Letošní ročník tradiční akce se přenese do přelomu sedmnáctého a osmnáctého století.

„Slavnostního zahájení se účastní švýcarská garda, která bude doprovázet kardinála Mazarina. Všechny potom přivítá první majitel panství v Čechách pod Kosířem z rodu Silva-Tarouců, který přišel do naší obce v osmnáctém století," nastínil Václav Obr, ředitel Muzea historických kočárů a zakladatel Josefkolu.

Zároveň dodal, že návštěvníci se mohou těšit na zajímavé stavby.

„Postavíme koloseum z dubových sloupů, které uděláme tak, aby bylo variabilní a dalo se složit. Všechno bude v dobovém stylu, nikde žádné pásky, ale jen lana a dubové kmeny," uvedl Václav Obr.

Letošní Josefkol však bude ukázkou nejen zručných rukou, ale také unikátních kočárů.

„Na jubilejní desátý ročník jsme plánovali, že lidem ukážeme zlatý kočár olomouckého arcibiskupa Antonína Theodora Collerodo-Waldsee. Letos na jaře jsme přesunuli kočár ze zámku v Náměsti na Hané do našeho muzea, abychom ho mohli kompletně zrestaurovat. Protože se na srpen připravuje výstava historických kočárů na Pražském hradě, které se má účastnit i kočár Zlatá Berlina, rozhodli jsme se, že ho nejprve ukážeme lidem na Hané," vysvětlil ředitel muzea a doplnil, že kočár potáhnout černí hřebci z Kladrub.

Letošní ročník tradiční akce nabídne i hulánskou jízdu, ukázku královské manufaktury řemesel, defilé kočárů a koní za doprovodu hudby, projížďky v historických kočárech a soutěže pro děti i dospělé. Slavnostní zahájení je naplánováno na sobotu na deset hodin dopoledne, závěrečnou tečku za setkáním řemeslníků udělají pořadatelé v neděli ve čtyři hodiny odpoledne.