Běžci zdolají Čehovskou desetitisícovku

Čehovice – Krosový závod, parádní domácí atmosféru a kvalitní zázemí nabídne milovníkům běhání Čehovská desetitisícovka. Závodníci se postaví na start v sobotu o půl jedenácté dopoledne.

„Podstatnou část pole tvoří běžci „pohodáři", takže rozhodně je to akce pro všechny bez rozdílů výkonu," lákají organizátoři s tím, že část závodu povede po asfaltu a část po polních cestách. Prezentace závodníků je od osmi do půl desáté na hřišti v Čehovicích, závodníci vyběhnou o půl jedenácté. 

Nenechte si ujít zajímavou podívanou, v Drahanech budou tavit železo

Drahany – Pokud pojedete o víkendu přes Drahany, může se vám stát, že uvidíte na louce u řeky Hané skupinku lidí v podivném oblečení, jejichž veškerý zájem se bude soustřeďovat na nízký hliněný komín.

„Budeme tavit železo v replice středověké pece. Tím bychom měli získat materiál pro experimentální výrobu svařované kroužkové zbroje," vysvětlil organizátor Pavel Moš z Muzea Drahanské vrchoviny…VÍCE

Děti se vydají po stopách draků

Plumlov – Dobový tábor a lukostřelci, historická šermířská vystoupení či Bestiář čeká na všechny, kteří o víkendu zamíří na plumlovský zámek. Po oba dny se zde mohou návštěvníci vydat Po stopách draků.

„Nebude chybět dobový tábor nebo tábor potulných drakobijců. Děti si mohou zastřílet na dobové lukostřelnici a zúčastnit se lukostřeleckého turnaje o ceny," nastínil David Křížan ze spolku Kirri, který akci společně s plumlovským zámkem pořádá. Na nádvoří zámku si děti budou moct zahrát dobové hry, čeká je škola pečetění, písmomalířství a šermu.

„Nebude chybět ani Bestiář, což je expozice o dracích s vystoupením a komentovanými prohlídkami. Expozice nabídne i živá terarijní zvířata, jako jsou hadi, pavouci, ještěři a jiná roztodivná havěť," láká David Křížan. Akce se koná v sobotu i neděli od deseti do osmnácti hodin.

Děti vyrazí na setkání s přírodou

Stražisko, Ptenský Dvorek – Vycházku s hravými přírodovědnými aktivitami pro rodiny s dětmi si na sobotu připravili prostějovští ochránci přírody.

„Vycházka povede po turistických cestách ze Stražiska do Ptenského Dvorku. Cestou potkáme studánku U Františka a děti se mohou těšit na řadu her inspirovaných okolní přírodou a hlubokými lesy," lákají ochránci z Ekocentra Iris.

Vycházka je dlouhá pět a půl kilometru a lidé dostanou materiál k trase vycházky s několika zajímavostmi a hravým listem s úkoly pro děti. Sraz je o půl deváté ráno na železniční stanici ve Stražisku, návrat je naplánovaný na patnáctou hodinu. 

Hráči kuliček poměří síly v Křenůvkách

Křenůvky – Malí i velcí milovníci kuliček se v sobotu dopoledne sejdou v Křenůvkách, kde se bude konat turnaj prestižní kategorie Masters.

„Očekáváme, že se akce účastní minimálně padesátka hráčů z celé republiky, ale zároveň velmi rádi ke hře přizveme i zájemce z řad veřejnosti. Kuliček k zapůjčení zdarma máme dost," láká na akci předseda Hanácké Trefy Lukáš Vlček a dodává, že zájemci mohou soutěžit v kategorii juniorů do dvanácti let a v kategorii dospělých.

Trénovat mohou hráči od devíti hodin, o dvacet minut později začne prezentace a od deseti hodin samotný turnaj. 

Zámeckou zahradu rozezní Čechomor

Vřesovice – Milovníci Čechomoru se v sobotu sjedou do Vřesovic, kde se kapela zastaví v rámci svého koncertního turné. Koncertem také kapela podpoří činnost Pomocné tlapky, která se čtrnáct let zabývá chovem, předvýchovou a výcvikem asistenčních psů.

„Vycvičené psy pak zdarma předávají do dlouhodobého užívání tělesně postiženým. Chceme upozornit naše fanoušky na to, že kolem nás je pořád hodně hendikepovaných lidí, pro které je pomoc asistenčního psa velmi důležitá," řekl Petr Tolar ze skupiny Čechomor.

Návštěvníci koncertů budou moct činnost Pomocné tlapky podpořit zasláním dárcovské SMS, nákupem triček nebo keramiky s postavičkami psů-muzikantů, které navrhoval výtvarník Pavel Beneš. Česká legenda s dlouhou tradicí zámeckou zahradu rozezní od dvaceti hodin. 

Partyzánský samopal přenese do minulosti

Kladky-Bělá – Vrátit se do minulosti a zavzpomínat na časy dávno uplynulé budou moct všichni, kteří v sobotu přijedou do Kladek. V táborové základně si připravil Dům dětí a mládeže Orion z Němčic nad Hanou netradiční branně nebranný závod pro celou rodinu nazvaný Partyzánský samopal.

„Rodiče mohou dětem ukázat, jak se kdysi bavili, tatínci a dědečci zavzpomínají na vojnu a maminky s babičkami na dobu pionýrů a svazáků," lákají organizátoři. Kromě klasických branných stanovišť uvidí závodníci také bývalou spojovací základnu Sovětské armády, kde se mohou účastnit i retro pietního aktu a prohlédnout si něco málo z dobové techniky.

„Retro závod startuje od devíti do jedenácti hodin a vyhrává v něm každý," vzkazují organizátoři. 

Restaurant Day láká na kanapky i lanýže

Prostějov – Stát se na jeden den kuchařem, hostit příchozí návštěvníky vlastními dobrotami a také ochutnávat různé speciality mohou všichni, kteří si v sobotu nenechají ujít prostějovský Restaurant Day.

„Návštěvníci budou moct ochutnat muffinky z červené řepy s vlašskými ořechy, kanapky, 3D dorty, lanýže a čokoládové bonbóny. Točit se bude domácí pivečko, ke kterému bude k zakousnutí topinka se sekanou, pikantní fazole i bezlepkové pečivo," lákají organizátoři.

Provizorní stánky s domácími specialitami vyrostou na zahrádce Národního domu i jeho přilehlých prostorách, ochutnat dobroty můžete od třinácti hodin.