Hloučela bude v centru oslav

Prostějov – Ekohrátky, vypuštění dravců, country i břišní tance. Nejen to si na sobotu připravili prostějovští ochránci přírody z Ekocentra Iris. Program začne v devět hodin ráno Setkáním s Hloučelou.

„Vycházka s odborníky podél Hloučely je určená nejen seniorům. Projdeme se úsekem od Abrahámka směrem k Olomoucké ulici. Při vycházce se seznámíme s tím, kde říčka pramení a kudy protéká, co v ní a kolem ní žije a roste. Povíme si o ochranářských zásazích v biokoridoru Hloučela a dalších plánech na jeho ochranu," lákají ochránci z Ekocentra s tím, že účastníci vycházky získají také informační materiály o Hloučele. Sraz zájemců je v devět hodin U Abrahámka.

Po obědě je pak pro děti i dospělé připraveno hravé i poučné odpoledne.

„Od čtrnácti hodin budou připraveny ekohrátky, puzzle-koutek či tvořivé a výtvarné aktivity. Svou zdatnost si mohou zájemci prověřit na nízkých lanových aktivit. Po celou dobu budou připraveny informační panely, testíky a ankety," lákají organizátoři.

Den Hloučely odstartuje ve čtrnáct hodin slavnostním vypouštěním vyléčených dravců či sovy ze záchranné stanice. V průběhu odpoledne se mohou návštěvníci těšit i na ukázky a výuku country tanců, břišní tance a divadlo pro děti. Po celou dobu bude hrát živá hudba, nebudou chybět dobroty z udírny a večer i opékání na ohýnku. Akce se bude konat u občerstvení Hloučela v ulici Pod Kosířem. 

Vrahovický bicykl prověří zdatnost cyklistů

Vrahovice – Příznivci kol a cykloturistiky si dají v sobotu dostavení na fotbalovém hřišti za vrahovickým koupalištěm. V osm hodin ráno zde odstartuje první ročník cyklojízdy nazvané Vrahovický bicykl. Cyklisté budou mít na výběr ze dvou tras. Kratší, která je vhodná pro rodiny s dětmi, měří 24 kilometrů, náročnější trasa je dlouhá 60 kilometrů.

„Projedeme se po naší krásné Hané. Kratší trasa povede do Skalky a zpět, delší přes Vrbátky, Grygov, Tovačov, také do Skalky," řekl organizátor akce Pavel Dopita ze spolku Naše Vrahovice, který jízdu pořádá společně se Spolkem za staré Vrahovice.

Trasa závodu povede po silnici, cyklostezkách a polních cestách, připravena je i alternativa výhradně pro silniční kola. Děti a osoby do 150 centimetrů mají účast zdarma, ostatní platí startovné 20 korun. Každý účastník obdrží diplom, na trase i v místě startu a cíle je zajištěno občerstvení.

„Zhruba od třinácté hodiny začne doprovodný program, který není určený jen pro cyklisty. Kdo chce, může přijít až odpoledne," pozval Pavel Dopita. Připravena je živá hudba, ukázky venkovního cvičení workoutu, zumby a další.

„V Prostějově taková cykloakce doposud chyběla, přitom se nám říká město cyklistů. Sám jezdím na kole, tak jsem se rozhodl, že ji uspořádám," vysvětlil Pavel Dopita svoji motivaci. Vrahovický bicykl má podle něj propagovat pohyb, cyklodopravu, na druhé straně také upozornit na problémy s plánováním a realizací cyklostezek ve městě i na skutečnost, že samotné Vrahovice stále nejsou pro cyklisty s městem bezpečně propojené. 

Ptení zažije country noc

Ptení – Milovníci zvěřinových dobrot a country hudby si přijdou v pátek na své. Ve Ptení totiž vypukne Myslivecká country noc. Akce startuje v devatenáct hodin ve venkovním areálu za sokolovnou.

„O dobrou atmosféru se postará kapela Country Ex z Olomouce, nebude chybět zvěřinový guláš a dobroty z udírny," lákají myslivci ze Ptení. 

Po požehnání sochy zahraje dechovka

Určice – Žehnání sochy anděla na kněžském hřbitově mají na sobotní odpoledne v plánu v Určicích. Akce odstartuje ve čtrnáct hodin slavnostní mší svatou v obřadní síni na hřbitově.

„Kromě žehnání sochy anděla zavzpomínáme na Jana Jiříčka, poté bude následovat společenské posezení v areálu místní sokolovny a vystoupení dechové kapely Malohanačka a scholy svatého Jana Křtitele," lákají na akci organizátoři z obce a římskokatolické farnosti. 

