Svatováclavské slavnosti v Nezamyslicích: od vinobraní až k Jiříkovu vidění

Nezamyslice  – Největší podnik celého roku, na němž spolupracuje několik neziskovek s radnicí, začal ve středu v Nezamyslicích. Svatováclavské slavnosti potrvají až do neděle a nabídnou zábavu, muziku a tradičně velkou porci sportu…VÍCE VČETNĚ PROGRAMU

Svatováclavské slavnosti potrvají až do neděle a nabídnou zábavu, muziku a tradičně velkou porci sportu.

Václava v Ochozi oslaví vepřové hody

Ochoz – Pečené sele a jehně, speciality z udírny, zabijačkové hody, domácí koláče, kozí sýr, domácí chléb. To jsou gastronomická lákadla Svatováclavských vepřových hodů, které se uskuteční v pátek v Ochozi. Od 13 hodin bude otevřená výstava výrobků českých i slovenských řemeslníků a hosté hodů uvidí i ukázky práce kovářů nebo taneční vystoupení Hanáků z folklorního Kosíře. „Vítězové soutěží, děti i dospělí, si odnesou chutné ceny. Na programu je i jízda kočárem a středověká střelnice," lákají organizátoři podniku, na němž bude po celé odpoledne vyhrávat živá muzika z Budětska. Špatné počasí nemá být akci na překážku. (das)

Muzeum kočárů ukáže depozitář a opravený světový unikát

Čechy pod Kosířem – Svátek patrona České země je už dlouho avizovaným datem slavnostního otevření nového depozitáře Muzea kočárů v Čechách pod Kosířem. „Součástí programu bude i odhalení a požehnání největšího smutečního kočáru všech dob, který postavil Václav Brožík v Plzni a u nás byl nyní zrestaurován," slibuje majitel muzea a nadšený sběratel historických kočárů Václav Obr, který začátek podniku stanovil v pátek na 18 hodin. Nedávno vybudovaný depozitář bude sloužit i pro prezentaci řemesel a v prosinci vytvoří kulisu tradičním adventním večerům v Muzeu kočárů. (das)

Hanáci z Klasu pokřtí CD s jarními písničkami

Prostějov – Optimisticky vyzní podzimní křest alba s názvem Na jaře, který v pátek chystá národopisný soubor Klas z Kralic na Hané. Své CD se směskou jarních hanáckých lidovek představí v přednáškovém sále Národního domu v Prostějově v sedm hodin večer…VÍCE

Plumlov obsadí dobyvatelé

Plumlov – V sobotu obsadí Plumlov desítky vojáků, a to především v uniformách z druhé světové války.

„Bude zde německý štáb, sovětský vojenský tábor i polní nemocnice," nastínil kastelán Pavel Zástěra. V jeepu a se žvýkačkami přijedou i Američané. Někteří aktéři se během dne objeví v několika stejnokrojích různých států i dob.

„Po půl druhé odpoledne začnou ukázky bojových operací," doplnil kastelán s tím, že nejlepší rozhled na skalní suk i prostor pod ním budou mít diváci z jeviště.

V petanqueové aréně půjde o Václavův pohár

Krumsín – Turnajem, jehož trofejí je Václavův pohár, pokračuje v sobotu seriál petanqueových klání v krumsínské aréně u fotbalového hřiště Čepek 2012. „Zahrají si proti sově dvojice na čtyři kola do jedenácti bodů. Vítáni jsou všichni včetně naprostých začátečníků, koule k zapůjčení budou k dispozici," zve do Krumsína pořadatel Karel Janeček s tím, že zápis do turnaje začíná o půl druhé, tedy třicet minut před oficiálním startem akce. (das)

"Piloti" draků si opečou buřty

Křenůvky – Opékání buřtů udělá tečku za drakiádou v Křenůvkách, která odstartuje v sobotu ve dvě hodiny odpoledne na hřišti u kulturního domu. „Připravujeme zajímavé soutěže. Pokud bude pršet, přesuneme se do kulturního domu," vzkazují pořadatelé z místního sportovního klubu. (das)

Děti si zasoutěží s hvězdárnou

Prostějov – Lidová hvězdárna v Prostějově seznámí děti s Měsícem. V neděli je láká k návštěvě soutěží o ceny.

„Předcházet jí bude povídání o měnící se podobě Měsíce, útvarech na jeho povrchu a zmíníme se také o přistání lidí na této jediné známá přirozené družici planety Země," nechal se slyšet ředitel prostějovské hvězdárny Jiří Prudký. Rodiny si při její návštěvě budou moci prohlédnout celkem čtyři výstavy: Strhující snímky z vesmíru, Od Sputniku po raketoplán, Z dějin prostějovské astronomie a Vesmírný domov pro děti. Nedělní soutěž začíná ve 14 hodin. (das)

Ve Stařechovicích se předvedou zakrslí králíčci

Stařechovice – První oficiální výstavu zakrslých králíčků s dlouhou srstí na Moravě pořádají v neděli ve Stařechovicích.

