„Už nějaký čas sleduji vše, co se týká zdravé výživy a zdravých potravin. Studuji v Brně a dozvěděla jsem se tam o takzvaných bedýnkách. Líbí se mi, že se parta nadšených lidí rozhodla netradičním způsobem dostávat k lidem na stůl bio potraviny. Máme v Brně hned několik odběrných míst těchto „bedýnek". Když jsem se doslechla, že se rozjelo něco podobného i doma v Prostějově. Tleskám," nechala se slyšet Gabriela Rolná.

Bio bedýnky lidé v Prostějově seženou třeba v prodejně se zdravou výživou na Újezdě.

„Bedýnky prodáváme od září. Objevují se v nich vždy ovoce a zelenina podle toho, kdy jak co dozrává. Ať už brambory, ředkvičky, kedlubny, mrkve, hrášek, cibule, jablka…, vše je bio." nechal se slyšet Mojmír Malý z obchodu se zdravou výživou na Újezdě s tím, že například za jedno kilo bio jablek zákazník zaplatí 60 korun.

„Kilo jablek za 60 korun? Mám dvě děti, jsem nezaměstnaná. Manžel pracuje na směny a výplaty nemá zrovna vysoké. Snažila bych se vařit a jíst zdravě, ale ty ceny některých bio potravin jsou pro nás nemyslitelné. Raději jdu a koupím to, co je lacinější, i když možná nezdravé," reagovala Hana Vyskočilová z Prostějova.

Co je bio?

Bio zelenina a ovoce zákazníkům zaručují, že farmář při jejich pěstování nepoužil žádná hnojiva či chemické postřiky. Všichni bio farmáři pak musí splňovat přísné podmínky, za jejichž splnění vlastní certifikát. Cena produktu je však vyšší.

„Za jednu bedýnku zákazník zaplatí 200 korun, a najde v ní několik kilo různých druhů bio zeleniny a ovoce. Cena je možná vyšší, ale zákazník má jistotu, že vše v ní je kvalitní a zdravé. Rozdíl pozná na chuti. Ta je u bio zeleniny a ovoce úplně jiná než u toho nakoupeného třeba v supermarketu, u kterého byla použitá chemie," dodal Mojmír Malý s tím, že v Prostějově je po „bedýnkách" poptávka zatím jen občas.

„Velká poptávka po bedýnkách je hlavně ve větších městech, v Praze nebo Brně, kde jsou lidé ochotní za bedýnku zaplatit i 700 až 1000 korun a najdou v ní i bio ananasy, kokosy či banány," popsal prostějovský obchodník.

Můžete si říci, co do bedýnky nechcete

V bedýnce, kterou si mohou zákazníci ve zdravé výživě na Újezdě po objednání odebrat, se vždy objeví to, co se právě farmářům podařilo vypěstovat. Zákazník si tedy nemůže příliš vybírat, co potřebuje. Jedině si může říct, co v bedýnce nechce.

„Odebíráme hotové bedýnky z farmářského obchodu, kde už mají své vlastní dodavatele bio zeleniny a ovoce. Zákazník dostane za zmíněnou cenu bedýnku, v níž je to, co se právě farmářům podařilo vypěstovat. Říct si, co by v bedýnce chtěl mít si nemůže, ale může si říct, co v ní mít nechce, protože to například nejí," uvedl Mojmír Malý z obchodu se zdravou výživou.

„Zdravé potraviny ale lidé najdou i na trhu. Jen stačí navázat kontakt s farmáři, kteří zde prodávají a zjistit, zda zeleninu pěstují pro sebe, tudíž nepoužívají žádné chemické postřiky a podobně," uzavřel Mojmír Malý s tím, že i na prostějovských trzích se dají najít pěstitelé, kteří i bez certifikátu dodržují bio podmínky.