S Čerty na Mont Blanc

Smržice - Jak zpestřit dětem víkend? Skvělou možnost nabízí smržičtí turisté. Ti na nedělní dopoledne připravují tradiční akci s Mikulášem na Kosíř, která už funguje více než dvacet let.

"Přebrali jsme pořádání po železničářích. Základ ale zůstal," připomněl předseda KČT Smržice Zdeněk Balcařík. Lidé tak opět na Kosíři budou ve společnosti andělů, mikuláše a čerta. Toho se zhostil sám Zdeněk Balcařík.

"Půjdu s turisty rovnou převlečený nahoru," prozradil.

Ruku k díku přidají také ekologové z prostějovského centra Iris. Pro rodiny přichystali malé zastavení v sadu Oulehle zhruba ve dvou třetinách cesty ze Smržic na Kosíř. Děti pomohou nazdobit stromy dobrotami pro zvířátka, všechny pak čeká občerstvovací zastávka.

Na Kosíři pak děti čeká nabídka, organizátoři pak účastníky nabádají, aby si sebou vzali něco dobrého na zub. "Bohužel, rozhledna je zavřená. Dokud fungovala rozhledna, bylo to jednodušší, už jen díky nabídce občerstvení," poznamenal Balcařík.

Na akci, která obvykle přiláká sto lidí i více, se účastníci vydají ze Smržic v deset hodin od kulturního domu. Organizátoři pak počítají i s početnou skupinou zájemců z Prostějova - ti se vypraví v devět hodin od mostu v ulici Pod Kosířem. "Mělo by prý i sněžit, takže by akce měla mít ještě lepší atmosféru," těší se už nyní Zdeněk Balcařík.

Plumlov zve na adventní prohlídky

Plumlov - V příjemnou tradici se vyvinul začátek prosince na zámku v Plumlově. Halloweenské či pohádkové prohlídky střídají ty adventní, během kterých mohou návštěvníci načerpat tu správnou předvánoční náladu.

Kromě toho, že si lidé při nich prohlédnou zámek, dozví se také něco o zvycích, které se v českých zemích pojí s adventním obdobím.

Prohlídky budou k mání jak v sobotu, tak v neděli. V obou případech začínají ve dvě hodiny - v sobotu poslední prohlídka končí v devět hodin, v neděli už hodinou sedmou.

Z evangelického sboru zazní klavír i viola

Prostějov - Pěkný závěr týdne si mohou udělat v neděli návštěvníci evangelické fary v Prostějově. Dan Jun na klavír a Jiří Kabát na violu představí dílo W. A. Mozarta, G. Gershwina či G. F. Handela. Hostem akce bude muzikant Martin "Tugi" Pivoňka, známý především u mladších generacích Prostějovanů. Pořadatelé pak slibují ještě jeden, ne zcela tradiční doplněk. Akci totiž bude doprovázet videoprojekce. Vstupné je dobrovolné.

Do Sportcentra dorazí Mikuláš

Prostějov - Sportcentrum, to bude během sobotního odpoledne patřit Mikuláši. Ovšem se svou partou čertů a andělů nebude jen rozdávat sladkosti hodným dětem nebo kárat zlobivé. Společně s nimi si totiž dítka budou moct ledasco vytvořit a zapojit tedy jak hlavu, tak i ruce. Odměna však samozřejmě chybět nebude. Na závěr pak jedno důležité upozornění: nadílka proběhne v pobočce Sportcentra v Komenského ulici č. 4!