„Na dobu, kdy jsem byl ředitelem, nyní rád vzpomínám, ale jsou okamžiky, které nechci komentovat. Nadále však zůstávám zaměstnancem muzea. Co se týká rezignace. Post jsem opustil 31. března z důvodu dlouhodobých zdravotních problémů. Nyní jsem hospitalizovaný," vyjádřil se Miroslav Chytil s tím, že situaci ani více nechce a nemůže komentovat.

Do práce se Miroslav Chytil vrátí jako kurátor sbírek výtvarného umění. Za doby svého ředitelování například po šestatřiceti letech obnovil expozici archeologie a expozici historie Prostějova od 14. do poloviny 19. století. Muzeum na obnovení expozic získalo dotaci šest a půl milionu korun.

Nadceněné expozice?

Podle kurátora Muzea Drahanské vrchoviny a bývalého zaměstnance muzea byly tyto expozice nadceněny.

„Zastávám názor, že to byla promarněná šance. Za šest a půl milionu se dalo v muzeu pořídit něco daleko lepšího. Tyto expozice mají tak třetinovou hodnotu," vyjádřil se Pavel Moš.

„Odváděl dobře svou práci historika a architekta, ale Miroslava Chytila jsem vždy vnímal jako člověka se slabou osobností na to, aby dělal ředitele takové instituce," dodal kurátor Muzea Drahanské vrchoviny Pavel Moš.

Patálie a následná rezignace

Vedoucí odboru kultury a památkové péče Olomouckého kraje naopak řadí expozice k vydařeným počinům muzea.

„Expozice jsou na slušné úrovni. Ve Vlastivědném muzeu v Olomouci jsme měli například expozici techniky za deset milionů korun, v Jeseníku expozici Čarodějnické procesy opět v hodnotě asi deset milionů korun, při čemž obě získaly ocenění Gloria Musaealis. U obou byly tedy náklady daleko vyšší. Myslím, že částka šest a půl milionu odpovídá standardu," nechal se slyšet Jindřich Garčic a dodal, že za éry ředitele Miroslava Chytila se v muzeu konalo také nespočet významných výstav výtvarníků například Jana Zrzavého nebo Josefa Lady.

Miroslav Chytil v roce 2012 po anonymním udání odmítl v pracovní době test na alkohol a krajská rada tehdy rozhodla odebrat řediteli prostějovského muzea za porušení pracovní kázně ohodnocení po dobu jednoho roku.

„Při zdraví vždy svou práci zvládal dobře a i jeho publikační činnost je na slušné úrovni. Přibývaly problémy a myslím si, že rozhodnutí Miroslava Chytila rezignovat bylo odpovědné," vyjádřil se Jindřich Garčic s tím, že v době, kdy nepracoval na krajském úřadě, již řešil podobné případy.

Chcete se stát ředitelem?

Přihlášky na post ředitele mohou zájemci posílat na odbor kultury do 22. května do 14 hodin.

Nového ředitele Muzea a galerie Prostějov bude kromě Jindřicha Garčice vybírat náměstek hejtmana Alois Mačák, náměstek pro kulturu Radovan Rašťák či zástupci mimoprostějovských muzeí.