Zámek nabídne čerta, Golema i princezny

Princezny, čert, vodník či Golem budou o víkendu čekat na všechny, kteří si najdou cestu na plumlovský zámek. Od deseti hodin zde totiž startují Pohádkové prohlídky pro děti i dospělé.

„Návštěvníci se projdou zámeckými komnatami, podívají se do pohádky o Šípkové Růžence, uvidí alchymistickou dílnu Rudolfa II. i jeho Golema a nebude chybět setkání s vodníkem a čertem z Princezny ze mlejna," uvedla Kateřina Jenešová z plumlovského zámku.

Pohádkové prohlídky začínají v sobotu i v neděli v deset hodin a poté každou celou hodinu, poslední prohlídka vychází v sedmnáct hodin. 

Děti vyrazí do pohádkového lesa

Odpoledne plné pohádkových postaviček, spousta zábavných úkolů na stanovištích a legrace čeká na děti v sobotu ve Vitčicích a KrumsíněV obou obcích si pro ty nejmenší připravili Pohádkový les.

Třináctý ročník této tradiční akce startuje u rybníka Milíře v Krumsíně, děti se mohou vydat na pohádkovou pouť průběžně od třinácti hodin do půl třetí.

Nebude chybět ani skákací hrad, jízda na koních a spousta dobrého občerstvení. Putování Pohádkovým lesem čeká v sobotu od půl druhé i děti ve Vitčicích. Průběžný start potrvá dvě hodiny, trasu děti zakončí u kouzelného hradu. 

Hody v Určicích s žehnáním zvonici

Žehnání samostatně stojící věže u kostela sv. Jakuba Křtitele mají v plánu v Určicích. Akce se koná v neděli od deseti hodin.

„Po slavnostní hodové mši svaté požehnáme zvonici, poté čeká pozvané hosty společenské posezení a hodový oběd v sále nové radnice," nastínila průběh programu Lenka Buřtová, vedoucí kulturního klubu.

Místnímu kostelu se rozhodli pomoct i dobrovolní hasiči. V sobotu od šestnácti hodin připravili na starém hřišti Hodové svatojánské ohně.

Připraveny budou makrely a další dobroty, od dvaceti hodin zahraje kapela Quercus rock band. Výtěžek z akce poputuje na opravu hodin na věži místního kostela. 

Hry bez hranic prověří dovednosti obcí

Celkem devět obcí z Mikroregionu Předina vyšle své týmy v sobotu do Želče, kde se na místním fotbalovém hřišti konají tradiční Hry bez hranic.

Osmý ročník sportovně-zábavného odpoledne odstartuje o půl druhé odpoledne slavnostním nástupem družstev, jaké zábavné soutěže si pořadatelé pro týmy z jednotlivých obcí připravili, se mohou lidé přesvědčit o půl hodiny později. 

Po setkání s motýlem na třešňový piknik

Nabitý program si na sobotu připravili prostějovští ochránci přírody. Ráno vyrazí na Setkání s motýlem, po vycházce se mohou lidé vydat na Třešňový piknik.

Zábavné putování plné úkolů a motýlích her, při kterých budou děti plnit různé hravé úkoly ze života motýlka babočky, začíná před půl devátou na nádraží v Čelechovicích na Hané.

„Trasa povede z Čelechovic na Hané kolem Růžičkova a Státního lomu až do sadu Oulehle na Kosíři, kde bude čekat sladké překvapení," nastínili ochránci z Ekocentra Iris.

Ti, kteří se chtějí vydat na Třešňový piknik, se sejdou v jedenáct hodin na autobusové zastávce ve Stařechovicích, anebo ve dvanáct hodin v sadu Oulehle na Kosíři.

„Cesta ze Stařechovic k sadu povede kolem stařechovického lomu, projdeme vzácnou zakrslou doubravou a nebude chybět zastavení u známé studánky. Od dvanácti hodin pak bude v sadu Oulehle připravený Třešňový piknik. Kromě třešňového občerstvení je nachytaný třešňový pětiboj, entomologické pozorování hmyzu s Vojtěchem Jiříčkem a spousta dalších informací o stromech a obyvatelích sadu," nastínili průběh akce ochránci přírody. (ham)

Běžci vyzují boty a zaklusají si kolem hřiště

Chcete si vyzkoušet nebo zavzpomínat na to, jaké je to běhat bez bot?

Pak byste měli přijít v neděli odpoledne na hřiště u Základní školy Jana Železného v Prostějově.

Maratónský klub v Prostějově zde bude od patnácti hodin pořádat Bosé běhání.

„Bosé běhání může být cestou, jak se naučit správně běhat. Naboso je totiž člověk schopný přirozeného pohybu a dá se mu poradit, co dělá při běhu špatně," vysvětlil za organizátory Martin Plachý.

Zároveň dodal, že účast na bosém běhání potvrdil i opravdový expert na tuto disciplínu Daniel Visser. 

Cyklisté vyrazí Hanáckó rovinó, turisté na Štrapáce

Milovníci cyklistiky budou mít v sobotu napilno. Z Čelechovic na Hané vyrazí na projížďku Hanáckó rovinó a kopcama, v Konici se mohou vydat na cykloturistickou jízdu Na kole okolo Konice.

Tradiční projížďka po cyklostezkách startuje v čelechovické sokolovně od sedmi do deseti hodin ráno.

Organizátoři si připravili tři tratě, z nichž nejkratší má 25 kilometrů a nejdelší o padesát více. Ti, kteří se chtějí účastnit šestnáctého ročníku jízdy Na kole okolo Konice nebo vyrazit na sedmatřicátý turistický pochod Konické štrapáce, musí dorazit od půl sedmé do půl desáté do Restaurace na bytovkách, která leží šest set metrů od vlakového nádraží. Pro pěší jsou připraveny čtyři trasy, pro cyklisty o jednu navíc. 

Konici rozezní dechová hudba

Nedělní odpoledne bude v konickém zámeckém parku patřit přehlídce dechových kapel. Devatenáctý ročník Žváčkova festivalu dechových hudeb, který se koná na počest hudebního skladatele a hanáckého rodáka Antonína Žváčka, zahájí ve třináct hodin slavnostní průvod kapel městem.

O dobrou atmosféru se postará Koničanka, Holóbkova mozeka, Boskověnka, Brass Band Šohaj z Jeseníku či Žadovjáci, odpoledne zpestří i vystoupení mažoretek.