Zámecká galerie se promění ve sklípek

Konice – Dobrá vína z jižní Moravy a také burčák se budou rozlévat na dalším ročníku vinobraní v konickém zámku. „Podvečerem bude provázet cimbálovka Ječmínek," zvou pořadatelé z městského kulturního střediska. Místní zámecká galerie se promění ve sklípek v pátek v 18 hodin. (das)

Expert popovídá o životě stromů

Prostějov – O životě stromů a keřů si v pátek popovídají s odborníkem návštěvníci prostějovského Ekocentra Iris. Ochránci přírody pozvali do svého sídla na Husově náměstí dendrologa Josefa Plačka. „Přednášející doplní vážně nevážný výklad o ukázky dřevin a zajímavé fotografie," poznamenala Eliška Valentová z Ekocentra s tím, že beseda potrvá od čtyř do šesti hodin odpoledne. (das)

Zkuste noční prohlídky na plumlovském zámku

Konají se v pátek a v sobotu od 19 hodin každou půlhodinu. Součástí prohlídek budou hrané příběhy, které vás vtáhnou do dávné doby. Můžete se těšit na souboj s loupeživým rytířem a osobně se setkat s králem Janem Lucemburským, Přemyslem Otakarem II. a dalšími historickými osobnostmi. Vstupné: dospělí 90 korun, děti do 10 let 20 korun. Možnost rezervace vstupenek v Klubovém zařízení Plumlov.

Kemp provoní soutěžní guláše v kotlících

Plumlov – Vaříte skvělý guláš? Můžete se pochlubit na prvním ročníku plumlovského Kotlíku, soutěže, která se koná v sobotu v kempu Žralok. Startovné je padesátikoruna, kotlík i suroviny si přineste. „O nejlepším guláši rozhodne porota a součet bodů od návštěvníků. Ti si mohou koupit libovolný počet žetonů," vzkazuje spolupořadatel Petr Piňos. Prezentace soutěžících je ráno od 9 hodin. Limit na vaření jsou čtyři hodiny, ceny mají organizátoři lákavé. (das)

V novém depozitáři sladí kytary otec a syn Rakovi

Čechy pod Kosířem – Známý kytarový virtuos Štěpán Rak vystupuje řadu let s hercem podmanivého hlasu Alfrédem Strejčkem. V poslední době nastartoval také projekt se svým synem, rovněž kytaristou, Janem Matějem. Publikum v Čechách pod Kosířem teď všechny tři umělce uvidí a uslyší na jednom pódiu. „Bude to v sobotu v sedm hodin večer v našem nově otevřeném depozitáři," láká na mimořádný koncert majitel zdejšího Muzea kočárů Václav Obr. Vstupenky si u něj raději rezervujte. (das)

Sběratelé veteránů zamíří na burzu

Prostějov – Náhradní díly, odznaky, plakety, ale i vraky starých aut a motorek se dají sehnat na burze, kterou pořádají v sobotu sběratelé veteránů z Prostějova. Narazíte na ně v sobotu od rána na parkovišti před Teskem. (das)

Drakiáda v Prostějovičkach bude mít své papírové „missáky"

Prostějovičky – Nejhezčího, nejoriginálnějšího a draka s nejdelším doletem vyhlásí v Prostějovičkach na šestém ročníku drakiády. Uskuteční se tu v sobotu od 14 hodin. „Registrace je nově v areálu Zahrádky, draky budeme pouštět na blízkém kopci," vzkazuje za pořadatele Pavel Kožnárek. „Přijďte se pobavit, ohřát svařákem a třeba i něco vyhrát," dodává. (das)

Kůzlata na farmě se nechají pohladit

Čelechovice na Hané – Příležitost pobýt chvíli na kozí farmě a ochutnat kozí mléko i sýr se naskytne návštěvníkům tradiční akce Poslední pastva aneb Holky domů", která se v sobotu od 14 hodin koná v Čelechovicích na Hané. Majitelka farmy Rozinka Jarmila Zelenská každému ráda předvede a vysvětlí, jak jsou kozí produkty chutné i zdravé. Děti si budou smět pohladit kůzlátka. (das)

Na Pochod slováckými vinohrady vyrazí z Nezamyslic autobus

Nezamyslice – Turistický zájezd na Pochod slováckými vinohrady vypravuje v sobotu radnice v Nezamyslicích. Trasa pochodu povede z Hodonína do Prušánek. Účastníci si vyberou jednu ze tří připravených tras. Nejkratší měří osm a nejdelší dvacet dva kilometrů," zmínila Dagmar Pavlíková se za pořadatele, kteří nastartují autobus už před půl osmou ráno. Nějaká volná místa v něm ještě jsou. „Nezapomeňte dobré boty, pláštěnku a dobrou náladu," poznamenala Dagmar Pavlíková. (das)

