Kostelce se setkají v Kostelci

Kostelec na Hané – Tradiční již čtyřiadvacáté setkání všech Kostelců z celé České republiky bude tentokrát hostit Kostelec na Hané. Pro město je to obrovská výsada a zároveň i největší akce letošního roku.

„Je to pro nás čest, proto jsme tomu věnovali náležitý čas a prostor. Vše je připravené, nachystané, už jen dolaďujeme poslední detaily," řekl starosta Ladislav Hynek.

Celý program odstartuje velkolepým průvodem, který vyjde o půl desáté od nové školy. O hodinu později začne slavnostní zahájení svěcení nové vlajky. V jedenáct hodin se na hlavním podiu ve sportovním areálu představí Hanácký folklorní soubor Malý Kosíř a Kosíř, nebude chybět ani břišní tanečnice nebo lidová hudba.

„Na fotbalovém hřišti se odehraje turnaj v malé kopané. Ve sportovní hale máme naplánovaná florbalový a tenisový turnaj a také jarmark s regionálními produkty. Kdo by chtěl shlédnout hasičskou soutěž s názvem Pivni útok, přesune se do Sportovní ulice. Po sedmnácté hodině zvu všechny na příjemné posezení u dobré muziky," dodal starosta.

Myšlenka pravidelného setkávání obcí spojených jménem Kostelec se objevila před čtyřiadvaceti roky. První pomyslný most mezi 34 obcemi rozsetými po celých Čechách zorganizoval Jiří Kahoun a zkušební nultý ročník proběhl roku 1990 v Kostelci nad Černými lesy. Ve stejném městě bylo i první oficiální setkání. Od té doby připravují každoročně v jiném Kostelci a letos má tu výsadu právě Kostelec na Hané na Prostějovsku. 

Lektorka láká na vycházku s hůlkami

Plumlov – Protáhnout si tělo na čerstvém vzduchu a udělat něco pro své zdraví mohou ti, kteří přijdou v sobotu ve tři hodiny odpoledne do kempu u Žraloka. Na vycházku se speciálními holemi je vezme lektorka severské chůze Lenka Sehnalová.

„Sraz je v kempu Žralok u Podhradského rybníka v Plumlově. Kurzovné včetně zapůjčení holí přijde zájemce na padesátikorunu," vzkázala lektorka nordic walkingu, který je mezi lidmi stále populárnější. Nordic walking je dynamická chůze se speciálními sportovními holemi.

„Ruce při odrazu hůlkami odlehčují až třicet procent váhy těla, pomáhají srdeční pumpě, podporují rovnoměrný krevní oběh a brání vzniku otoků. Při běžné chůzi se totiž krev hromadí v nohou. Při severské chůzi pracuje devadesát procent všech svalů, což je výhoda, kterou jiné sportovní aktivity nemají. A spalují se tuky, a ne cukry," vysvětlila lektorka. 

Veteráni pojedou z kopce do kopce

Konicko – Veteránem z kopce do kopce po muzeích kolem Konice. Tak se jmenuje název netradiční sobotní vyjížďky. Její účastníci a také návštěvníci si tentokrát budou muset přivstat. Začátek setkání je totiž naplánovaný už na sedmou hodinu ranní na náměstí v Konici. Účastníci v nablýskaných vozech se pak vydají na cestu v jedenáct hodin dopoledne.

„Jako první navštívíme zámek v Konici se stálou výstavou řemesel a expozicí sekyrek. Po prohlídce přejedeme do Čech pod Kosířem. Tam navštívíme Muzeum kočárů nebo hasičské muzeum. Ti zdatnější si můžou udělat výšlap na Kosíř, který je z místa vzdálený asi tři kilometry," lákají organizátoři. Prohlídka výstavy veteránů na náměstí v Konici a v Čechách pod Kosířem je zdarma.