Hry bez hranic prověří zdatnost obcíHry bez hranic ve Vícově

Plumlov – Mostkovice, Ohrozim, Prostějovičky, Stínava, Vícov, Plumlov a Krumsín. Sedm obcí vyšle v sobotu své týmy na tradiční Hry bez hranic. Zábavně sportovní odpoledne, které organizuje Mikroregion Plumlovsko, odstartuje o půl druhé v kempu Žralok u Podhradského rybníka.

„Družstva obcí budou soutěžit v netradičních sportovních disciplínách, nebude chybět ani doprovodný program a bohaté občerstvení," lákají organizátoři z Mikroregionu Plumlovsko. 

Automobiloví stařečci vyrazí po regionu

Němčice nad Hanou – Nablýskaným veteránům budou v sobotu patřit silnice na jihu regionu. Hanácký auto moto veterán klub Prostějov bude pořádat tradiční Veterán Mikroregionem Němčicko.

„Start i cíl je na Palackého náměstí v Němčicích nad Hanou, kde bude probíhat výstava vozidel. Sraz je v osm hodin ráno, nebude chybět divácká soutěž elegance a orientační jízda mikroregionem," lákají organizátoři. Po celý den nebude chybět občerstvení. 

Bílý den sblíží zdravé i handicapované

Hamry – Vystoupení zrakově postižených hudebníků, jarmark, taneční zábava i tombola. Na to všechno se mohou těšit návštěvníci tradičního multižánrového festivalu Bílý den, který odstartuje v sobotu o půl třetí v Hamrech. Akce má za úkol přiblížit lidem život se zrakovým postižením.

„Nebude chybět ukázka výcviku vodicích psů, košíkářská a keramická dílna, zvuková střelba, společenské hry pro nevidomé a bohatá tombola. Program ukončí od dvaceti hodin taneční zábava," lákají organizátoři z prostějovského pracoviště TyfloCentra Olomouc. (ham)

Hasiči oslaví 130. výročí

Dzbel – Pořádný důvod k oslavě mají dobrovolní hasiči ze Dzbelu. V sobotu budou slavit 130 let od svého založení.

„Program odstartuje v jedenáct hodin mší svatou v kostele v Jesenci, kde i posvětíme prapor a Pragu V3S. O půl jedné projde obcí slavnostní průvod, který položí u pomníku padlých věnec. Nebude chybět ocenění hasičů, ukázka techniky a výstava historie sboru," lákají na bohatý program hasiči spolu s obcí. Tečku za oslavami udělá od devatenácti hodin taneční zábava se skupinou Tóny, během celého dne bude zajištěno občerstvení a o dobrou náladu se postará Holóbkova mozeka. 

Svobodné ženy se postaví proti vdaným

Určice – Netradiční fotbalové utkání zažijí v sobotu Určice. Na hřišti se proti sobě postaví svobodné dívky proti vdaným ženám. Zápas startuje v sedmnáct hodin.

„Zápas odstartuje úvodním výkopem starosta obce Petr Kouřil, o hudební doprovod se postará DJ Vejmula," nastínili organizátoři. Pro děti bude připravený skákací hrad a mnoho dalších aktivit, po celý den bude zajištěno bohaté občerstvení z udírny i grilu. 

Žváčkův festival rozezní Konici

Konice – Přehlídce dechových kapel bude patřit nedělní odpoledne v zámeckém parku v Konici. Jednadvacátý ročník Žváčkova festivalu dechových kapel, který se koná na počet hudebního skladatele a hanáckého rodáka Antonína Žváčka, zahájí ve třináct hodin slavnostní průvod kapel městem.

„Průvod půjde od základní školy a gymnázia přes Masarykovo náměstí do zámeckého parku. Tam se pak milovníkům hudby představí Holóbkova mozeka, Bludověnka, Nákelanka, Blatnička, Žadovjáci a Mažoretky Večernice,," nastínili program organizátoři. Přehlídkou bude provázet Josef Hajkr s Věrou Kučerovou, vstupné na akci je padesát korun. 

Plumlovský zámek bude patřit ženám a dobré věci

Plumlov – Oslavit krásu žen, prožít den plný módy, u toho si poslechnout příjemnou hudbu, podívat se na taneční vystoupení, ale především přispět na dobrou věc. To je záměr už pátého ročníku oblíbené akce s názvem Šarmantní ženy na zámku aneb Charitativní FashionDRINK, které budou v sobotu patřit prostory plumlovského zámku. Oblíbená akce startuje v šestnáct hodin…VÍCE