Plumlovský zámek zažije válečnou vřavu

Plumlov – Zámek v Plumlově se stane dějištěm několika válečných repríz z první a druhé světové války. Klub vojenské historie Dukla tu totiž opět po roce pořádá Dobývání Plumlova.

Sobotní akci odstartuje od desíti hodin nástupem všech historických jednotek, a poté vypukne smršť bitev. Lidé tak uvidí obsazení československého pohraničí, napadení Polska a Sovětského svazu wehrmachtem, nebo se dozví, co se vlastně stalo ve Volyni v roce 1943.

VÍCE ZDE…

Ochoz láká na Svatováclavské hody s vepřovým a šermíři

Ochoz – Sobotní Svatováclavské hody v Ochozu, to už začíná být pomalu tradice. Při jedení vepřových dobrot se mohou návštěvníci zabavit i bohatým doprovodným programem.

„Akci zahájí ve čtrnáct hodin mše v kapli sv. Václava, po celý den obstará program šermířský spolek Non Sancti se svými šermířskými vystoupeními, historickými tanci a například i fireshow," zvou pořadatelé akce.

Od dvaceti hodin pak všechny roztančí kapely Quercus a AC/DC Revival.

„Akce se koná za každého počasí, zastřešeno je přes 200 metrů čtverečních plochy," uklidňují pořadatelé všechny návštěvníky, kteří by měli strach, že by se akce kvůli počasí nemusela vyvést. (zm)

V Nezamyslicích slaví ve velkém

Nezamyslice – Kulturní akce na Prostějovsku obvykle trvají den, maximálně dva. V Nezamyslicích tomu tak ale není. Od čtvrtku už zde běží šestnácté Svatováclavské slavnosti, které budou trvat rovný týden. Hlavní část je věnovaná místní rodákům. Ti by měli dorazit v sobotu. „Sraz rodáků jsme měli naposledy před deseti lety, předtím pak v roce 1985. Na své si během týdenního programu přijdou všichni: od dětí, přes chovatele, milovníky kulturních zážitků až po sportovce," uvedl starosta obce Vlastimil Michlíček.

A co konkrétně mohou návštěvníci i obyvatelé Nezamyslic čekat? V pátek dopoledne si mohou školáci užít jim věnovaný sportovní den. Vrcholem programu by měla být sobota, během níž se právě sjedou do obce rodáci. Den bude patřit mši, fotbalu, jarmarku a završí ho ohňostroj. Během celého programu pak nebudou chybět akce spojené s vínem či hudbou.

Lidé navíc budou moct nakouknout hned do několika budov. K dispozici jim budou obecní úřad, hasičská zbrojnice i škola.

„Chystáme prohlídku místností. nebudeme mít zrovna výuku, neplánujeme ani dílničky. V sportovně-relaxačním centru naproti ale budou výstavy věnované historii Nezamyslic a pak i samotné školy. Dnešní budova má totiž shodou okolností výročí, slaví pětaosmdesát let," uvedl ředitel instituce Petr Jordán.

PODROBNÝ PROGRAM ZDE

Šachisté osedlají Prostějovského koníka

Prostějov – Lidový dům na Vápenici bude hostit již tradiční šachový turnaj Prostějovský koník. Prezentace na něj proběhne v sobotu od osmi do devíti hodin a registrace stojí rovnou stokorunu.

Avšak ti, co chtějí drobnou cenu, se musejí přihlásit do 23. září na e-mail Karel.Virgler@seznam.cz, nebo na telefonním čísle 776 241 447.

„Šachisté umístění na prvním až třetím místě obdrží dárkový balíček s diplomem. Za 50 korun si lze objednat řízek. Další občerstvení bude k dispozici," dodává organizátor turnaje Karel Virgler. (zm)

Děti si zarybaří

V sobotu 24. září se v obci Tvorovice na rybníku konají dětské rybářské závody pro mladé od 7 do 15 let. Začátek je v 8.30 hodin.

Obědkovice čeká klání hasičů

Obědkovice – O pohár starosty Obědkovic budou v sobotu závodit hasiči. Od dvou hodin se utkají jak o poháry, tak o věcné ceny. „Občerstvení je zajištěné. Využijte toho, že jsou závody tak blízko a přijďte dobrovolné hasiče podpořit," vyzývají organizátoři.

Zároveň upozorňují, že některé části výstroje a náčiní nebudou povolené. Patří mezi ně například nabíračka a soutěžní hadice. Závodníci pak také musejí zapomenout na soutě- žení v kopačkách. (sob)

Matýskovy narozeniny řádně ve Vrchoslavicích oslaví

Vrchoslavice – Jak milovníky historie, tak hasičské techniky potěší víkendová akce ve Vrchoslavicích. Na sobotu zde totiž zdejší hasiči chystají narozeninovou oslavu. A ne ledajakou. Oslavencem totiž bude padesátiletý automobilový dědeček s názvem Matýsek.

„Těšit se můžete na soutěže pro děti i dospělé, výstavu hasičské techniky či ukázku požárních útoků od veteránů a veteránek," zvou pořadatelé z řad vrchoslavických dobrovolných hasičů. Akce se koná od čtrnácti hodin v areálu Zamlýní. (sob)

V Noci sokoloven se bude hrát, povídat i soutěžit

Přemyslovce – Noc sokoloven se v pátek 23. září uskuteční v Přemyslovicích. Začátek akce je v 18 hodin v místní sokolovně. „Program pro děti zahájí divadelní představení přemyslovických ochotníků, následovat bude třeba sportovní okénko, noční hra i pohádka na dobrou noc," zvou organizátoři. Ti odvážnější mohou zkusit v sokolovně přespat se svými rodiči nebo cvičiteli a následující den v sobotu se po dohodě zúčastnit Pochodu okolo Přemyslovic, který začíná v osm hodin. (maz)

V Dřevnovicích může být každý všeuměl

Dřevnovice – Děti ale také jejich babičky zvou na pondělí na dřevnovický obecní úřad. Proběhne zde totiž první setkání lidí, kteří si rádi něco vyrobí. „Čeká vás různorodá činnost – práce s papírem, lepenkou, korálky, pečení perníčků a výroba gelových svíček," lákají organizátoři z Domu dětí a mládeže Orion na akci s názvem Všeuměl. Ten se uskuteční v pondělí od osmnácti hodin. Zápisné na jeden školní rok je šest set korun. (sob)

KONCERTY

PROSTĚJOV

Art kavárna Avatarka nám. TGM 197/20 (23. 9., 19.00) EDGARD BLACK SOUL

APOLLO 13 Barákova 12 (23. 9., 21.00) CERES II. – TechnoTech – House, Dj´s: Alleki, Exkler, Tarabass, Paul K.. (24. 9., 21.00) FROM BEYOND – brutal doom / Prostějov, DARK GAMBALLE – crossover / Vyškov, HAZYDECAY – metal-hardcore / Olomouc

ŽELEČ

Kulturní dům (24. 9., 20.00) Kozlaňáci v akci