Sedmiletý Karlík Rozehnal ze Žárovic hledá kešky se svým tatínkem a hrozně ho to baví.

„Nejvíc se mi na tom líbí, že se v kešce ukrývají občas i malé hračky, odznáčky a další zajímavé vecičky. Vždy si nějakou z nich vyberu a nechám tam něco na oplátku,“ vysvětlil s úsměvem Karlík.

Podle něj je také super, že se s tátou dostanou i na místa, kam by asi běžně nezavítali.

„Hledáme třeba i ve skalách, v jeskyňkách, na stromech, na zříceninách či v pařezech,“ říká Karlík.

Spolu s tatínkem odlovili zatím 81 kešek a o víkendu se chystají na další.

„Táta říkal, že pojedeme do okolí Kladek, že je tam spousta pokladů, tak se už moc těším,“svěřil se Karlík.

Jedna z jeho nejoblíbenějších kešek se nachází v lokalitě Loupežník kousek od plumlovské přehrady. „Keškou je vlastně dřevěná kadibudka, je to taková legrácka,“ usmál se Karlík.

Nehoda auta u Horního Štěpánova
Bouračka u Horního Štěpánova! Divočáka minul, strom nikoli

Dorry má už přes 1000 nálezů

„Kadibudku“ má v oblibě i osmadvacetiletá kačerka Veronika Dorry Čeplová z Prostějova. Sama se řadí už mezi zkušené lovkyně pokladů, vždyť se svému koníčku věnuje aktivně už dva roky. „Za tu dobu mám 1012 nálezů a 9 založených kešek,“ vypočítala Dorry.

A jak se vůbec ke geocachingu dostala a co se jí na něm nejvíce líbí?

„Na základní škole jsem běhala orientační běh, což mi geocaching hodně připomíná. Líbí se mi na něm také, že mě kešky mnohdy dostanou na taková místa, která neznám, projdu se přírodou a našlapu pár kilometrů. Rekord mám 24 kilometrů nachozených při tzv. Olšanské sérii (u farmy Bolka Polívky),“ říká s úsměvem Dorry.

Lovit chodí nejčastěji se svým manželem, někdy potom i s přáteli. Podle jejího názoru je lepší chodit ve více lidech, kdyby totiž někdo podcenil své síly, tak mu ostatní mohou pomoci.

Oblíbených keší má na Prostějovsku spoustu. „Mezi nejzdařilejší řadím ty, jejichž autorem je Tomas451. Jeho kešky jsou nápadité, moderní, zábavné a hlavně originální. Právě třeba již zmíněná Kadibudka z jeho filmové série "S tebou mě baví svět"je skvělá a také keš s názvem Rozcestník stojí za to,“ vyjmenovala Dorry.

Pouštění padáčků na rozhledně Kopaninka a houbaření u Repech
Nádherný pohled. Děti z rozhledny pouštěly padáčky

Na některé kešky i se speciální výbavou

Některé kešky jsou na odlov snadné, jiné naopak můžou být velmi náročné. A to i na Prostějovsku.

„Nejnáročnější jsou pro mě keše, které mají obtížnost 4+, protože si na ně sama netroufnu. Mnohdy potřebujete speciální horolezecké vybavení a to já nemám a ani jej neumím používat,“ svěřila se Dorry.

„A pokud se ptáte, zda se na Prostějovsku nachází keše, kde je tohle vybavení potřeba, pak ano. Co si pamatuji, tak minimálně tři. Proto je lepší lovit takové keše ve skupinkách, kdyby se něco přihodilo,“ nechala se slyšet Dorry.

Primátor města, František Jura podepisuje kondolenční knihu
Prostějov vzdává hold Karlu Gottovi. Svíčkami i zápisy v kondolenční knize

Příhodné rady do začátku

Jako zkušená kačerka si prošla samozřejmě i začátečnickým obdobím, a proto může s klidem dát spoustu rad těm, kteří s lovem kešek začínají právě teď.

„Nutné je si předem pořádně prostudovat terén (mapu). Zjistit jaké máte fyzické schopnosti a nepouštět se do něčeho, co nemusíte zvládnout. Všechny kešky mají tzv. listing, kde najdete případná varování a informace k tomu, co vás čeká. Dobré je nikdy nepodcenit přípravu a nechodit sám. Vhodné je mít po ruce nejen mobil, ale i klasikou GPS. Bohužel, ale všude není signál,“ radí kačerka Dorry.

A na závěr by případné nováčky ráda požádala, aby dávali pozor na mudly (osoby, které o geocachingu nemají ani páru), logovali bez podvádění a chovali se ke krabičkám keší ohleduplně.

Ilustrační foto
Tipy na víkend 4. až 6. října: Hurá na dýňové slavnosti, drakiády či řepobraní

Co je geocaching?

Geocaching (čti „geokešing“) je hra na pomezí sportu a turistiky, při které se hledají ukryté schránky pomocí zeměpisných souřadnic. Skrytá schránka neboli poklad se nazývá cache (čti „keš“ nebo “keška”). Jednou ze základních myšlenek geocachingu je umísťování keší na zajímavá místa. Jejich úkolem je přivést kačery do tajemných zákoutí, ať už v České republice nebo po celém světě. V popisu keše neboli listingu bývá vysvětleno, čím je místo zajímavé a proč právě zde byla tato keška založena. Často jsou keše ukrývány na velmi frekventovaných místech, kde i jejich nalezení může být velkou zábavou.Zdroj: kesky.cz

Místa posetá keškami na Prostějovsku

Na Prostějovsku najdeme spoustu lokalit, kde se to keškami jen hemží. Vybíráme několik z nich:

1. Okolí Krumsína

2. Okolí plumlovské přehrady

3. Na Kosíři

4. Okolí Ludmírova u Kladek

5. Okolí Hluchova

6. Město Prostějov

7. Žešov a okolí

8. Vrbátky a okolí