Ve Ptení zaplanou ohně

Ptení – Ohně v pecích zažehnou na zahradě sokolovny ve Ptení tuto sobotu příznivci oživené historie. Budou se zde konat Slavnosti ohně a řemesel.

„Jako každoročně jsme připravili ukázky středověkých technologií, při kterých naši předkové využívali oheň. Návštěvníci tak uvidí výrobu železa, lití bronzu, pálení keramiky či ochutnají středověké dobroty," uvedl Pavel Moš ze sdružení Čeládka řemeslná, které akci pořádá. …VÍCE O AKCI

Hodokvas ve městě dá zapomenout na podzimní deprese

Prostějov – Jako za starých časů. Taková bude sobota na náměstí T. G. Masaryka v Prostějově, kde se uskuteční historicky první prostějovský hodokvas, jenž dá aspoň na chvíli zapomenout na chmurné počasí, které je pro toto roční období příznačné. Hodokvas je naplánován na 22. října od 11 hodin a je se opravdu na co těšit.

Největším prostějovským náměstím bude znít lidová hudba a všude okolo se budou moci návštěvníci kochat dobovými kostýmy. Nebudou samozřejmě chybět ani řemeslníci, jakými jsou například kováři nebo hrnčíři. Program zpestří také lidová zabijačka…VÍCE O AKCI

Arcibiskup požehná nové hasičské auto

Klopotovice – Nové hasičské auto požehná slavnostně v Klopotovicích v pátek 21. října arcibiskup Jan Graubner. V 16 hodin začne program na místním fotbalovém hřišti ukázkou zásahu dobrovolných hasičů z Vrahovic.

„Pak budou vyznamenáni členové místní jednotky SDH, od 17 hodin začne samotná mše," uvedl starosta SDH v Klopotovicích Jiří Kroupa. Po celou dobu programu mohou návštěvníci vidět ukázku ze současné i historické hasičské techniky.

„Půjčili jsme si ji od kolegů z Olšan, Štětovic, Tovačova a Bedihoště," doplnil Jiří Kroupa. Znalce i laiky určitě potěší „koňka", hasičská stříkačka, kterou táhli koně, a fungovala na ruční pohon. Mezi hosty slavnosti bude senátorka Božena Sekaninová i primátorka Prostějova Alena Rašková. Organizátoři nezapomněli připravit také bohaté občerstvení.

Adrenalin na Kosíři: kdo se nebojí, slaní rozhlednu

Velký Kosíř – Máte rádi adrenalin? Výšky? Nebo se jich přeci jen trochu bojíte? Ať tak nebo tak, v sobotu si výšek můžete užít dosytosti. Na Velkém Kosíři se totiž koná už třetí ročník akce Slaňování na Velkém Kosíři. Dopoledne se můžete dívat, fandit nebo sami slaňovat od devíti do dvanácti hodin, odpoledne od třinácti do sedmnácti…VÍCE O AKCI

Plumlov oslaví Huberta

Plumlov – Podzim si v Plumlově bez Hubertských slavností už nedokážou ani představit. Veselice nejen pro příznivce myslivosti proběhne v sobotu na plumlovském zámku od čtrnácti hodin. Návštěvníci se tak budou moci těšit například na přehlídku loveckých psů, ukázku vábení lovné zvěře nebo se mů- žou něco přiučit na přednášce s tématem myslivosti. Bohatý program je připraven i pro možné budoucí myslivce.

„Pro děti přichystáme projížďky na koni, laserovou střelnici, skákací hrad nebo lovecký kvíz, za který dostanou drobnou odměnu," informují pořadatelé akce. Slavnosti vyvrcholí v osmnáct hodin, kdy proběhne svatohubertská mše celebrovaná páterem Zdeňkem Pospíšilíkem. Na své si přijdou samozřejmě i gurmáni, pro které jsou připraveny speciality z lovecké kuchyně.

Němčice lákají na kolovou

Němčice nad Hanou – Že už jste dlouho neviděli sport, ve kterém Češi vládli celému světu? To můžete napravit v sobotu od jedenácti hodin v němčické hale Suprovka, kde se bude konat mistrovství České republiky nejen v kolové, ale dokonce i v krasojízdě na kole. Netradiční sportovní akce bude probíhat celý den, konec je naplánovaný až v sedmnáct hodin.

Děti předvedou draky na třech místech

Prostějovsko – Na dračí přehlídku zvou na tento víkend pořadatelé z Čelechovic na Hané. Za místní částí Kaple u zahrádek děti společně s rodiči vypustí v sobotu po čtrnácté hodině své draky. „Účastníky čeká soutěž pro děti s malými cenami, opékání z vlastních zásob i vynikající boršč. K dispozici budou také teplé či studené nápoje dle počasí," zvou pořadatelé.

Stejnou kratochvíli pak mohou zkusit také ve Vranovicích-Kelčicích. I zde v sobotu vzlétnou na nebe draci. Drakiáda bude probíhat v sobotu od půl druhé v lokalitě na Skale. Organizátoři pak slibují pro soutěžící děti špekáček zdarma.

O hodinu a půl později pak začne dračí show i v Čelčicích u hřbitova. Zde organizátoři slibují sladké odměny pro děti.