Koně, šavle i výbuchy. Pod Kosířem se srazí císařská vojska

Čechy pod Kosířem – Další velkolepá akce se chystá v Čechách pod Kosířem. Po vydařeném letním Josefkolu se v zámeckém parku představí Věrní císaři, na nichž nebude opět o historickou zábavu plnou vozů, koní a speciálních efektů nouze. Celá akce vypukne v neděli v devět hodin ráno, hlavní program je pak naplánován na jedenáctou.

„Letos to bude velice zajímavé. Od těch devíti bude možnost zhlédnout celou scenérii a dát si i výborné občerstvení. V hlavním programu se diváci budou moci podívat na scénu města, které je okupováno vojáky. Dění samozřejmě dodrží historickou přesnost, takže lidé poznají, jaké to v dané době bývalo. Vše je perfektně naplánované, hlavní program má přesný scénář," prozradil ředitel Muzea historických kočárů Václav Obr.

Událost samozřejmě dopadne dobře, a to mírem. Na programu však bude daleko více.

„Ke konci představení se pak ukáže, jak se císaři nakonec domluvili a podepsali u spáleného mlýna mír," přiblížil ředitel muzea kočárů Václav Obr.

„Na úplný závěr chystáme i připomenutí výročí Franze Josefa, neboť letos je to už sto let od jeho smrti, čímž žije celá Evropa. Poneseme památeční věnec na zdejší hřbitůvek," dodal Václav Obr další perličku.

Samotná akce bude doprovázena úžasnou hudbou, která je poskládána a vybírána speciálně pro daný scénář. A navíc se příchozí diváci můžou těšit i na pěknou řádku pyrotechnických efektů. Vstupné na nedělní představení činí šedesát korun pro děti, dospělí si pak připlatí o dvacet korun více. (zm)

Zahrádkáři zvou na bonsaje a parádní adventní tvoření

Prostějov – Chcete se podívat na miniaturní stromy a k tomu si ještě něco vyrobit? Jedinečnou příležitost máte v pá- tek a v sobotu v domě prostějovských zahrádkářů na Daliborce.

Koná se zde totiž výstava bonsají spojená s adventním tvořením a ochutnávkou bylinných čajů. Zajímavá akce s dobrovolným vstupným startuje v pátek ve čtrnáct hodin, v sobotu pak od deseti. Pokud budou chtít návštěvníci akce tvořit, stačí jim opravdu jen pár věcí.

„Na adventní dílny si doneste podložky na věnečky a nádobku na svícen. Adventní svíčky a doplňky na přízdobu si můžete koupit na místě," informovali pořadatelé akce z Územního sdružení Českého zahrádkářského svazu a Bonsaj klubu Haná. (zm)

U Romže zavzpomínají na válečné oběti. Přidejte se

Kostelec na Hané – Bitva, která hýbala celou Evropou, se uskutečnila u Slavkova už před 211 lety. K uctění všech válečných obětí vztahujících se právě k tomuto památnému střetnutí chystají nedaleko Kostelce na Hané pamětní akci.

„Vzpomínkové uctění válečných obětí a útrap se bude konat v neděli ve čtrnáct hodin u památníku v Hájku legionářů u Romže," uvedl pořadatel akce František Smutný. A umístění akce právě v Kostelci na Hané není žádnou náhodou. Po skončené bitvě u Slavkova se zde totiž prchající Rusové střetli s francouzskými vojáky a krvavá řež si vyžádala desítky obětí.

„Tradičně se v místech, kde došlo v roce 1805 k bojovému střetnutí mezi francouzskými a ruskými vojáky, zastaví i rakouská lehká jízda, která pojede z Čech pod Kosířem směrem ke Slavkovu," dodal Smutný k tomu, jak si v Kostelci na Hané připomenou tuto smutnou událost.

A jak se dostat k památníku? Všichni návštěvníci, kteří dorazí do Kostelce na Hané, projdou Legionářskou ulicí kolem fotbalového hřiště a půjdou dále asi 10 minut chůze směrem k řece Romži. (zm)

Plumlovský zámek láká výletníky na vánoční výstavu

Plumlov – Na návštěvníky plumlovské- ho zámku čekají o víkendu perníčky, nejrůznější keramika, vánoční svícny a další zajímavé dekorace. A to díky tradiční vánoční výstavě. O aranžování zakoupených předmětů se bude navíc starat i profesionál.

„Lidem určitě splním, co jim na očích uvidím. Můžu tak návštěvníkům přikrášlit adventní věnce nebo vánoční svícny," řekla spolupořadatelka akce Martina Dostálová z plumlovského obchůdku Květiny od Martiny. Výstava se v prostorách nízkého zámku uskuteční v sobotu od 9 do 19 hodin a pokračovat bude v neděli od 13 do večerních 19 hodin. (zm)

V Dobromilicích na zámku zazní gospely

Prostějov – V sobotu od patnácti hodin se v Dobromilicích dočkají ukázky černošské hudby. Na místním zámku vystoupí sbor ADD Gospel pod vedením Karla Přecechtěla.

