Plumlov budou dobývat vojáci

Areál na nádvoří plumlovského zámku vás v sobotu láká na Dobývání Plumlova. Jde o tradiční vojensko-historickou akci.

Program

10.00 zahájení, nástup všech jednotek na plochu,
10.30 představení Československého četnictva a jednotek SOS,
10.50 Česko-slovenské pohraničí,
11.10 představení Finské armády 19391944,
11.30 Finská fronta 1944,
12.00 představení jednotek RKKA a NKVD 19401945,
12.20 činnost Rudé armády v červnu 1941,
12.50 Kämpferinnen der Wehrmacht ženy ve službách Třetí říše,
13.10 představení kulometu Maxim,
13.30 zadržení konfidenta jednotkou Smerš,
13.50 představení jednotek Wehrmacht a Waffen, představení kulometu MG 42,
14.10 Krym 1944,
14.40 Bez spojení není velení (představení spojařů RKKA),
15.10 sabotážní akce Werwolfů, 15.40 představení jednotky Branderburg,
16.10 Směr Olomouc 1945 hlavní bojová ukázka.

Pro dětské i dospělé návštěvníky bude otevřena airsoftová střelnice a fotokoutek, lidé si budou moci prohlédnout výstavu spojařského vybavení, výstavu US Army do roku 1945, reenactingovou jednotku Námořní pěchoty Spojených států amerických 20132016 nebo německou válečnou nemocnici.

Dýňové slavnosti

Zahradnické centrum Marciánová v Kostelci na Hané vás zve o víkendu na Dýňové slavnosti. Čeká vás malování a vyřezávání dýní, pití dýňového piva či odpoledne s rádiem Haná. Detailní program najdete www.marcianova.cz.

Na rytíře do Otaslavic

Čeládka řemeslná a obec Otaslavice vás zvou na Michalský rytířský turnaj. Akci bude hostit v sobotu od 13 hodin tamní amfiteátr. Čeká vás dobové ležení, rytířský turnaj či třeba svlékání šlechtice a oblékání šlechtičny.

„Přijďte se podívat, ochutnat, ledasco si taky třeba zkusit. Oplechovanci se budou mlátit po hlavách železem, trubadůři skládat básně, kuchařinky navaří dobroty. A speciální perlička, pan Melichárek z Horky pro nás uvařil speciální várku nepasterovaného, nefiltrovaného svrchně kvašeného piva ze zakuřovaného pšeničného sladu, tedy přesně to, co známe z dobových pramenů pod pojmem "cerevisia alba" Tak přijďte ochutnat,“ láká na akci Pavel Moš, jeden z organizátorů akce.

Vzhůru na Alkehol

Milovníci rockové muziky si přijdou v pátek na své. Ve Společenském domě od 19.30 vystoupí kapela Alkehol, která působí na české hudební scéně od 90. let, a kapela Walda Gang, která je zaměřená na rockové předělávky skladeb Waldemara Matušky a dalších českých i zahraničních písní.

Zkuste dýňovou stezkou odvahy a zručnosti

Plno zábavy čeká na děti, které se vydají v pátek v podvečer ve Smetanových sadech na dobrodružnou stezku. Kromě osvětlených dýní podél stezky pro ně budou připraveny zajímavé úkoly, za jejichž splnění na ně čekají drobné dárky a odměny. Startuje se v 18 hodin.

Noc vědců na hvězdárně

Nový pořad v přednáškovém sále a také večerní pozorování hvězdné oblohy nabídne v pátek Noc vědců na prostějovské hvězdárně. Návštěvníci se od 18 hodin proletí virtuální kosmickou lodí a navštíví postupně Slunce, všechny planety i Měsíc. Po přednášce bude za dobrého počasí následovat pozorování hvězdné oblohy.

Přes okres Prostějov

6. ročník vytrvalostního amatérského závodu pro běžce jednotlivce i týmy formou štafety se koná v neděli 7. října od 9 hodin na návsi v Ivani. Trať je dlouhá 4345 km a cíl je u radaru ve Skalkách. V 9.00 hodin registrace, 9.20 hodin instrukce k závodu, 9.30 hodin start závodu.

Za muzikou do Smržic

Sestry Havelkovy kvintet zahrají v neděli 7. října v 17 hodin v restauraci U Hřiště ve Smržicích. Soubor tvoří dámské vokální trio Olga Bímová, Petra Kohoutová a Anna Vávrová. Zazní šlágry první republiky plné rytmu a čistých ideálů.

Lukostřelci míří do akce

27. Mistrovství ČR v terénní lukostřelbě 2018 se koná v sobotu 6. a v neděli 7. října od 8 do 17 hodin v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem.

Draci na obloze

Na Drakiádu do Čelechovic na Hanou můžete vyrazit v sobotu 6. října od 14 hodin u myslivců na střelnici. Čekají vás soutěže pro děti s drobnými cenami, pouštění draků, opékání buřtů, vynikající boršč, teplé a studené nápoje dle počasí.

Veselo bude ve Vrbátkách

Drakiáda a rodinný Movie Star sedmiboj se koná v sobotu 6. října od 14 hodin na dolním hřišti ve Vrbátkách. Od 14 hodin pouštění draků, od 15 hodin zahájení sedmiboje na téma Movie Star. Na soutěžní družstva čeká spousta soutěží a zábavy, každé družstvo bude odměněno dubanským frgálem.

Malí cyklisté si to rozdají ve Výšovicích

Výšovický bajk dětský cyklistický závod se koná v neděli 7. října na fotbalovém hřišti, kde bude od 9 do 9.45 hodin probíhat registrace, start nejmladší kategorie v 10 hodin. Skákací hrad, občerstvení zajištěno.