Ne všichni žáci a studenti se mohou těšit, že jim první hodina ve středu odpadne. Reakce učitelů ve školách na Prostějovsku na výzvu odborů ke středeční stávce jsou totiž rozpačité.
„Ze škol, které zřizuje město Prostějov stávku ohlásily tři, Reálné gymnázium a základní školy na Majakovského a Dr. Horáka. Zbylých pět, tedy Palackého, Melantrichova, Kollárova, Eduarda valenty a Jana Železného na Sídlišti Svobody stávkovat nebudou,“ uvedl šéf prostějovského odboru školsví a kultury František Říha.
Problémové plošné testy
Podle svých slov chápe své podřízené, kteří se ke stávce připojili.
„Jejich rozhodnutí musím respektovat. V tom, co předkládá ministr Dobeš veřejnosti je mnoho nejasností. Kromě platů jsou to například plošné testy. Ty jsou sice potřeba pro srovnání jednotlivých škol, ale rozhodovat na základě nich, kdo může nebo nemůže jít k maturitě je diskriminující,“ vysvětlil Říha.
Navíc ústní vyjádření ministra školství nejsou podle něj dostatečná. „Je potřeba mít něco na papíře a to zatím nemáme. Ostatně si mylím, že na většinu věcí, které má ministr v plánu, není české školství ještě připraveno,” komentoval situaci Říha.
Ani ve školách, které nemá ve své správě prostějovský městský úřad nejsou učitelé zajedno.
„U nás se k protestům přihlásila nadpoloviční většina vyučujících. Ti přijdou do práce na devět hodin. Ostatní, kteří přijdou na normální začátek pracovní doby pak budou zajišťovat dozor,“ uvedla ředitelka prostějovské Střední školy designu a módy Ivana Vaňková.
Vadí jim nivelizace platů
Učitelům, kteří se chystají protestovat hodinovou stávkou, vadí především nivelizace platů učitelů s pedagogickým vzděláním a vyučujících, kteří je nemají.
„Přece není možné, aby někdo, kdo má patřičné odborné vzdělání měl stejné peníze jako ten, kdo ho nemá. To by tu práci pak mohl dělat kdokoliv a nemusel by studovat. Přitom zvlášť u mladších dětí je pedagogické vzdělání nevyhnutelně potřebné,“ pozastavuje se nad záměrem ministerstva Iva Morávková, která učí na jedné z vesnických škol.
Na její škole se ale protestovat nebude. Stejně jako na mnoha jiných.
„U nás učitele tato výzva neoslovila,“ komentoval stručně reakci svých podřízených ředitel konického gymnázia a základní školy Jaromír Schön. Ve škole v Protivanově mají podle jejího ředitele Josefa Sedláčka jiné starosti než stávkovat. V Němčicích se na základní škole připojí k protestu spíše symbolicky. Učitelé budou podepisovat petiční archy.
Stávkovat se zřejmě ve středu nebude na Cyrilometodějském gymnáziu ani na prostějovském Gymnáziu Jiřího Wolkera.
„Nedostal jsem od učitelů zatím žádnou informaci,“ prohlásil v pondělí odpoledne ředitel Wolkerova Gymnázia Michal Šmucr. Ve středu naopak pořádají na gymnáziu den otevřených dveří.