Stížnost na špatné podmínky ve věznici Mírov podal prostřednictvím své advokátky Kláry Slámové zdejší nejznámější vězeň Jiří Kajínek odsouzený na doživotí.

„Ano, odbor kontroly generálního ředitelství vězeňské služby stížnost eviduje a bude se jí zabývat,“ potvrdila mluvčí vězeňské služby Lenka Smutná.
Kajínek byl na Mírov převezen 21. června z Valdic, kde byl umístěn po svém dopadení po dramatickém útěku z Mírova v říjnu roku 2000. Co Kajínkovi na podmínkách v Mírově vadí? Objasňuje to v dopise, který se objevil na jeho internetových stránkách. Stěžuje si mimo jiné na izolování a na to, že mu důvod převozu na Mírov nikdo nevysvětlil.

„Tady je otřesné ubytování. Dole pode mnou brousí odlitky. Rachot od rána do odpoledne. Nesmím hrát pinec, posilovat, chodit na počítač, vycházka je hodinu místo dvou ve Valdicích, návštěva najednou přes plexisklo. A nikdo mi hlavně neřekne, proč a nač. Vypadá to na pomstu, buzeraci a šikanování,“ napsal Kajínek.

Vedení věznice stížnost na izolování vězně odmítá. „Pan Kajínek má stejný režim jako ostatní odsouzení k doživotnímu trestu,“ uvedla zástupkyně mluvčí věznice Michaela Tumová a podotkla: „Jiří Kajínek si z nabízených aktivit vybral dvakrát za týden posilovnu a třikrát za týden ping-pong. Bylo mu také povoleno užívat hrací konzolu play station a v případě, že projeví zájem, může navštěvovat kroužek výuky na osobním počítači.“

Jak dodala, nejprve se Jiří Kajínek opravdu setkával s návštěvami přes plexisklo, teď už však jen přes dělicí přepážku, která umožňuje osobní kontakt s odsouzeným.

Důvod pro občasné přemisťování některých vězňů z jednoho zařízení do druhého jsou podle mluvčí vězeňské služby Lenky Smutné ryze bezpečnostní.
Po několika letech má prý vězeň prostředí dokonale zmapováno a může připravovat útěk.