Veřejnost jej může navštívit v sobotu 22. a v neděli 23. července v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku.

„Letos si připomeneme osobnost kardinála Troyera, který přijel do Olomouce ve zlatých kočárech. Psal se rok 1747 a na Moravě zůstaly tři zlaté kočáry. Jeden z nich máme vystavený u nás v muzeu. Musím říct, že přijede i živý kardinál Ferdinand Julius Troyer z Troyerštejnu,“ uvedl Václav Obr, restaurátor a ředitel Muzea historických kočárů v Čechách pod Kosířem, které akci pořádá.

Tři sta let starý kočár je stále funkční, jeho poslední oprava byla roku 1896 byl k vidění ve slovenském filmu Posledná bosorka a taky ve snímku Císařovna Sisi.

„Kočár je samozřejmě vystavený v muzeu a návštěvníci, kteří na Josefkol přijdou, jej uvidí. Na scénu přijede taky velký kočár Karosa, víc ale o něm prozrazovat nebudu, to bude překvapení,“ pokračoval Václav Obr.

K vidění i jezdecké a kočárové koně

Scéna se bude odehrávat v zámeckém parku s památnými stromy a pořadatelé představí příchozím taky ušlechtilé jezdecké koně i kočárové koně takzvané „galakarosiéry“, stejně jako ty nejtěžší hřebce do těžkých vozů.

„Přijedou nejlepší řemeslníci České republiky, mistři řemesel předvedou své umění zpracování různých materiálů, oceli, dřeva, skla, kůže, textilu i proutí. Na jejich řemeslném umu můžeme obdivovat nejen zručnost, ale i bohatství naší historie, která se pomalu a jistě vytrácí,“ upozornil majitel muzea.

Mottem letošního Josefkolu tak je: „historie se vrací, aby obohatila současnost“. „Naši předci budovali svá panství, statky, grunty, sýpky, stodoly, ale i školy, kostely a hostince, půdu pečlivě a s láskou obhospodařovali, a věřili v to, že zachovávají a předávají poselství budoucím generacím nejen duchovní, ale i bohatství úrodné půdy,“ řekl.

Bohatý a originální program rozdělený do několika scén umožní široké veřejnosti, ale hlavně rodinám s dětmi nahlédnout do dávné historie, po celé dva dny je bude doprovázet scénická hudba, atmosféru svým hlasem dokreslí Richard Pachman.

Program v sobotu startuje ve 12 hodin, slavnostní zahájení je ve 13 hodin a sobotní část potrvá do 21.30. Neděle pak startuje opět v pravé poledne a slavnostní rozloučení s Josefkolem je naplánované na 19 hodin večer. Vstupné pro dospělé je 100 korun, děti zaplatí 60 korun a nejmenší do 6 let mají vstup zdarma. Více informací je uvedeno na www.historickekocary.cz