„Začala jsem se tomu věnovat na škole, kdy jsem dostala bílou šálu z hedvábí. Přišla mi nudná, a tak jsem se rozhodla si ji vlastnoručně nabarvit. Kamarádkám se to tak zalíbilo, že mi nosily svoje šály, abych jim je obarvila. Potom mi nosily i trička a kabelky. Zřídila jsem si vlastní webové stránky a jezdím prodávat po různých jarmarcích, ale stále častěji uvažuji o tom, že bych si otevřela malý obchod. Ale všechno stojí peníze a také se bojím, že bych to nezvládla," krčí rameny

Právě absolventům, kteří uvažují o tom, že by se pustili do podnikání, může pomoct se vstupem na trh práce projekt, který probíhá v celém kraji.

„Chceme pomoct nezaměstnaným absolventům, kteří se chtějí uplatnit na trhu práce formou sebezaměstnání a rozvinout své podnikatelské záměry," řekla Katrin Baníková, která koordinuje projekt Podnikaví absolventi v Prostějově.

Prostějovský úřad práce evidoval na konci listopadu více než tři stovky absolventů škol, kteří marně hledají práci.

Co projekt nabízí?

Právě mladým lidem do pětadvaceti let, kteří mají středoškolské vzdělání nebo jsou vyučení, má projekt pomoct.

„Odborníci jim pomohou nalézt vlastní podnikatelský záměr, naučí je sestavit si individuální obchodní plán a realizovat své nápady na trhu. Lidé si osvojí komunikační dovednosti, které jsou nutné při jednání s úřady a se zákazníky, zorientují se v ekonomických a právních normách či se naučí efektivně prodat svoje silné stránky. Účastníci projektu absolvují vzdělávací kurzy, odborné praxe u zkušených podnikatelů i individuální konzultace," vysvětlil koordinátor projektu Ondřej Jabůrek s tím, že mladým lidem proplatí cestovní náklady a příspěvky na jídlo.

Projekt má zároveň plnit i preventivní funkci.

„Samozřejmě nemůžeme počítat s tím, že si každý absolvent zařídí živnostenský list. Lidé mohou v průběhu zjistit, že na to nemají nebo jsou jejich nápady nereálné. Ale i tím pro ně může být projekt přínosný," nechala se slyšet Katrin Baníková.

Mladí lidé, které láká myšlenka vlastního podnikání, mají poslední šanci se do projektu přihlásit.

„Právě přijímáme poslední zájemce. Projekt končí v únoru příštího roku," vzkázala koordinátorka vzdělávacího střediska v Prostějově. (ham)