Pomozte uklidit okolí Hloučely

Prostějov – Chtěli byste udělat něco hezkého a užitečného? Máte rádi přírodu a životní prostředí? Nelíbí se vám pohozené odpadky? Ochranáři z prostějovského Ekocentra Iris si na sobotu 17. září přichystali akci Ukliďme svět, ukliďme Česko.

Zaměstnanci centra spolu s dobrovolníky se již tradičně pustí do úklidu obou břehů říčky Hloučely. Kromě nich se může zapojit i široká veřejnost. „Sraz je v devět hodin u občerstvení U Abrahámka. S sebou si vezměte pracovní rukavice a staré igelitky," informují pořadatelé.

Předpokládaný konec akce je v pravé poledne. „Pro všechny účastníky jsme nachystali občerstvení u ohýnku, které si budou moct užít hned po úklidu," dodali informaci o zpestření akce ochranáři.

Plumlovské vinobraní láká i na historický průvod 

Plumlov – Milovníci dobrého vína a skvělé zábavy, zbystřete. Už desátý ročník tradičního Plumlovského vinobraní se uskuteční v sobotu v příjemném prostředí na nádvoří plumlovského zámku.

A na co se konkrétně můžete těšit? „Připravili jsme mimo jiné bohatý kulturní program. Už od dvou hodin odpoledne bude hrát Cimbálová muzika Stanislava Gabriela, o dvě hodiny později ji vystřídá dvojník Waldemara Matušky se svým Walda Bandem," uvedl za organizátory Marek Otruba, prezident Spolku plumlovských nadšenců.

VÍCE VČETNĚ PROGRAMU A SOUTĚŽE O LÍSTKY ZDE

Vzhůru na Štětovický cyklokros

Štětovice/Vrbátky – Už tuto sobotu ve dvě hodiny odpoledne startují dva velké cyklistické závody. Hostit je bude areál parku ve Štětovicích. Prvním z nich je již tradiční Štětovický cyklokros. Ten je určený pro děti do jedenácti let.

Od půl čtvrté se mezi sebou mohou utkat na odrážečkách i batolata v kategorii baby. Druhým závodem je Across Morava 4M, který je určen pro dospělé a děti od deseti let. „Trasa závodu povede okolní přírodou a bude dlouhá asi osmadvacet kilometrů. Trať bude vyznačena, ale kdo bude chtít, dostane s sebou mapu," avizují pořadatelé.

Registrace účastníků proběhne od 14 do 14.30 hodin. Samotný závod začne o půl třetí. „Soutěžit se bude v osmi kategoriích, čtyřech ženských a čtyřech mužských. Všichni účastníci dostanou poukaz na jeden nápoj dle vlastního výběru a párek v rohlíku k tomu," informují organizátoři. Vítězové se mohou těšit na pěkné medaile a ceny.

AKCE PŘESENUTA NA NEDĚLI KVŮLI POČASÍ.

Vzhůru na historickou promenádu

Prostějov - Divadelní spolky Historia a Loutkové divadlo Starost Prostějov vás lákají na další historickou promenádu v centru města. Ta aktuální proběhne v neděli 18. září ve čtrnáct hodin. „Sejdeme se před radnicí, vydáme se k jednomu z měšťanských domů a dozvíme se něco z jeho historie," sdělili organizátoři akce.

Skauti zvou do pohádky

Prostějov – Skautský klub v Prostějově letos oslaví už sté výročí svého působení na území města. Jako součást svých oslav si nachystal hravé odpoledne pro děti s názvem Z pohádky do pohádky. To se uskuteční v neděli 18. září od 14 do 17 hodin ve Smetanových sadech.

A co na děti čeká? „Připravili jsme nevšední stanoviště se soutěžemi, také odměny, mnoho zábavy pro všechny, ale i prezentaci činnosti skautů," sdělili pořadatelé. Pokud se chcete se svými dětmi přenést do pohádkového světa anebo se více dozvědět o skautech, přijďte do Smetanových sadů u hvězdárny.

Vzhůru do Určic na výstavu ovoce

Určice – Ovoce, zelenina, květiny a také výrobky a pomůcky pro včelaře. To vše bude k vidění na víkendové výstavě v Určicích.

„Vloni se účastnilo osmadvacet vystavovatelů," řekl místopředseda určických zahrádkářů Jan Hujíček. Letos si návštěvníci prohlédnou jablka, hrušky, ořechy, kedlubny, mrkve a dýně, které ozvláštní různé druhy květin, od slunečnic až po pozdní mečíky. Výstavu doplní také produkty včelařů, raritou bude skleněný úl s matkou královnou včelstva.

Výstavu připravila Základní organizace Českého zahrádkářského svazu v Určicích. Akce potrvá v sobotu od 14 do 18 hodin, v neděli začíná už od 10 hodin.

Autoři: Romana Soukupová, Marcela Žůrková