Zámek láká na pohádky

Plumlov – Víla, princ, princezna, král nebo čerti a andělé. Co tyto postavy spojuje? No přece krásné pohádkové příběhy. A co ještě? Plumlovský zámek.

Právě na něm se už o tomto víkendu zase sejdou nejrůznější nadpřirození tvorové, aby děti i rodiče provedli po jedné z nejznámějších památek na Prostějovsku. Půjde o první pohádkovou prohlídku v letošní turistické sezoně.

První návštěvníci mohou přijít už v sobotu 8. dubna ve 13 hodin. Prohlídky pak potrvají až do 18 hodin s tím, že poslední výprava se do zámku vydá v 17 hodin. Každá prohlídka bude trvat zhruba třicet minut. Ve stejném čase budou pokračovat i v neděli.

A na jaké pohádkové bytosti se děti mohou letos těšit? Třeba na známého anděla Petronela ze slavné pohádky Anděl Páně. Chybět nebude ani trojice nadpřirozených bytostí z Nesmrtelné tety, a to Rozum, Štěstí a zlá Závist. Chybět nebude ani pekelný příběh o čertu Hejhulákovi, který se zamiloval do krásné Verunky. Jestli se nakonec Hejhulák ožení, to se dozvíte až na plumlovském zámku. 

Děti do čtyř let mají prohlídku úplně zdarma, ty do patnácti zaplatí šedesát korun a dospělí sto dvacet. Na konci dubna pak zámek zase ovládnou čarodějnice. (hor)

Druhý ročník jarmarku přinese i řadu akcí

Prostějov – Kraslice, dobroty, nově však i porce kultury. To vše čeká lidi při letošním velikonočním jarmarku v Prostějově.

Ten začíná už tuto sobotu, během níž zazní české i slovenské písně, představí se folklorní soubor Mánes a otevřou samozřejmě stánky plné velikonočního a jarního zboží. Trhy však sobotou nekončí, na náměstí TGM budou až do třináctého dubna.

„Rozsah a průběh stánkového prodeje bude obdobný jako v minulém roce a před muzeem bude umístěno osm stánků ve vlastnictví statutárního města Prostějova,“ uvedla mluvčí města Jana Gáborová. (sob)

Hačky zvou na začátek cyklosezóny

Hačky - Už patnáctý ročník Zahájení cyklistické sezóny opět svolává všechny cyklonadšence do jedné z nejmenších obcí na Prostějovsku.

Do té se v sobotu lidé sjedou ze tří směrů: startuje se v deset hodin od olomouckého Androva stadionu, od prostějovského velodromu a uničovské radnice. A to shodně v deset hodin. Cíl cesty je v Hačkách, kde čeká účastníky přivítání od starosty a také prohlídka větrného mlýna. Bydlí zde bývalý trenér cyklistů, nyní servisman závodních kol, pokud vám tedy někdo poradí, co je na vašem stroji špatně, tak on. (sob)

Velikonoce ve Hvozdě lákají kreativce i sportovce

Hvozd - Hned dvě akce v jedné nabízí na sobotu Hvozd. Dopoledne od devíti hodin čekají děti velikonoční dílny, kde mohou ukázat šikovné ruce a jako bonus si odnést pěkné výrobky.

Po pauze na oběd, od třinácté hodiny, pak startuje naopak sportovní klání. Děti se mezi sebou utkají třeba ve střelbě na koš, piškvorkách či víceboji. Akce tak nabízí zábavu jak tvořivcům, tak vyznavačům sportu. (sob)

V Echu budou cestovat i pomáhat

Prostějov - Jak cestovatelé, tak lidé, kteří chtějí pomáhat si v sobotu přijdou na své v prostějovském Echu. Dozví se zde totiž po čtrnácté hodině řadu zajímavostí o životě v Jižní Koreji. Tedy zvyky, jídlo, reálie. Přítomní se však dozví také o tom, jak se dá dělat charitativní projekt a to i pomáháním na velkou vzdálenost. Sami přitom mohou přispět: dobrovolné vstupné na tuto akci pod záštitou konta Bariéry bude totiž pomáhat. (sob)

Oranžerie nabídne divadelní představení

Čechy pod Kosířem - Představení v netradičních prostorech zámecké oranžérie si mohou v sobotu od osmnácti hodin vychutnat návštěvníci Čech pod Kosířem. Do obce totiž přijede Moje divadlo z Prostějova. Po Revizorovy, který byl ke zhlédnutí na stejném místě loni, tentokrát budou mít k dispozici hru Nerušit prosím! Diváci se mají na co těšit, rozhodně mohou čekat spoustu zábavy. (sob)

V Kasku vystoupí Pavel Callta

Prostějov – Mladý zpěvák a textař Pavel Callta míří po necelém roce opět do Prostějova. Osmadvacetiletý interpret tentokrát potěší osazenstvo Společenského domu, kam zavítá při svém turné Momenty tour 2017. Vstupenky již jsou v předprodeji a to ve společenském domě za dvě stě korun. Koncert se uskuteční v pátek po devatenácté hodině. (sob)

Chcete dobrý skutek? Pomozte s úklidem

Prostějovsko – Hned na několika místech Prostějovska se obce zapojili do akce Ukliďme Česko. Někdy uklízeli nepořádek z veřejných prostranství, lesů či parků už minulý týden, například v Otaslavicích.

Pokud zde chcete pomoct dobré věci, není nic lehčího než přijít v sobotu na devátou hodinu k obecnímu úřadu. V Určicích vyjdou do akce tentýž den o půl hodiny dříve od sokolovny.

A pokud tato místa máte daleko, možností je také zapojení do úklidové akce v Kostelci na Hané. Úklidové čety začnou v Kostelci a okolí operovat po tři čtvrtě na osm, na kdy je naplánovaný sraz za starou školou u skautské klubovny.

„Budeme uklízet kolem silnic směrem na Čelechovice, Lutotín či Stařechovice. Podle počtu účastníků i na jiných místech,“ informují organizátoři. Na všechny tři akce si sebou raději vezměte pracovní rukavice. (sob)

Malí folkloristé se představí na jarmarku

Smržice – Víkend plný Velikonoc bude čekat lidi ve Smržicích. Zdejší fara bude v sobotu patřit minidílničce pro děti, dále i soutěži o nejhezčí velikonoční stromek. Stranou ale nezůstane ani folklór: z Kralic na Hané totiž dorazí děti z Klásečku. V neděli pak návštěvníky čekají ukázky velikonočních výrobků, často vytvořené dětmi ze školy a školky. Řada velikonočních dekorací bude určená i ke koupi. (sob)

Velikonoční výstavy:
Dzbel – obecní hospoda (pátek a sobota 14:00 – 19:00, neděle 14:00 – 17:00) 

Výšovice – zámek (sobota 15:00 – 19:00) – součástí výstavy jsou tvořivé dílny

Smržice – fara (neděle 14:00 – 17:00)