V Drahanech předvedou středověká řemesla

Drahany – Středověká výroba železa, lití bronzu, ražba keltských mincí a další ohnivá řemesla uvidí už tuto sobotu návštěvníci Muzea Drahanské vrchoviny v Drahanech.

Letošní Slavnosti ohně zahájíme v sobotu ve třináct hodin a potrvají až do osmnácté hodiny večer. Zájemci uvidí, jak se ve středověku vyrábělo železo i bronz, jak probíhá pálení keramiky nebo výroba potaše. Samozřejmě připravíme návštěvníkům nějaké dobroty na ohni," nalákali na akci pořadatelé.

Program proběhne v Archeoparku před drahanským muzeem, kde už teď na návštěvníky čeká kovárna, nebo replika středověkého obydlí.

Mostkovice zažijí karnevalový rejDětský karneval. Ilustrační foto

Mostkovice – Sokolovna v Mostkovicích bude už tuto sobotu od čtrnácti hodin hostit děti v karnevalových maskách.

Dětský maškarní ples připravuje Klub přátel školy, který slibuje bohatý program. Během plesu vystoupí žáci mateřské, základní i umělecké školy a celým odpolednem provede klaun se spoustou soutěží a her. Návštěvníci si užijí bohatého občerstvení i tomboly. Dětský karneval potrvá v mostkovické sokolovně až do osmnácti hodin.

Ochránci přírody budou sázet stromy

Prostějov, Velký Kosíř – Do výsadby stromů se pustí tento pátek a sobotu ochránci přírody z prostějovského sdružení Iris. V pátek od šestnácti hodin nejprve vyrazí do biokoridoru Hloučela, kde společně s návštěvníky obnoví mladé stromky, které uschly během horkého léta.

Hned druhý den, v sobotu od devíti hodin dopoledne, budou ochránci pokračovat v obnově ovocného sadu na Kosíři. Tentokrát bude následovat výsadba švestek, třešní a jabloní. Zájemci, kteří pomůžou s výsadbou, se mohou stát patrony vysazených stromků a získají i list patrona.

Lidé se mohou k ochranářům přidat už v Prostějově na vlakovém nádraží a jet vlakem v osm hodin ráno. Pro ty, kteří se vydají po vlastní ose je sraz v devět hodin v sadu Oulehle na Velkém Kosíři.

V pátek i v sobotu přichystají ochranáři pro pomocníky drobné občerstvení.

Plumlovský zámek ožije pohádkovými příběhyPohádkové prohlídky na plumlovském zámku. Ilustrační foto

Plumlov – Po celý víkend budou na zámku v Plumlově probíhat netradiční prohlídky zámeckých komnat. Pro děti i dospělé je připravena speciální trasa plná zajímavých pověstí z plumlovského panství. Večerní prohlídky zámku přiblíží návštěvníkům bohatou historii zdejších komnat, které průvodci nasvítí pouze svíčkami.

Pohádkový program potrvá celý následující víkend a prohlídky budou probíhat vždy v celou hodinu od patnácti do jednadvaceti hodin večer.

Nad Pavlovicemi vzlétnou draci

Pavlovice u Kojetína – Děti i dospělí si mohou přijít v sobotu od patnácti hodin zasoutěžit v pouštění draka. Podzimní drakiáda v Pavlovicích u Kojetína proběhne na tamější hasičárně a pro nejlepší tvůrce papírových draků připravili organizátoři bohatou odměnu. Po doletu se mohou účastníci ohřát i posilnit u ohně při opékání špekáčků.

Do Brodku zavítá Zdeněk Izer i Šárka Vaňková

Brodek u Prostějova – Se svou zábavnou show Furtluftdurchtour zavítají Zdeněk Izer a Šárka Vaňková do sokolovny v Brodku u Prostějova. Zábavný večer odstartuje už tuto sobotu v osmnáct hodin, kdy známá dvojce předvede oblíbené zábavné scénky, parodie nejrůznějších televizních pořadů, ale i herců a zpěváků.