Burza na parkovišti? Proč ne?

Prostějov – Potřebujete se zbavit čehokoliv, co se alespoň trochu dotýká dopravy a aut, nebo naopak hledáte nějaký ten klenot, který už dlouhou dobu nemůžete najít? Zkuste sobotní burzu, kterou pořádá Hanácký auto moto veterán klub v Prostějově. Akce se bude konat od osmi hodin na parkovišti před supermarketem Tes­co.

A nabídka bude podle pořadatelů pestrá „Burza je zaměřena především na prodej náhradních dílů na historická vozidla, popřípadě celé automobily, motocykly či jízdní kola. Vítáno je též veškeré příslušenství včetně nářadí, autokosmetiky, plaket, odznáčků, dobového oblečení a podobně," informovali organizátoři, kteří dodali, že se budou moci vystavovat i historické věci, které s automobily nesouvisí.

„Uvítáme i prodejce starožitných předmětů, historických zbraní, a vůbec čehokoli, co se historie týče. Uvědomte si, že i zdánlivě nepotřebné maličkosti v jakémkoliv, i velmi špatném stavu, mohou mít pro sběratele velkou cenu," dodali příznivci veteránů v Prostějově.

Prodejci si své prodejní artefakty budou moci chystat už od sedmé hodiny ranní a zaplatí 30 korun, tedy stejně jako návštěvníci, kteří budou hledat vše potřebné od osmi hodin. Burza skončí úderem třinácté hodiny.

Zkuste průvod v Tištíně

Tištín – Lampionový průvod nebude v sobotu jen v Určicích, ale od půl šesté také v Tištíně na Lapači. Pro děti je připravena sladká odměna, zatímco jejich rodiče se na konci průvodu můžou zahřát svařeným vínem. A pomyslná třešnička na dortu? Tou bude určitě ohňostroj, který pro tuto akci organizátoři také připravili. (zm)

Krumsíňanka bude slavit v Ohrozimi

Ohrozim – Křest nového CD a zároveň narozeniny, obojí bude o víkendu slavit Krumsíňanka. Na čtrnáctou hodinu sobotní tak organizátoři zvou do kulturního domu v Ohrozimi, kde mohou zájemci výročí i CD oslavit společně se souborem. Zároveň vzkazují, že po křtu bude následovat do dvaceti hodin volná zábava. Občerstvení zajištěno. (sob)

Obec bude plná lampionů

Dobromilice – Doba lampionových průvodů ještě není minulostí. Přesvědčit se o tom v pátek můžete v Dobromilicích. Obec zde od sedmnácti hodin pořádá lampionový průvod, který začíná u mateřské školy. V její za hradě pak na závěr průvodu dojde k opékání špekáčků. Děti se mohou těšit také na teplý čaj, špekáčky si pak nemusí nosit ty chodící do mateřské školy: na místě je dostanou. (sob)

Písničkami uloží zvířátka k zimnímu spánku

Určice – Chcete s lampiony uložit zvířátka k zimnímu spánku? Potom přijeďte v sobotu pátého listopadu do Určic. Zdejší hasiči, Společenství zábavy Domeček a Kulturní klub pořádají tradiční Uspávání zvířátek.

„Sraz účastníků lampionového průvodu je v sedmnáct hodin před naším obecním úřadem. Po trase k místní sokolovně budou děti jako vždy hledat zvířátka, která potom uloží k zimnímu spánku," řekla za sbor dobrovolných hasičů Lenka Sosíková.

Kdo přijde, může se těšit také na veselé písničky, něco dobrého na zub a samozřejmě na tombolu. Vstupné je dobrovolné. „Výtěžek z něj z minulých akcí jsme věnovali na sponzorské dary pro asociaci Radost v Prostějově a koupili jsme dětem do mateřské školky pěkná povlečení," uvedla Lenka Sosíková. „A to jim také v sobotu předáme," dodala hasička s tím, že nebude chybět ani malé překvapení pro děti navíc. (maz)

Znovuotevření zahájí mše

Víceměřice – Do opravené kaple svatého Floriána se v neděli budou moct podívat nejen věřící ve Víceměřicích. Po měsících, kdy se památka dočkala oprav, bude znovu přístupná veřejnosti. „Dostali jsme dotaci na opravu, během níž došlo k úpravám venkovní i vnitřní fasády. Kaple byla zavřená od června," prozradil starosta obce Eduard Novotný. Znovuotevření bude provázet mše, která začíná ve čtrnáct hodin. (sob

