Děti zahrádkářům namalovaly ovoce

Prostějov – Jak dětem zprostředkovat radost z obhospodařování záhonů, skleníků či stromů v sadech? Zahrádkáři z Prostějova vsadili na to, co děti obvykle baví. Soutěžení. Jak dopadlo už devatenácté klání žáků mateřinek i základních škol v kreslení a modelování Ovoce na naší zahrádce, můžete posoudit sami na výstavě hotových výtvarných dílek.

„Uskuteční se v pátek od devíti do čtyř hodin odpoledne v našem sídle v Daliborce. Vstup je volný,“ upřesnil předseda Českého zahrádkářského svazu v Prostějově František Nevrtal. Autoři vybraných výtvorů dostanou samozřejmě ceny, navíc práce všech dětí, které soutěž obeslaly, poputují z okresní výstavky do národního kola v Praze. Loni byla tématem rozkvetlá zahrádka. (das)

Vítání jara na zámku vyvrcholí velikonočními pašijemi

Plumlov – Hru o utrpení, smrti a zmrtvýchvstání Ježíše Krista uvidí v sobotu 31. března návštěvníci zámku v Plumlově v rámci akce nazvané Vítání jara. S pašijemi se po roční pauze vrátí na nádvoří Plumlovští nadšenci. „Bude to první letošní akce na zámku, kde od dubna začíná sezona,“ zmínila se Gabriela Jančíková ze spolku Nadšenců. Vítání jara odstartuje ve čtyři hodiny velikonoční dílna, o půl páté vystoupí děti z místní umělecké školy. O další program se postará hudební skupina Reminiscence a národopisný soubor Pantlék. Program vyvrcholí v osm večer pašijemi doprovázenými hudbou, ale také důmyslnou hrou světel. „Uskuteční se za každého počasí,“ slibuje Marek Otruba z pořadatelského týmu. (pam, das)

VÍCE: Pašijové hry se vrací na plumlovský zámek. A zdá se, že budou stát za to

Brigádníci se odmění výletem za sněženkami

Prostějov – Do druhé brigády u břehů Hloučely se můžete zapojit v pátek od čtyř do šesti hodin odpoledne. V biokoridoru se bude tentokrát uklízet úsek od Vrahovic po Olomouckou ulici.

„Vezměte si s sebou pracovní rukavice a staré igelitky. Po práci nás čeká drobné občerstvení v posezení Na Rybníčku,“ vzkazuje Eliška Valentová z pořádajícího Ekocentra Iris s tím, že akci může překazit jen trvalý déšť. Za odměnu si pak můžete dopřát výlet za sněženkami, který ochránci přírody organizují následující den, to znamená v sobotu.

„Odjíždíme vlakem v osm hodin do Moravičan s přestupem v Olomouci. Trasa povede hlubokými lesy Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví a cestou potkáme jarní rostliny, ale i smírčí kříž se zajímavou historií. Projdeme naučnou stezku Romantický areál Nové Zámky a putování zakončíme v Litovli – Hanáckých Benátkách, kde se podíváme na třetí nejstarší dochovaný most v republice. Zájemcům doporučujeme pevnou obuv do terénu,“ uzavřela Eliška Valentová. (das)

JAK DOPADL PRVNÍ ÚKLID? PODÍVEJTE SE: OBRAZEM: Město pronajímá Hloučelu, o víkendu ji uklízeli ochranáři

Barbie a Kenové v uháčkovaných šatech nastartovali stroj času

Čelechovice na Hané – Až bizarní, ale rozhodně poučné spojení dvou světů nabízí výstava v sokolovně v Čelechovicích na Hané.....VÍCE

Maminky perou šaty do jarní burzy

Prostějov – Mladé maminky se už chystají na tradiční Jarní burzu oblečení v Mateřském centru Cipísek v Prostějově. „Zboží přijímáme v pátek od půl deváté do půl páté odpoledne. Výdej neprodaných oděvů je pak v úterý a ve středu,“ informovala Jitka Zapletalová z Cipíska. Ne na výměnu, ale pro potřebné mohou lidé přinést ošacení také v pátek do nezamyslického sportovně-relaxačního centra. Charitativní sbírka zde proběhne od 13 do 17 hodin. (das)

