Na děti počkají v lese pohádkové bytosti

Odpoledne plné pohádkových postaviček, spousta zábavných úkolů na stanovištích a legrace čeká na děti v sobotu v Plumlově.

Už počtvrté se les kolem kempu Žralok promění v pohádkový a na děti v něm budou čekat nadpřirozené bytosti.

„Vstup do pohádkového lesa se otevře ve dvě hodiny odpoledne a uzamkne o půl šesté," uvedl Marek Otruba ze Spolku Plumlovských nadšenců, který akci organizuje.

Děti se mohou těšit i na vodnickou show či na vystoupení tanečníků pod vedením Šárky Miklíkové, nebude chybět ani lesní bar, vodnická dílna či pohádková tombola. (ham)

V Pivíně oslaví dožatou

Dožatá v PivíněJak se žilo lidem na vesnici bez moderní techniky a jak bylo těžké dostat chleba na stůl? Odpovědi nejen na tyto otázky dostanou ti, kteří přijedou v sobotu do Pivína.

Od čtrnácti hodin se tu bude konat tradiční Dožatá.

„Chceme lidem připomenout ruční sklízení obilí. Jak naši předci před více jak sto lety sklízeli obilí bez pomoci techniky. Dnes si to málo lidí uvědomuje, co to bylo dřiny a potu," uvedl Jiří Vrba, prezident Divadelní společnosti Větřák, která akci organizuje.

Odpoledne zahájí ve dvě hodiny dechová hudba Hanačka z Břestu. Po pobožnosti za úrodu se pak ženci po patnácté hodině vydají s hospodářem na pole u hřbitova.

„Divákům představíme nakládání na žebři a pohrabování. Poté se koňské spřežení opět přesune k mlátičce. Zde předáme dožínkový věnec hospodářovi a budeme pokračovat domlácenou," nastínil průběh Jiří Vrba.

O dobrou náladu se postará Mozeka Klas z Kralic na Hané, Hanáci z Hrušky, soubor Kosíř z Kostelce na Hané a také hosté ze Slovácka. Od půl osmé večer zahraje cimbálová muzika Primas. (ham)

Vojáci svedou bitvu o hrad Drahans

Vojenské ležení a souboje, lazebna s teplou vodou, hudba, tanec, řemesla, ochutnávka středověké kuchyně a především bitva o hrad Starý Plumlov zvaný Drahans. To vše čeká na ty, kteří přijdou v sobotu do muzea v Drahanech.

Na louce naproti muzeu bude po celý den probíhat akce s názvem Dobývání hradu Drahans.

„Akce připomene událost z tažení Jana Lucemburského proti Fridušovi z Linavy v roce 1312," nastínil Pavel Moš z Muzea Drahanské vrchoviny.

Kromě šermířských soubojů jsou pro návštěvníky přichystány i dobroty ze středověké kuchyně.

„Budeme podávat středověkou obdobu palačinek i hrách, lidé si také budou moct upéct placky z vlastnoručně umleté mouky na žernovu," doplnil Pavel Moš.

Akce odstartuje v deset hodin dopoledne a potrvá do osmnácti hodin, vojáci svedou bitvu o hrad v patnáct hodin. (ham)

V Kladkách Princ Bojaja, v Plumlově Vraždící břitva

Milovníci divadelních představení si přijdou o víkendu na své. Ti, kteří mají chuť na netradičně pojatou pohádku, by si neměli nechat ujít hru Princ Bojaja aneb Babochlap.

Obnovená premiéra je naplánovaná na pátek na půl osmou večer v přírodním amfiteátru v Kladkách.

Fandové komiksově laděné detektivní komedie si přijdou na své v sobotu večer na plumlovském zámku. Ve sklepení pod Kamenným sálem se bude odehrávat Vraždící břitva v podání Divadelní souboru Temno. Představení vypukne ve dvacet hodin. (ham)

Do Skřípova přijedou římská vojska i vietnamská armáda

Military fest ve SkřípověDo historie se přenesou všichni, kdo se v sobotu dostaví do areálu bývalé vojenské posádky ve Skřípově u Konice.

V prostoru mezi bývalými kasárnami a muničním skladem se bude konat čtvrtý ročník divácky atraktivní akce Military Fest.

Na návštěvníky čeká napoleonská armáda, starověká římská pěchota, pěchota druhé světové války, četníci z Prahy, kteří v roce 1938 přijeli do pohraničí vyšetřovat vraždu dívky, současní pyrotechnici, tábor vietnamské armády či japonské bojové umění Jiu-Jitsu z Přemyslovic.

Do Skřípova zavítá autobus napoleonských vojáků z Polska, přijedou účinkující nejen z Čech a Moravy, ale také ze Slovenska, odkud dorazí legie římských vojsk z 1. a 2. století. Na diváky čekají statické a dynamické ukázky.

„Vojenská policie letos představí, jak zadržuje pachatele a ukáže násilný vnik do budovy. Lidé se budou moct také podívat na technické vybavení pyrotechniků," řekl za pořadatele Petr Kučera.

Bojovníci ze 14. a 15. století do Skřípova dorazí z Pňovic a Olomouce.

Vojska druhé světové války budou čítat 80 účinkujících. Přijedou sem vojáci z Prahy, Košic a Litovle.

Z druhoválečného období zde bude bojová ukázka ze sklonku roku 1945 a Československá lidová armáda diváky vtáhne do svého výcviku.

„Letošní novinkou bude módní přehlídka z 30. a 40. let minulého století. Půjde o představení života ženy od rána po probuzení až do večera," dodal Petr Kučera s tím, že se diváci určitě nebudou nudit.

„Program začíná v deset hodin a ukázky budou následovat po sobě. Zajištěno bude občerstvení, vstupné je dobrovolné," doplnil Petr Kučera s tím, že konec Military Festu je naplánován na šestnáctou hodinu. (ham, mag)