V Čelechovicích budou počítat kůzlátka

Čelechovice na Hané – Na Bílou sobotu chystají na kozí farmě Rozinka v Čelechovicích na Hané tradiční Počítání kůzlátek.

„Rodiny s dětmi si poslechnou pohádku o neposlušných kůzlátkách a ochutnají kozí mléko, sýry, pudink či jogurt," pozvala farmářka Jarmila Zelenská na akci, která začne ve dvě hodiny odpoledne.

„Návštěva u nás je pro řadu dětí opravdovým zážitkem. Některé děti z města živou kozu nikdy neviděly. Mnohdy znají víc exotická zvířata než ta domácí," poznamenala farmářka. Ta se podobnými akcemi snaží propagovat kozí mléko i výrobky z něj.

„Kozí mléko je mnohem stravitelnější než kravské. Svou strukturou je totiž velmi podobné mateřskému. Tele při porodu váží kolem čtyřiceti kilogramů, kdežto kůzle má podobnou váhu jako miminko," vysvětlila Jarmila Zelenská. Kozí mléko a produkty z něj doporučuje dětem, které jsou často alergické na kravské mléko i dospělým. Výrobky z kozího mléka snižují hladinu cholesterolu či mají prokazatelnou protirakovinovou účinnost. Sýry a mléko čelechovických koz jsou vhodné hlavně pro osoby s atopickým ekzémem, lupénkou a podporují zdravou střevní mikroflóru a mnoho dalších neduhů. 

Pokochejte se pohledem z radniční věže

Prostějov – Ti, kdo by rádi viděli město z ptačí perspektivy a pokochali se pohledem na náměstí T. G. Masaryka mají šanci už tuto neděli. Prostějovská radnice pořádá Velikonoční výstup na věž.

„Zájemce si průvodce vyzvedne před radnicí, lidé se mohou hlásit na telefonním čísle 800 900 001," vzkazuje mluvčí prostějovského magistrátu Jana Gáborová. Prohlídky radniční věže jsou naplánované na 9, 10, 11, 14, 15 a 16 hodin a jsou zdarma. 

Přebytečná kila spálíte na Velikonočním běhu

Prostějov – Pro milovníky pohybu na čerstvém vzduchu připravil Maratonský klub Prostějov už druhý ročník Velikonočních běhů. Startuje se v neděli o půl desáté ráno.

„Letos se závody přesunou do osvědčeného a krásného prostředí lesoparku Hloučela, kde budou starty jednotlivých závodů v areálu Bistra u Mazánka. Pro letošní rok jsme nachytali zajímavé inovace. Trať půlmaratonu na 12 kilometrů povede kromě lesoparku Hloučela také po cyklostezkách a vedlejších silnicích v okolí Prostějova," informoval ředitel závodu Martin Plachý.

Dodal, že registrace dětí začínají o tri čtvrtě na devět, v deset hodin pak proběhnou registrace k hlavním závodům. Již tradičně jsou součástí Velikonočních běhů také závody dětí od nejmladších po nejstarší. Pro všechny je připraveno občerstvení, medaile a drobné ceny, včetně té sladké pro malé běžce. 

Prodat starou motorku nebo auto můžete v sobotu u Teska

Prostějov – Chystáte se zrenovovat veterána, nebo naopak vám doma překáží nepotřebné náhradní díly či staré vraky automobilů, motocyklů, jízdních kol, koloběžek a šlapacích autíček? Pak je právě pro vás sobotní Jarní motoristická burza, která odstartuje 19. dubna na parkovišti u supermarketu Tesco v 8 hodin ráno. Do 13 hodin si zde budou sběratelé nebo ti, kdo doma provedli jarní úklid nabízet kromě příslušenství, náhradních dílů a samotných motorových i nemotorových vozidel také plakety, odznáčky, skleničky, vlaječky, firemní cedule, modely autíček, vláčky, plakáty a jiné sběratelské kousky. Burzu pro vás uspořádal Hanácký auto moto veterán klub. 

Krátké infoPozvánka

PLUMLOV

sobota 19. dubna – Camp Žralok – velikonoční sele na rožni a degustace pivních speciálu, www.camp-zralok.cz

sobota 19. dubna od 14 hodin – Loutkové divadlo na plumlovském zámku – Divadlo Loudidlo zahraje s marionetami, pohádky pro děti

KŘENŮVKY

sobota 19. dubna od 20 hodin – Discoparty 80. let – v místním pohostinství. Taneční a poslechový večer s hudbou 80. let. Vstup zdarma.