XXXVI. Hanácké slavnosti rozproudí město

Na pořádnou dávku zábavy se mohou těšit Prostějované a návštěvníci města. Po roce jsou tady totiž opět hody, dokonce po šestatřicáté. A tedy kulturní program s propojením folklóru a popu, řada kolotočů i desítky stánků. Akce začíná v sobotu 15. září. V průběhu víkendu hody nabídnou například folkařku Pavlínu Jíšovou, folkórní soubory z Prostějovska a v neděli i zpěvačku Anetu Langerovou.

PROGRAM

SOBOTA 15. ZÁŘÍ
náměstí TGM
15.00 Pramínek Jihlava (vystoupení folklorního souboru písní a tanců z oblasti Moravského Horácka),
16.30 Přelet MS (koncert dámského tria, folkové melodie se swingovým a bluesovým nádechem),
17.30 Pavlína Jíšová (vystoupení první dámy českého folku),
18.30 Oslava 500 let palírny U Zeleného stromu (ochutnávka tradičních i speciálních destilátů),

NEDĚLE 16. ZAŘÍ
kostel Povýšení svatého kříže
7.30, 9.00 a 10.30 Hodové mše svaté (kostel Povýšení svatého Kříže)

náměstí TGM
8.00 Bludověnka (koncert dechové hudby z Bludova),
9.00 Jaro na Hané (komponovaný program dětských hanáckých folklorních souborů, uvádí Jiří Vrba),
11.30 Jiří Helán s Moravskou cimbálovkou (koncert folklorního zpěváka z Brna),
12.00 Vitéte o nás… (přijetí zástupců souborů a hostů představiteli města na radnici),
13.30 Roman Holý a Kamelot (koncert kapely, která se na české hudební scéně pohybuje už více než 35 let),
15.00 Či só hode… Naše! (zahájení odpoledního programu, komponovaný program dospělých hanáckých souborů),
18.00 Aneta Langerová s kapelou (kon-cert populární zpěvačky),

Pernštýnské náměstí
10.00 - 17.00 projížďky historickým kočárem.

Nová radnice
Součástí slavností budou prohlídky radnice a radniční věže – v sobotu 15. září prohlídky věže ve 13.00, 14.00
a 16.00 hodin, prohlídky radnice v 15 hodin, v neděli 16. září prohlídky věže
v 10.00, 11.00, 13.00, 14.00, 15.00 a 16.00 hodin, prohlídky radnice v 9.00 hodin.

Vzpomínáte? Prostějovské hody 2015

Fotogalerie: Prostějovské hody 2015

Dobrovolníci uklidí Hloučelu

Sobota bude patřit tradiční akci na pomoc přírodě, při níž dobrovolníci uklidí oba břehy říčky Hloučely mezi Kosteleckou a Tichou ulicí. Zájemci si dají sraz u občerstvení U Abrahámka v devět hodin. S sebou by si měli vzít pracovní rukavice a staré igelitky. Na závěr úklidu bude připraveno drobné občerstvení a opékání dobrot na ohýnku. Akci organizuje regionální ekologické centrum Iris v Prostějově.

Pěstitelé se pochlubí úspěchy

Celý prodloužený víkend bude v rajské zahradě kostelu Povýšení svatého kříže věnovaná jedinému - bonsajím. Od pátku do neděle zde mezi devátou a sedmnáctou hodinou představí pěstitelé z Bonsai klubu Haná, co dokáží. A zájemcům zároveň poradí, jak na pěstování a šlechtění těchto okrasných výtvorů. Další si pak bonsaje mohou na místě rovnou obstarat. Vstupné je dobrovolné.

Knihovna pořádá veřejnou snídani

Pokud máte dost snídaní rutiny, prostějovská knihovna ví, jak na to. V sobotu od deseti hodin totiž pořádá veřejnou snídani ve formě pikniku. Konat se bude v parčíku u knihovny, za špatného počasí v knihovně. K dispozici bude čaj, káva, kakao, čtení i deskové hry, lidé si mohou s sebou vzít piknikovou deku a dobroty. Knihovna už má s pořádáním podobné akce zkušenost, například díky pravidelné Férové snídani.

