„Plánujeme vycházku za studánkami spojenou s výsadbou stromků. Sraz účastníků je na stanovišti jedenáct na autobusovém nádraží, odkud odjedeme pět minut před půl devátou do Malého Hradiska. Procházku přerušíme u památného Sečského buku. Poblíž nedaleké staré jedle vysadíme několik mladých jedliček,“ vzkázala Eliška Valentová z Ekocentra Iris.

V rozvrhu je pak oběd v pohostinství v Seči a pak další ochod směrem k Oklukám.

„Před nimi odbočíme na Pohodlí,“ doplnila Valentová s tím, že trasa měří zhruba jedenáct kilometrů.

Návrat je v plánu ve tři čtvrtě na pět odpoledne autobusem.

K pokusu o rekord v sázení stromů, který se v Česku uskuteční poprvé, se připojí stovky lidí v republice. Jsou mezi nimi i nadšenci z prostějovského Okrašlovacího spolku, kteří v sobotu vysadí šestnáct stromů na zahradě Základní školy E. Valenty a patnáct stromů a keřů podél takzvané jižní spojky v ulici Boženy Němcové.

Akci v zemi organizuje Nadace Partnerství. Inspirovala se podobnými akcemi v zahraničí, přičemž světový rekord v počtu vysazených stromů na více místech drží Indie, kde se v roce 2009 podařilo 169 920 během pouhé jedné hodiny vysadit 938 007 dřevin.

„Pokud bychom přepočítali počet stromů na počet obyvatel, stačí, když se nám podaří zasadit 9850 stromů a dosáhneme stejného výsledku,“ říká Lenka Vodičková z Nadace Partnerství.

(das, ham)