Odpůrci bourání Kaska zvou na bál

Prostějov – „Loni jsme plesali před radnicí v zimě, letos budeme plesat v teple. Dokud to jde,“ zve do Společenského domu (Kasko) na Jarní ples Jan Navrátil z občanského sdružení Pro Prostějov. Bál, na němž v sobotu večer zahraje skupina Novios, bude mít zvláštní příchuť. Jan Navrátil totiž vede kampaň za zachování Kaska a u soudu napadl smlouvu mezi radnicí a olomouckou firmou Manthellan, která má v lokalitě budovat obchodní centrum. (das)

Pepa Bartoš pokřtí na Kladeckém kosu První výstřel

Jesenec, Kladky – Jubilejní desátý ročník dětské zpěvácké soutěže Kladecký kos se tentokrát neuskuteční v Kladkách, ale v Jesenci. Malí i odrostlejší zpěváci se budou střídat na pódiu v místním kulturním domě v sobotu od tří hodin odpoledne. „Soutěž zakončí galavečer vítězů předchozích ročníků a křest debutového CD Pepy Bartoše První výstřel,“ vzkazují pořadatelé. Kdo je to Pepa Bartoš? Dvacetiletý pěvecký talent, který se narodil v Olomouci, ale žije v Kladkách. (das)

Muzeum kočárů přivítá jaro spanilou jízdou, do kraje vyrazí u huláni

Čechy pod Kosířem – S plnou parádou zahájí v sobotu sezonu soukromé Muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem. Jeho majitel Václav Obr vypraví hned ráno historický kočár na cestu po pamětihodných místech v okolí. Kočí na kozlíku práskne do koní o půl desáté na prostranství před muzejním sálem.

„Pojedeme přes Pěnčín k barokní sýpce v Ludéřově. Druhou zastávku budeme mít u zámku v Náměšti na Hané, další pak v Lázních Slatinice, u Černé věže v Drahanovicích a v hostinci ve Lhotě pod Kosířem. Do cíle, to znamená opět muzea kočárů, dorazíme někdy kolem páté hodiny,“ popsal trasu sběratel, restaurátor a nadšenec Václav Obr. Kočár bude kvůli bezpečnosti cestujících doprovázen ozbrojenou hulánskou strážní jízdou a všude, kde zastaví, budou mít lidé příležitost si jej prohlédnout a dozvědět se o něm něco bližšího......VÍCE

U břehů Hloučely přibude 160 stromů. Pomůžete je vysadit?

O sto šedesát stromů se v sobotu rozroste biokoridor Hloučela. Ochránci přírody začnou s výsadbou hned ráno u cvičiště psů. „Uvítáme pomocníky. Akce se uskuteční za každého počasí,“ vzkazuje správce biokoridoru Karel Pokorský. (ham)

POZOR ZMĚNA:  – „Bohužel někdo ukradl část technického vybavení, takže výsadbu, která začne u cvičiště psů, musíme odložit na příští sobotu 7.4.,“ posteskl si správce biokoridoru Karel Pokorský. (ham)

Výtěžek benefice půjde na opravu čekárny v dětském oddělení nemocnice

Prostějov – Komorní flétnový soubor Syrinx, vokální dívčí kvartet Gapeels a semifinalista české SuperStar Tomáš Jurenka zahrají na sobotním benefičním večeru v Prostějově. „Výtěžek večera bude věnován dětskému oddělení prostějovské nemocnice, které jej použije na rekonstrukci čekárny ambulantního prostoru,“ informovala Hana Szotkowská, mluvčí společnosti Agel, pod níž spadá i prostějovská nemocnice.