Hody oslaví boxováním

Nádvoří prostějovského zámku se stane dějištěm netradiční podívané. Utkají se zde boxeři během mezistátního přátelského utkání. A to v sobotu od 10.30. Navíc se zde odehraje také 11. kolo Oblastní soutěže Jihomoravské oblasti v boxu mládeže, mužů a žen, od 18 hodin pak mezistátní přátelské utkání v boxu žen mezi výběrem BC DTJ Prostějov + BC Růžinov 821 vs. Chieri Boxe Italia.

Řemeslníci budou stálicemi

Slavnostní zahájení stálé výstavy tvorby hanáckých řemeslníků spolu s dílnou a možností si řemesla vyzkoušet se koná v sobotu 15. září v 16 hodin v prostorách zámku v Čechách pod Kosířem. Akce začíná zahájením v 16 hodin, dále proběhne Hanácká óda – první věta, slosovatelná anketa o ceny, dražba kompletní edice hanácké měny Hangroš či prohlídka ambasády. K večeru nebude chybět ani zpěv, samozřejmě v hanáčtině.

Sobotní večer však bude věnovaný v Čechách pod Kosířem i divadlu. Od 20 hodin se v oranžérii uskuteční divadelní Hotel mezi dvěma světy, které připravil Divadelní spolek Za dveřmi z Náměště na Hané. Vstupné na akci je padesát korun.

Brodek se ponoří do středověku

Šerm i klání pro děti. A také spousta zábavy. Toho všeho si mohou v neděli užít návštěvníci zámku a jeho okolí v Brodku u Prostějova. Mezi 14 a 18 hodinou zde proběhne program, během kterého se představí třeba skupina historického šermu Buhurt. Ta ukáže nejen šerm, ale také středověkou kuchyni. Děti se od 15 hodin mohou těšit na pohádku a na závěr dne je čeká turnajové kláni. Samozřejmostí je občerstvení.

Štětovice centrem cyklistů

Děti i dospělí mohou v sobotu vyrazit na další cyklistický závod. Po Smržické šlapce a akci Na bicyklech Němčickem tu bude 18. ročník Štětovického cyklokrosu. V sobotu ve 14 hodin začne závod v dětských kategoriích a od půl čtvrté i na odrážedlech v kategorii baby, 6. ročník Across Morava 4M – cyklistický závod na trase o délce 28 km. Pro mladší děti je připravena trasa 11,5 km. Začátek registrace ve 14 hodin, začátek závodu o tři čtvrtě hodiny později. Při nepříznivém počasí se termín akce posouvá.

Připomenou sto let staré události

Kdo má rád historii nebo se považuje za vlastence, určitě by neměl zmeškat páteční přednášku ve Vrbátkách. Zdejší školící centrum dá prostor Daně Šimkové. A o čem přednáška začínající ve 14 hodin bude? Pokud tipujete, že se váže k založení Československa, hádáte správně.

Děti i dospělé pobaví pohádkami

V příjemnou tradici se na Plumlově v posledních letech proměnily pohádkové prohlídky. Jednu takovou mohou v sobotu zažít návštěvníci zdejšího zámku. v sobotu i v neděli se prohlídky konají od 13 do 18 hodin v každou celou hodinu, poslední vstup do zámku je v 17 hodin. Na návštěvníky čekají tentokrát scénky z pohádek Šípková Růženka,
Anděl Páně, O princezně na hrášku a Rumplcimprcampr. A je jistotou, že se pobaví jak děti, tak dospělí. Vstupné pro děti do čtyř let zdarma, starší děti platí šedesát korun, ostatní sto dvacet. Kapacita je omezená, možnost rezervace vstupenek.

Zámek nabídne víkend plný kultury

Hned dvě kulturní akce se uskuteční na plumlovském zámku. Nejprve v pátek na koncertě ukáží, co dovedou, Pozdní sběr, Alband či Gazdina roba. Následně se v neděli představí herci a nadšenci z Divadla Point s komedií Bestie Baskervillská. Zatímco první z akcí začne v osmnáct hodin, druhá o den a hodinu později.