To se však už brzy má změnit. V Prostějově totiž přibydou speciální dlaždice, kameny připomínající právě židovské oběti z Prostějova.

Již příští rok by tak měly být v centru města na chodníku k vidění právě jména, příjmení a data lidí, které nacistický režim zavraždil.

"Zatím máme pro příští rok připravených pět kamenů. Projekt je to evropských, zapojeny jsou desítky měst," uvedl Michal Šmucr, ředitel Gymnázia Jiřího Wolkera a zároveň předseda Hanáckého Jeruzalému.

Od Vídně po Berlín

Další informace pak dodal Tomáš Jelínek, zástupce židovské organizace snažící se například o pietnější podobu místa bývalého židovského hřbitova ve Studentské ulici.

"Nápad už tu je nějakých sedm let. Akorát se až teď konečně našel spolek, který ho chce uskutečnit. Už nyní jsou ale připomínky obětí holocaustu od Vídně po Berlín," uvedl Tomáš Jelínek.

Nejblíže Prostějovu jsou pak speciální kameny k vidění v Olomouci, zejména v centru města.

"V takové Praze pak jich je třeba kolem tří stovek," dodal Jelínek.

Město si vyžádalo víc informací

Automatický souhlas s umístěním ale město Prostějov nedalo. Vedení magistrátu si nejprve vyžádalo bližší informace, včetně té, kdo projekt zaplatí.

"Chtěli z města doplnění žádosti o umístění, tak jsme ho zaslali. Nic v tom nehledám," uvedl předseda Hanáckého Jeruzaléma s tím, že souhlas města už existuje. Finanční stránka naopak stoprocentně jistá není.

"Jsme připraveni věc řešit z vlastních prostředků, za podporu bychom se ale nezlobili," vyjádřil se Michal Šmucr.

Příspěje město?

Zatím však není jasné, zda ji od města získá.

"Od spolku jsme už o akci dostali bližší informace. A už můžu prozradit, že první kámen by měl vzniknout v Křížkovského ulici. K finanční spoluúčasti města se však vyjadřovat nechci," uvedla primátorka Alena Rašková s tím, že cokoli řekne, mohlo by se obrátit a použít proti ní.

V Prostějově je dlouhodoběji židovská historie tématem po začátku snahy kultivovat lokalitu ve Studentské ulici, kde býval židovský hřbitov s dvěma tisícovkami náhrobků. Pro opatrný přístup ke změnám v místě a vyhovění židovské organizace bylo někdy vedení města a část jeho obyvatel nazýváno atnisemity a osočováno z protižidovských postojů.