Drahany se vrátí do doby třicetileté války

Drahany – Válečná dramata i poklidný táborový život budou k vidění tuto sobotu na drahanské střelnici. Především se však bude střílet. Koná se zde první ročník Střeleckého dne.

„Ten bude ve znamení třicetileté války. Svůj tábor zde rozloží asi třicet žoldnéřů. Ale nebudou tu sami, o kus dál bude tábořit i malý oddíl Rudé armády," slíbil Pavel Moš z Muzea Drahanské vrchoviny, které akci pořádá. Dopoledne uvidí návštěvníci ukázky dobového vojenského drilu i turnaj ve střelbě ku ptáku tak, jak se konával u každého města od středověku až do devatenáctého století.

Keltská noc Už po třinácté si plumlovský kemp Žralok rezervuje Mezinárodní hudební festival Keltská noc. Letos pro své návštěvníky kromě pořádné porce muziky připravil taneční vystoupení, keltský tábor, módní přehlídku či ohnivou show. Svět Keltů ožije ve Žralokovi v pátek a v sobotu…VÍCE

Program doplní i praktické školení o historii a typech zbraní i jejich použití. Při něm se podle organizátorů vyplatí opravdu dávat pozor.

„Odpoledne totiž půjde do tuhého. Důstojník z regimentu vybere mezi návštěvníky vojáky do své jednotky, a ti pak dostanou lekci jako skuteční nováčkové. Na závěr si tak budou moci vystřelit z vlastnoručně nabité muškety," uvedl Pavel Moš. Ve čtyři hodiny odpoledne pak příslušníci regimentů Butlers Dragoner a Alt-Starhemberg předvedou i nelítostný boj v jedné z nejkrvavějších evropských válek. Kdo vydrží až do konce akce, může výměnou za zakoupenou vstupenku dostat zajímavou cenu.

Děti se vydají po stopách draků

Plumlov – Dobový tábor a lukostřelci, historická šermířská vystoupení či Bestiář čeká na všechny, kteří o víkendu zamíří na plumlovský zámek. Po oba dny se zde mohou návštěvníci vydat Po stopách draků.

„Nebude chybět dobový tábor nebo tábor potulných drakobijců. Děti si mohou zastřílet na dobové lukostřelnici a zúčastnit se lukostřeleckého turnaje o ceny," nastínil David Křížan ze spolku Kirri, který akci společně s plumlovským zámkem pořádá.

Pro děti je připravená i pohádka o Dračí krvi, na nádvoří zámku si mohou zahrát deskové hry s dračí tématickou či si vyzkoušet pečetění, písmomalířství či školu šermu.

„Součástí akce je i Bestiář, tedy expozice o dracích s vystoupením a komentovanými prohlídkami. K vidění budou hadi, pavouci, ještěři a jiná roztodivná havěť," uvedl David Křížan.

Akce se koná v sobotu i neděli od třinácti do osmnácti hodin. 

Amatérští sportovci poměří síly v triatlonu

Čunín – Osm set metrů plavání, čtyřicet pět kilometrů na kole a pak ještě více než sedm kilometrů běhu. To jsou disciplíny triatlonového závodu Veteran Steel Man, který je určený především pro amatérské sportovce.

„V letošním roce jsme přidali alternativu na polovičních tratích pro ty, kteří by si rádi tento krásný sport vyzkoušeli," nastínili organizátoři sobotní akce, která se bude už podruhé konat v areálu Čertových rybníků v Čuníně. 

V Suchdole si dají sraz traktory

Suchdol –Závodem traktorů originálních konstrukcí ožije v sobotu Suchdol. Na programu je totiž tradiční Traktorpárty, která odstartuje o půl druhé odpoledne spanilou jízdou obcí. Ta povede až na louku za místním kulturním domem, kde prověří schopnosti traktorů soutěžní trať.

„Bohaté občerstvení a zábavu pro děti jsme zajistili," vzkazují místní dobrovolní hasiči, kteří akci organizují. 

Mořicemi se ponese vůně guláše

Mořice – Naleštěné motorky, historické šermířské vystoupení, silové soutěže či soutěž O mořického gulášového krále. To jsou lákadla druhého ročníku Gulášfestu, který se koná na koupališti v Mořicích. Akce startuje v pátek srazem motorkářů, od devatenácti hodin je naplánovaná taneční zábava. Sobotní program vypukne už od deseti hodin.

„Vystoupí šermíři či folkový soubor Pantlék, nebude chybět ani vyhodnocení soutěže o nejlepší guláš," nastínili organizátoři akce. Gulášfest zakončí od devatenácti hodin taneční zábava se skupinou Jen tak II., která potrvá do jedné hodiny po půlnoci.