A je se na co těšit, místní sbor je totiž třicetičlenný a vyniká ve zpěvu takzvaných gospelů, které se doslova vyžívají v hlubokých vokálech a křesťanských textech.

Obce zvou na vánoční výstavy

Prostějovsko – Kdo nemá rád Vánoce, nastávají mu krušné časy. Kdo je naopak zbožňuje, ten se může těšit na řadu kulturních akcí rozesetých po celém Prostějovsku.

Tento víkend tak třeba ve Smržicích plánují vánoční výstavu. na zdejší faře proběhne v neděli mezi čtrnáctou a sedmnáctou hodinou. Na sobotu pak zvou také do olšanské sokolovny. Adventní výstava proběhne i zde a to od deseti hodin.

„K dispozici bude ukázka i prodej proutěných a slaměných výrobků klientů domova U Rybníka ve Víceměřicích. Také pak svíčky, mýdla, kosmetika, ozdoby či cukroví," lákají organizátoři.

V Kostelci na Hané se pak lidé mohou těšit na tradiční Dotek Vánoc. Prodejní výstava v zahradnickém centru Marciánová trvá do šestadvacátého prosince.

Další vánoční jarmarky a výstavy:

Výšovice – zámek (neděle, 14 – 17 hodin)

Niva – kulturní dům (sobota, 9 – 16 hodin)

Víceměřice – košíkárna (sobota a neděle, 9 – 16,30 hodin)

Mořice – hasičská zbrojnice (pátek, 17 – 20 hodin, sobota 8 – 16 hodin)

Želeč – kulturní dům (neděle, 15 – 17 hodin), součástí soutěž o nejlepší štrůdl

Konice – zámecká galerie (28.11. – 7.12., ve všední dny od 10 do 12 hodin a od 13 do 16, v sobotu od 9 do 11 hodin, v neděli od 14 do 16 hodin)

Ve Vranovicích budou tvořit

Vranovice-Kelčice – Vlastní vánoční aranžmá si budou moct vyrobit lidé ve Vranovicích-Kelčicích. V areálu Na Salaši lidé v sobotu od devíti hodin dají průchod svým vánočním fantaziím.

„Chvojí a pomůcky pro výrobu aranžmá bude k dispozici. Přízdoby je možné zakoupit na místě," informují organizátoři.

Aukce v Mozaice pro dobrou věc

Prostějov – Pomoct dobré věci mohou v sobotu lidé v prostějovském multikulturním centru Mozaika.

Do budovy v Raisově ulici mohou lidé darovat pochutiny, hračky či věci do domácnosti a to nejpozději den před zahájením sobotní aukce. Ta začíná v šestnáct hodin, kdy následně zájemci o darované věci mohou tyto věci zakoupit. Pro vítěze pak jsou připravené ceny.

Celý výtěžek poskytne společnost Žebřík na dofinancování svých projektů.

Umění a sport v jednom. Do Mořic zvou na vernisáž

Mořice – Ne zcela tradiční téma k focení nabízí výstava fotografií v Mořicích. Jiří Vosička se na svých snímcích věnoval kolové, tedy sportu, který proslavil třeba sousední Němčice nad Hanou.

Vernisáž je naplánovaná na nedělní šestnáctou hodinu do mořické zámecké knihovny. K vidění budou snímky tohoto sportu až do konce roku.

Židé si připomenou úmrtí významného rodáka

Prostějov – Na krátké náboženské setkání zvou k reálnému gymnáziu v Prostějově Židé. Ti si zde u jeho pomníku připomenou úmrtí zdejšího vrchního rabína a rodáka.

„V neděli 27. listopadu si dle židovského kalendáře připomínáme 200. výročí úmrtí prostějovského vrchního rabína Cvi Jehošui ha-Leviho Horowitze, který svým odkazem oslovuje i dnešní věřící. Patří spolu se svým otcem Šmelke Horowitzem, který byl vrchním moravským rabínem, k hlavním představitelům chasidského hnutí v českých zemích," objasnil význam muže Tomáš Jelínek z Federace židovských obcí.

Děti vypustí balónky a s nimi přání

Želeč – Vypouštění balónků s přáním Ježíškovi není pouze doménou Prostějova. Přesvědčit se o tom mohou v neděli lidé, zejména děti, v Želči. I zde totiž balónky s připnutým přáním vystřelí k oblakům.

Před tři čtvrtě na tři dojde k výdeji balónků před kulturním domem, ve tři pak k jejich vypuštění. Akce je součástí kulturního programu věnovanému Vánocům.