„Teddy králíčci se chovají jako domácí mazlíčci. Mají dlouhou, po celém těle rovnoměrně rozloženou srst. Jen na hlavě je dlouhá a tvoří takzvanou čelenku. Svým vzhledem teddíci nejvíce připomínají huňaté, plyšové medvídky," přibližuje méně známé, ale o to roztomilejší plemeno chovatelka Alena Otrubová, která za organizací výstavy stojí.

Zaštituje ji přitom Klub chovatelů králíků zakrslých teddy a teddy beránků. „K veřejnému posouzení je přihlášeno padesát devět králíčků ze všech koutů republiky," doplnila. Pilotní akce, pro níž zadarmo poskytl prostory svaz chovatelů ze Stařechovic, přiláká jistě zejména rodiny s menšími dětmi. (das)

Nejmladší hasiči prokážou všestrannost

Štětovice – Nejmladší adepti hasičské řehole budou v neděli závodit ve Štětovicích. Čtvrtého Memoriálu Zdenka Šmehlíka, soutěže v požárnické všestrannosti, se zúčastní tříčlenná družstva dětí od sedmi do patnácti let. Po slavnostním nástupu, který se pískne čtvrt hodiny před jednou hodinou po obědě, může vše začít.

„Všechny závodníky odměníme pěknými cenami," slibuje Kateřina Šindlerová z pořadatelského týmu Mladých hasičů ve Štětovicích s tím, že družstva mohou soutěž brát jako přípravu na blížící se hru Plamen. Dobrovolnický dorost v ní získává dovednosti a znalosti o požární ochraně. (das)

Kam za sportem?

FOTBAL
KRAJSKÝ PŘEBOR
8. kolo: Kralice n. H. – Hněvotín (SO 29. 9., 16.00), Konice – Troubky
(NE 30. 9., 16.00), Určice – Šternberk (NE 30. 9., 16:00).
I. A TŘÍDA, SKUPINA B
8. kolo: Čechovice - Hlubočky (NE 30. 9., 16.00), Haná Prostějov –
Lipník (SO 29. 9., 16:00), Plumlov – Bělotín (SO 29. 9., 16:00).
I. B TŘÍDA, SKUPINA B
8. kolo: Protivanov – Brodek u Př. (NE 30. 9., 16.00).
II. TŘÍDA
8. kolo: Čechovice B – Držovice (SO 29. 9., 16:00), Určice B - 1.SK
Prostějov B (SO 29. 9., 16:00), Zdětín - Kralice B (NE 30. 9., 16:00),
Výšovice – Olšany (NE 30. 9., 16:00), Otaslavice – Otinoves (NE 30.
9., 16:00), Haná Prostějov B - Hvozd (NE 30. 9., 16:00), Smržice -
Přemyslovice (NE 30. 9. 16:00), Brodek u PV – Vrahovice (NE 30.
9., 16:00).
III. TŘÍDA
8. kolo: Dobromilice – Němčice (NE 30. 9., 16:00), Vícov – Bedihošť
(NE 30. 9., 16:00), Zdětín B - Ivaň (SO 29. 9., 16:00), Pavlovice –
Ptení (NE 30. 9., 16:00), Horní Štěpánov - Mostkovice B (NE 30.
9., 16:00), Tištín - Kostelec B (NE 30. 9., 16:00), Nezamyslice – B
Pivín B (NE 30. 9., 10:00), Brodek u Konice - Vrahovice B (NE 30.
9., 16:00).
IV. TŘÍDA
8. kolo: Doloplazy – Hrubčice (NE 30. 9., 16:00), Biskupice –
Tvorovice (NE 30. 9., 16:00), Čechy pod Kosířem - Malé Hradisko
(SO 29. 9., 16:00), Protivanov B –Plumlov B (SO 29. 9., 16:00),
Jesenec – B Skalka (SO 29. 9., 16:00), Otaslavice – B Přemyslovice
B (SO 29. 9., 16:00), Kladky – Želeč (NE 30. 9., 16:00).

HOKEJ
2. LIGA, SK. VÝCHOD
3. kolo: LHK Jestřábi Prostějov – HC Zubr Přerov (SO 29. 9., 17.00).

NOHEJBAL
2. zápas finále dorostenecké extraligy:
Sokol I Prostějov – TJ Stratov (NE 30.9. 12.00).