti hodin totiž na Žraloku startuje jízda zručnosti, které se mohou zúčastnit všichni zájemci z řad profesionálů i amatérů. Prezentace závodníků začíná v pravé poledne.

„Řidiče čeká náročná trasa, mimo jiné slalom mezi kužely. Rozhodující bude samozřejmě výsledný čas,“ prozradil Jan Korbař z pořádajícího automotoklubu AMK-Plumlov s poznámkou, že v sedm večer uzavře akci diskotéka. (rok)

Němčice se budou bavit na novém náměstí

Němčice nad Hanou – Radnice v Němčicích nad Hanou chystá zítra v podvečer slavnostní předání Palackého náměstí občanům. „Opravy, které si vyžádaly dvacet pět milionů korun, právě končí. Kulturní akce začíná v 19 hodin a náměstí symbolickou formou povýší v umělecké i duchovní rovině,“ naznačila starostka Němčic Ivana Dvořáková. Program předání bude v režii žáků němčické základní umělecké školy. (zuv)

Krotitele draků čekají soutěže o ceny

Křenůvky, Klenovice na Hané – Tradiční podzimní povyražení – pouštění draka naplánovali na sobotní odpoledne v Křenůvkách a v Klenovicích na Hané. Drakiáda v Křenůvkách startuje ve dvě hodiny odpoledne na hřišti u kulturního domu. „Bude se konat za každého počasí. Pro účastníky jsme si připravili zajímavé soutěže, vítěze odměníme pěknými cenami,“ slíbila pořadatelka Marcela Žídková. Klenovičtí přeložili svoji drakiádu z úterý na sobotu kvůli nepřízni počasí. Také na ní se bude soutěžit o ceny. Akce se uskuteční ve 14 hodin, a to na návrší Větřák. (zuv)

Letadýlkem nad Prostějovskem

Prostějov – Chcete zažít ten pravý relax v oblacích? O víkendu máte jedinečnou šanci. Při příležitosti Dne otevřených dveří v areálu Aeroklubu Josefa Františka na prostějovském letišti se totiž konají i vyhlídkové lety pro veřejnost.

„Půjde přibližně o patnáctiminutové kroužení nad Prostějovem a jeho okolím. Návštěvníci si sami určí, kterým směrem letadlo zamíří, zda nad jejich chatu a zahrádku, nebo třeba nad plumlovskou přehradou či Kosíř. Záleží to jen na nich. Navíc samozřejmě mohou podle libosti fotit scenérie pod nimi a natáčet si videjka,“ vysvětlil Tibor Borovský z pořádající společnosti Benefit Air s tím, že tato kratochvíle přijde skupinku tří osob na patnáct set korun.

Zároveň však podotknul, že vstup na letiště je zdarma a na návštěvníky zde čeká v rámci Dne otevřených dveří mimo jiné přehlídka zajímavých strojů a povídaní ze života pilotů. Akci si pod svá křídla vzala společnost Benefit Air spolu s Aeroklubem Josefa Františka a chtějí tak společně připomenout výročí sto let létání v Prostějově. Vyrazit za letadýlky můžete v sobotu i neděli od devíti do osmnácti hodin. (rok)

Zámeckým parkem, v němž maloval Mánes, provedou experti

Čechy pod Kosířem – Lidé v sobotu v Čechách pod Kosířem vyrazí po stopách Josefa Mánesa. Místy, které si tu malíř při svých pobytech oblíbil, provede návštěvníky historička umění Michaela Kvapilová Nováková, znalec architektury Miroslav Chytil a botanička Alice Bezrouková.

„Návštěvníci se seznámí s osobností umělce, s architekturou zdejších romantických staveb a poznají také nejzajímavější dřeviny v zámeckém parku,“ slíbila Michaela Kokojanová z Muzea Prostějovska. Pamětní síň Josefa Mánesa bude v sobotu otevřená od půl desáté do půl třetí odpoledne. V neděli se pak v parku chystá rekonstrukce bitvy z takzvané francouzsko-indiánské války, jíž je zúčastní desítky nadšenců v dobových kostýmech. (zuv)

Stádo koz zaženou domů draci na obloze

Čelechovice na Hané – Poslední pastva aneb Holky, domů! Na akci s tímto názvem zvou dnes odpoledne chovatelé z čelechovické kozí farmy Rozinka. „Již po desáté se budeme loučit s letní sezonou a podzim přivítáme symbolickým zaháněním stáda,“ uvedla chovatelka Jarmila Zelenská. Program začíná ve čtrnáct hodin.

„Návštěvníci budou moci ochutnat produkty z kozího mléka a podívat se, jak se vyrábí. Chystáme i povídání o každodenním životě na farmě a na závěr se rozloučíme se stádem,“ popsala Zelenská. Součástí sobotního podniku je také velká drakiáda na louce u farmy. „Při hlídání koz na pastvě budeme zároveň prohánět draky na obloze. Možná bude nějaký drak vypadat jako koza nebo koza jako drak,“ zavtipkovala Zelenská. Příští setkání plánují chovatelé z Čelechovic na Bílou sobotu, kdy na farmě proběhne tradiční Počítání kůzlátek. (zuv)

Kam za muzikou?

Klub Apollo 13: černá muzika a Něco mezi

Prostějov – Dj´s Beck, Malda a další rozjedou v pátek taneční párty v prostějovském klubu Apollu 13. Akce s podtitulem „poslechová černá hudba“ startuje v osm hodin večer. Ve stejném čase začíná v podzemí Barákovy ulice také sobotní ska-rocková noc. „Zahrají prostějovské skupiny Něco mezi a MimBar,“ prozradil Miroslav Hasa z Apolla 13. (das)

BOTANICO CAFÉ, WOLKEROVA 3, PROSTĚJOV

V pátek 1. října od 19 hod. vystoupí jazzový kvartet Los Quemados – J. Doležal saxofon, J. Bálek piano, F. Spálený baskytara a O. Pomajsl bicí. Předprodej vstupenek v prodejně.

SIMETRIX, KOMENSKÉHO 16, PROSTĚJOV

V pátek 1. října od 21 hod. DJ Aleš Drapač (Doctor) a v sobotu 2. října od 21 hod. DJ Mark. Dámy vstup po celou diskotéku zdarma.

CLUB ZÁTIŠÍ, LIDICKÁ 28, PROSTĚJOV

Každý pátek a sobotu disco 80. a 90. let. Vstup zdarma.

DĚTSKÁ DISKOTÉKA V LIPOVÉ

V sobotu 2. října od 15 hod. v Kulturním domě Diskotéka s Míšou Růžičkovou. Vstupné dobrovolné, občerstvení zajištěno.

Kam za sportem?