„Před několika dny jsme sem se synem stěhovali skříň a byl to horor. Nakonec jsme museli s autem přejet po trávníku,“ postěžoval si Jaromír Svoboda, otec jednoho z obyvatel domu.

Před několika lety totiž město prodalo cestu k bytům Radmile Gabriel, která neměla kudy jezdit do svého domu. Na tom by nebylo nic divného, kdyby si majitelka svůj pozemek neoplotila.

„Na plot však podle mých informací nebylo nikdy vydáno stavební povolení. Byli jsme se tam podívat a konstatovali jsme, že je to nesmysl a že sanitka se k domu opravdu nedostane,“ uvedl místostarosta Vlastimil Uchytil.

Další postup

Městský úřad proto zahájil jednání o odstranění stavby. S tím ale majitelka nesouhlasila a podala si žádost o dodatečné stavební povolení. Na to jí stavební úřad část plotu, která nikomu nevadí, povolil, přehrazení komunikace však zamítl. Radmila Gabriel se tedy odvolala ke krajskému úřadu. Nyní je tedy na něm, jak rozhodne.

Sama majitelka pozemku nebyla k zastižení. Podle informací Deníku pobývá v těchto dnech v zahraničí.

Obyvatelé domu si stěžují, že přestože se opakovaně obraceli na vedení města, nedostalo se jim žádné odpovídající reakce.

„Starosta se tu prý byl několikrát podívat, ale žádný ho tu neviděl. Já jsem tady viděl akorát místostarostu Uchytila. A taky Mačák sem jezdil, chodil tam za nima,“ rozčiloval se jeden ze seniorů, který v domě bydlí.

Mačákova obhajoba

Bývalý místostarosta Alois Mačák návštěvy u lidí, kteří odkoupili městský majetek, nepopřel.

„Chodil jsem tam za známými,“ vysvětlil Mačák. Odmítl však, že by ovlivňoval prodej či využití pozemku. O prodeji parcely totiž rozhodla rada, potažmo zastupitelstvo města. Ani s povolením či zamítnutím plotu nemá podle svých slov nic společného.

„Nemám, a ani nemohu mít. To spadá pod výkon státní správy, do toho nemohou politici mluvit,“ prohlásil Mačák.

U nás v Kocourkově

Otázkou zůstává, proč radnice prodala pozemek s veřejnou cestou. Na tu však nikdo z vedení města neodpověděl. „Vzkázali nám přes tajemníka, že se máme bavit s tou rodinou, co tam staví. Ale od kdy je povoleno prodávat jedinou přístupovou cestu k baráku,“ řekl jeden z vlastníků bytu v domě Jaroslav Faltýnek.

K domu se sice dostanou jeho obyvatelé zezadu, tam je však pouze nouzový východ. K hlavnímu vchodu se zvonky či schránkami musí lidé hezky šlapat kolem nového plotu. Autem však nedojedou.