V průběhu večera se budou také dražit umělecká díla známých autorů nebo tenisové rakety s podpisem Petry Kvitové a Tomáše Berdycha. Benefiční koncert, který začne v 17 hodin v restauraci prostějovského hotelu TK Plus, bude moderovat Zdenka Žádníková Volencová, jejíž nadace se na akci podílí. (ham)

V chrámech zazní duchovní hudba

Prostějov, Želeč – Na květnou neděli 1. dubna zazní v modlitebně sboru Českobratrské církve evangelické v Prostějově sváteční skladby v podání pěveckého sboru Exaudi a jeho přátel. Milovníci duchovní hudby se vypraví v neděli na koncert také do kostela v Želči. V místním chrámu svatého Bartoloměje zahraje na varhany regenschori kostela u Milosrdných bratří v Prostějově Ondřej Mucha a zazpívá Vieroslava Otrubová. První hudební akce začíná v 17, druhá v 15 hodin. (das)

Festival Haná nabídne Pavla Šporcla i Lenku Dusilovou

Festival Haná nabídne sedm koncertů. Dnes třeba Lenku Dusilovou

Haná – Nově vzniklý Hudební festival Haná zve na svůj první ročník. Začíná už v pátek v Kulturním domě v Čelčicích, kde vystoupí Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín a houslista Pavel Šporcl. V sobotu se přesouvá do kina Oko v Němčicích nad Hanou. Na programu je tu od 16 hodin pořad Skladatelé Čech a Moravy ve společnosti Fryderyka Chopina. Publikum uslyší klavírní recitál Ivo Kahánka Dalším hostem je pak Lenka Dusilová, která s Eternal Seekers zazpívá v 18.30 v kulturním domě v Kralicích na Hané. Sobotní program uzavře Festivalová párty – Hi-fi & MC Koko ve 20.30 v sokolovně v Němčicích. Také závěrečný den je nabitý. V neděli od 13 hodin se opět v Čelčicích představí soubory několika základních uměleckých škol z regionu. Na zámku v Tovačově složí od 16.30 poctu hudebnímu skladateli Arnoštu Főrchtfottu Tovačovskému vokálně-experimentální soubor Affetto s pěveckými ansámbly regionu. Poslední koncert bude od 9 hodin v režii Epoque Quartetu a Tomáše Františe na zámku v Plumlově. „Cílem festivalu je nabídnout obyvatelům Hané to nejlepší z České republiky v oboru interpretačního umění,“ tvrdí ředitel festivalu Pavel Kolář. Přehlídku pořádají Svazek obcí Prostějov – venkov, Mikroregion Němčicko, Mikroregion Plumlovsko a Prostějov venkov o.p.s. (rau, das)

Program

FESTIVAL HANÁ

od pátku 30. března do neděle 1. dubna.

pátek 30. března

18:00 v Kulturním domě v Čelčicích Česká klasika na Hané slavnostní zahajovací koncert, vystoupí Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín a houslista Pavel Šporcl. Vstupné 200 korun.

sobota 31. března

16:00 v kině OKO v Němčicích nad Hanou Skladatelé Čech a Moravy ve společnosti Fryderyka Chopina Ivo Kahánek a klavírní recitál. Vstupné 100 korun.

18:30 v Kulturním domě v Kralicích na Hané Hudba bez hranic Lenka Dusilová a Eternal Seekers. Vstupné 200 korun.

20:30 v sokolovně v Němčicích nad Hanou Festivalová párty Hi-fi & MC Koko. Vstupné 80 korun.

neděle 1. dubna

13:00 v Kulturním domě v Čelčicích Mladí umělci se představují soubory základních uměleckých škol regionu. Vstupné 50 korun.

16:30 v zámku v Tovačově Pocta hudebnímu skladateli Arnoštu Főrchtfottu Tovačovskému Affetto vokálně-experimentální soubor a pěvecké sbory regionu. Vstupné 100 korun.

19:00 v zámku v Plumlově Pozdrav Francii a Crossover Slavnostní závěrečný koncert Epoque Quartet a Tomáš Františ. Vstupné 100 korun.


Kam za sportem? Výběr

FOTBAL
DIVIZE E
18. kolo: 1. FK Prostějov – FC MSA Dolní Benešov (SO, 15.00)
KRAJSKÝ PŘEBOR
19. kolo: Sokol Konice – Sokol Ústí (SO, 15.00)
ZIMNÍ PLAVÁNÍ
3. ročník závodů v zimním plavání, rybník Čehovice (SO, 12.00). K dispozici skákací hrad, jízda se psím spřežením. Občerstvení zajištěno, první letošní makrely.