"Zaznamenali jsme podněty od občanů, kteří udržují hroby svých rodin za Brněnskou ulicí, že jsou často znečištěné trusem ptáků obývajících koruny stromů. Dokonce se objevily požadavky na vykácení stromů," potvrdil náměstek primátora Jiří Pospíšil (Pévéčko).

Město bojuje s ptačím trusem na hrobech. Na městský hřbitov instalovalo plašítka.Město bojuje s ptačím trusem na hrobech. Zdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil

"K takto razantnímu řešení jsme přistoupit nechtěli. Spojili jsme se s odborníky, kteří nám doporučili prořez korun stromů," doplnil Pospíšil.

Prořezávka ale nebyla jediným opatřením

V korunách stromů se třpytí stříbrné, přibližně půlmetrové vlnité tyčinky. "Jedná se o takzvané třepetalky. Dále jsme do korun umístili i makety dravců," doplňuje náměstek.

Prořezávka korun a instalace třepetalek s maketami dravců se uskutečnila od hřbitovní brány na pravé straně. "Za arkádami, v aleji vedoucí k památníku letců a památníku obětí válek. Situaci budeme monitorovat a následně vyhodnotíme," uzavřel Pospíšil.

Investice téměř 200 tisíc

Nákup třepetalek a maket dravců, jejich instalace, prořez stromů, tedy opatření proti špačkům na městském hřbitově, přišly v letošním roce na celkem 170 280 korun včetně DPH.

Vybrali jsme pro vás:

Ilustrační foto.
Vlasy si nevysuší. Objednala fén, přišly pánské boty
Studie krytého bazénu v areálu prostějovského aquaparku
Prostějovský bazén rozděluje město. Plavci žádají referendum
Ilustrační foto
Pozdvižení na ulici v Prostějově. Rozlícená žena praštila druha paličkou na maso
Ilustrační foto.
Přehled zesnulých na Prostějovsku od 14. do 27. května 2024