Kolona vítězství projede obcemi i letos

Prostějovsko – Ani rok po kulatém výročí konce druhé světové války nezapomínají města a obce na Prostějovsku uctít památku padlých. Také letos vyrážejí nadšenci historie v Koloně vítězství na dvoudenní cestu přes dvanáct obcí, kde položí věnce u památníků na počest válečných hrdinů.

V Plumlově vypuknou Floriánské slavnosti

Plumlov – Sobota bude v Plumlově na Prostějovsku patřit Floriánským slavnostem.

„Vloni jsme je uspořádali poprvé jako poděkování našim hasičům. Letos to bude i upomínka na padlé k výročí květnových událostí konce druhé světové války," řekla místostarostka Plumlova Gabriela Jančíková.

Slavnosti zahájí ve 13 hodin mše svatá v kostele Nejsvětější Trojice, poté projde městem za doprovodu kapely Krumsíňanka průvod, který se zastaví u sochy sv. Floriána na náměstí. Následovat bude v kempu Žralok program spolu se zahájením výstavy novodobé i historické hasičské techniky.

„Letos čekáme, že se zapojí kolem patnácti hasičských sborů z okolí," doplnila místostarostka. Hasiči předvedou během odpoledne své umění v dobových kostýmech.

V Čelechovicích budou střílet na asfaltové holuby

Čelechovice na Hané – Střelnice v čelechovských skalách ožije v sobotu už šestnáctým ročníkem veřejné soutěže ve střelbě na asfaltové terče.

„Střílí se baterie 2×21 terčů, čtyři nejlepší si to pak rozdají ve finálové položce o pohár starostky obce ," informují myslivci z Čelechovic s tím, že na příchozí čeká bohaté občerstvení včetně kančího guláše či dobrot z udírny. Navíc je připravena i pestrá a hodnotná tombola. 

Poběží především pro radost

Vrchoslavice – V sobotu se ve Vrchoslavicích uskuteční už šestý ročník Běhu osvobození. Tradiční závod pořádá obec ve spolupráci
s TJ Sokol Vrchoslavice.

„Prezentace závodníků je od 14 hodin, hromadný start o hodinu později," řekla organizátorka a současně kronikářka obce Adéla Palíšková.
„Poběží se po vyznačené trase většinou po zpevněných cestách, v cíli čeká na všechny občerstvení a své umění předvedou také gymnasté z místního Sokola," upřesnila Adéla Palíšková.

Kategorie běhu jsou pro děti, mládež, ženy a muže rozděleny podle věku. Po skončení závodu, jehož trať je dlouhá pět kilometrů, se všichni sejdou ke společné zábavě v areálu Zamlýní.

„Věřím, že budeme mít dobré počasí, sportovní a fair play náladu a že všichni poběží především pro radost," dodala Adéla Palíšková s tím, že probíhat zdejší rozkvetlou krajinou je opravdu nádhera. 

V Olšanech vyrazí na výšlap, pak postaví májku

Olšany u Prostějova – Chcete vyrazit společně s turisty z Olšan na Velký Kosíř? V sobotu máte možnost. Sraz je na kolech u sokolovny v Olšanech v devět ráno, následovat bude společná jízda do Lip a odtud je to na vás.

„K rozhledně na vrcholu se můžete vydat buď pěšky, či pokračovat na kole," vysvětlují organizátoři s tím, že na vrcholu celou skupinu čeká opékání buřtů. Akce se koná pouze za hezkého počasí. Výšlap ovšem není jedinou zajímavou událostí, kterou Olšanští na sobotu chystají. Ve tři hodiny odpoledne totiž plánují u Hospody U Jeníka postavit májku a mají k tomu připravený i zajímavý doprovodný program.

„Na návštěvníky čeká bezplatné malování na obličej, dětské koktejly a dobrou náladu zajistí živá kapela," lákají pořadatelé. 

Přijďte se podívat na králíky a další zvířátka

Držovice – Pokud patříte mezi milovníky němých tváří, je právě pro vás o víkendu na držovickém hřišti připravena výstava drobného zvířectva.

„Otevřeno budeme mít v sobotu od 12 do 19, v neděli od 8 do 16 hodin," zvou pořadatelé s tím, že návštěvníci budou moci obdivovat i klubovou expozici králíka moravského bílého hnědookého. Součástí akce je i nabídka občerstvení a zajímavá tombola.

Ve Slatinkách položí věnce za oběti války, pak zapálí vatru

Slatinky – Uctít památku padlých a připomenout si tak 71. výročí konce druhé světové války se rozhodli o víkendu ve Slatinkách. Akce s názvem Vatra začíná srazem účastníků o půl páté odpoledne u místní hasičské zbrojnice.

„Následně průvodem zamíříme k pomníku padlých, položíme zde věnce," popisují organizátoři s tím, že o půl šesté zapálí na hřišti vatru a začne zábavnější část programu. Děti si mohou zaskočit na skákacím hradě a všem do pohody zahraje DJ Godzila. Po setmění se návštěvníci mohou těšit také na ohňostroj.

V Křenůvkách si zahrají noční nohejbal

Pro milovníky nohejbalu pořádají v sobotu od devíti hodin večer na hřišti u kulturního domu v Křenůvkách „Noční nohejbalový turnaj". „Těšit se můžete na večer plný sportu, dobré zábavy, připraveno je i bohaté občerstvení a pěkné ceny pro vítěze," lákají pořadatelé.