Kříž se dočká požehnání

Němčice nad Hanou – Na žehnání zrestaurované památce zvou v Němčicích nad Hanou. Nový kabát dostal kamenný kříž stojící za městem, nalevo od výpadovky na Prostějov. „Sraz je ve tři čtvrtě na osm ráno u kostela. Doprava na prostějovský kopec bude zajištěna, zde památce požehná pan farář Tomáš Strogan a následovat bude malé občerstvení," in formují organizátoři. (sob)

Do Pivína na strašidelný večírek

Pivín – Večer plný strašidel slibují na pátek v Pivíně. Na zahradě zdejší školy se totiž bude konat večírek, na nějž je vstupenkou právě vyrobené strašidlo. Děti se mohou těšit na program, v němž nechybí soutěž o nejhezčí strašidlo či stezka odvahy. Nechybí ani lampionový průvod. Akce začíná v sedmnáct hodin. V případě deště se ruší. (sob)

Výšovičtí lákají na večer plný dýní a strašidel

Výšovice – Příjemné mrazení v zádech i plný žaludek si mohou odnést o víkendu návštěvníci kulturního domu ve Výšovicích. Souběžně se zde totiž bude konat Dýňování a také strašidelný karneval. Na své si ke všemu přijdou i dospělí.

„Proběhne soutěž o nejstrašidelnější masku v kategorii dospělí a děti. Budeme soutěžit také o nejlepší recept z dýně, výtvory tak noste sebou. Děti se pak mohou těšit na soutěže, dospělí pak na odměny. Pokud budou mít krásně vydlabanou a svítící dýni před domem," informují organizátoři akce. Ta začíná v patnáct hodin v sobotu. Den na to pak večer bude strašidelná komise hodnotit dýňovou výzdobu dvorků či předzahrádek a parapetů. (sob)

Ta píše. V Čechách pod Kosířem okoštují desítky pálenek

Čechy pod Kosířem – Jablkovice, hruškovice, meruňkovice, třešňovice, višňovice, ale hlavně slivovice zavoní v Čechách pod Kosířem, kde bude v sobotu od šestnácti hodin asi hodně veselo. Chystá se tu totiž pátý ročník koštu různých pálenek a ochutnávat budou moci opravdu všichni.

„Odborní porotci z řad soutěžících a návštěvníků budou porovnávat a hodnotit vzorky pálenek. Každý z porotců bude hodnotit všechny vzorky z kategorie, kterou si vybere," informují o pravidlech pořadatelé degustační akce.

Celá událost začne v multifunkční hale v Čechách pod Kosířem úderem šestnácté hodiny. Návštěvníci, kteří za vstup zaplatí padesát korun, i samotní účastníci okoštují dané pálenky.

„Ve vstupném je voda, chléb, sýr či uzenina na revitalizaci chuťových pohárků," vysvětlili s úsměvem organizátoři. Vzorky, které dostanou v daných kategoriích nejvíce bodů, budou vyhlášeny od osmnácti hodin a postoupí do finále. To následně proběhne od dvaceti hodin.

„Všichni zúčastnění dostanou diplom, vítězové jednotlivých kategorií věcné ceny. Celkový vítěz obdrží putovní pohár," lákají pořadatelé ty, kteří si myslí, že mají jednu z nejlepších pálenek nejen na celé Moravě, ale třeba i v republice. (zm)

Klas slaví pětačtyřicátiny a vy můžete být u toho

Prostějov – Neuvěřitelných pětačtyřicet let od založení hanáckého folklorního souboru Klas a čtyřicet let dětského souboru Klásek oslavují letos v Kralicích na Hané. Při této příležitosti se v prostějovském divadle uskuteční v sobotu 5. listopadu v sedmnáct hodin slavnostní představení s názvem „Za našema homnama".

„Je to vlastně průřez celým naším folklorním životem, těmi roky, co jsme protancovali," řekla umělecká vedoucí a choreografka souboru Vladimíra Šolcová.

„Diváci se v představení mohou těšit na nové i staré věci, uvidí ,Dožínkovou zábavu', ,Přástky', sólové tance, vystoupí zpěváci dřívější i současní. A samozřejmě také oba dětské soubory," doplnila Vladimíra Šolcová. Kralický Klas má za sebou mnohá vystoupení doma i v zahraničí.

„Já je znám a ráda chodím na akce, které pořádají. Viděla jsem jejich Hanáckou svajbu, kterou nově nastudovali, a byla jsem nadšená," řekla Markéta Podivínská z Prostějova. „Myslím, že je dobré, že se někdo věnuje našim tradicím a předává je dalším generacím," dodala Markéta Podivínská. Vstupenky na sobotní představení lze koupit v předprodeji divadla nebo u paní Hany Pospíšilíkové, tel.: 602 481 237. Cena je 100 korun. (maz)