Ženská srdce z různých koutů Moravy zazpívají sborem

Prostějov – Hostitelem letošního ročníku Ženských srdcí, festivalu ženských pěveckých sborů, bude prostějovská Vlastimila. Jeden z nejstarších sborů v Česku přivítá v sobotu v sále městského divadla spřízněná tělesa z Brna, Valašského Meziříčí, Otrokovic, Vsetína a Jedovnice. „Zpříjemněte si víkendové odpoledne. Vstupné na přehlídku je dobrovolné," vzkazuje Lenka Copková z Vlastimily, která má na repertoárů domácí i světová díla různých žánrů. Posluchači uslyší v podání ženských sborů například písně Jaroslava Ježka, samozřejmostí je klasika, ale zazní také svěží, „moderní" skladby. (das)

„Čtvrtmaratonci" prokličkují vojenský les

Prostějovičky – Deset kilometrů po pěkných lesních cestách absolvují v neděli běžci v Prostějovičkách. Trasu pro ně připravilo místní občanské sdružení „kulturně aktivních občanů" (Sopka). „Čtvrtmaraton mezi lesy je šitý na míru všem amatérským nadšencům. Budou mít příležitost proběhnout se jinak nepřístupným terénem vojenského újezdu. Veškerá povolení máme," láká na akci, která se loni konala poprvé a hned s velkým úspěchem, spoluzakladatel sdružení Pavel Kožnárek. Zájem o účast v druhém ročníku je opět velký a proto Sopka prodloužila registraci na čtvrtmaraton do čtvrtka 4. října…VÍCE

Divadlo Plyšového medvídka sehraje pohádkový kabaret

Prostějov – Křišťálová studánka aneb Cirkus Sládek. Pohádkový kabaret pro děti od tří let a vůbec celou rodinu sehraje v neděli od půl čtvrté odpoledne v přednáškovém sále Církve československé husitské Divadlo plyšového medvídka. „Bude to první premiéra druhé sezony tohoto souboru, který spolupracuje s brněnskými divadly a studenty Janáčkovy akademie múzických umění," zmínila se Ivana Krejčí z Husova sboru husitské církve. (das)

Kam za sportem?

FOTBAL

MSFL
9. kolo: 1. SK Prostějov - FASTAV Zlín B (SO 6. 10., 15.00)
I. A TŘÍDA, SKUPINA A
9. kolo: Konice B – Moravský Beroun (SO 6. 10., 15.30)
I. A TŘÍDA, SKUPINA B
9. kolo: Klenovice – Plumlov (SO 6. 10., 15.30)
I. B TŘÍDA, SKUPINA A
9. kolo: Kostelec - Hor. Moštěnice (SO 6. 10., 15.30), Pivín - Hranice
B (SO 7. 10., 15.30), Mostkovice – Nezamyslice (NE 7. 10., 15.30),
Jesenec – Tovačov (SO 6. 10., 15.30), Vrchoslavice – Všechovice (NE
7. 10., 15.30)
II. TŘÍDA
9. kolo: Vrahovice - Čechovice B (SO 6. 10., 15.30), Přemyslovice A -
Brodek u PV (NE 7. 10., 15.30), Hvozd – Smržice (SO 6. 10., 15.30),
Otinoves - Haná Prostějov B (NE 7. 10., 15.30), Olšany – Otaslavice
(SO 6. 10, 15.30), Kralice B – Vršovice (NE 7. 10., 15.30),
1. SK Prostějov B – Zdětín (NE 7. 10., 15.30), Držovice - Určice B (SO
6. 10., 15.30)
III. TŘÍDA
9. kolo: Vrahovice B – Dobromilice (NE 7. 10., 15.30), Pivín B - Brodek
u Konice (SO 6. 10., 15.30), Kostelec B - Nezamyslice B (NE 7.
10., 15.30) Mostkovice B – Tištěn (SO 6. 10., 15.30), Ptení - Horní
Štěpánov (SO 6. 10., 15.30), Ivaň – Pavlovice(SO 6. 10., 15.30),
Bedihošť - Zdětín B (NE 7. 10., 10.00), Němčice – Vícov (NE 7. 10.,
15.30).
IV. TŘÍDA
9. kolo: Přemyslovice B – Kladky (NE 7. 10., 12.30) Skalka 2011 -
Otaslavice B (SO 6. 10., 15.30), Plumlov - Jesenec B (NE 7. 10., 15.30),
Malé Hradisko - Protivanov B (NE 7. 10., 15.30), Tvorovice - Čechy pod
Kosířem (SO 6. 10., 15.30), Hrubčice – Biskupice (NE 7. 10., 15.30),
Brodek u PV B – Doloplazy (SO 6. 10., 15.30)

HOKEJ

5. kolo: LHK Jestřábi Prostějov – Havířov (SO 6. 10., 17.00)

BASKETBAL

2. kolo: BK Prostějov - SLUNETA Ústí nad Labem (NE 7. 10., 15.00)

HÁZENÁ

Sokol II. Prostějov - HK Ivančice (SO 6. 10., 12.00)
Sokol Kostelec n. H. - Legata Hustopeče (SO 6. 10., 14.00)