"Dám si hořkou," poručila si jubilantka a po přípitku dodala: "My jsme sem chodívali s naší partou před covidem každý čtvrtek. Mám ráda společnost, znám okolo sto padesáti vtipů, musím pořád mluvit. Až umřu, mám slíbeno, že zde bude černá vlajka a rudý karafiát."

Půl života strávila ve Zlíně

"Narodila jsem se v Čechách pod Kosířem, ale od čtrnácti let jsem pracovala u Bati ve Zlíně. Tam jsem se i vdala a padesát let tam žila. Pak jsem se vrátila do své rodné vesničky a mého domečku. Mám zde chaloupku se zahradou po mamince," stručně shrnula svůj život Jiřina Urbanová s tím, že ji v rodné obci všichni znají pod dívčím jménem Přikrylová.

Král kočárů, tak nazývají největší exponát Muzea kočárů v Čechách pod Kosířem gigantický vůz, který byl k vidění v seriálu Marie Terezie.
Pod Kosířem mají největší smuteční kočár světa, zahrál si v sérii Marie Terezie

Těžký život v nedostatku

"Pocházím z velice chudobné rodiny. Maminka ovdověla ve dvaatřiceti letech a zůstala sama se dvěma dětmi. Denně jsme měli ráno i večer kyselé zelí našlapané v bečce. V létě pak kozí mléko a brambory, z toho jsme žili a stejně jsem se stravovala později i ve Zlíně. Skromně jím pořád, každé ráno a večer i v současnosti pořád cvičím," přibližuje činorodá žena.

Nejím bifteky a podobné pytloviny

"Jím obyčejná prostá jídla, hlavně máčky. Žádné bifteky a podobné pytloviny. Žádnou dietu nedržím, jím úplně všechno a každého to štve," směje se paní Jiřina a pokračuje: "Nejradši mám ale bůček se zelím. Zkrátka lidi mají jíst na co mají chuť, co jim nechutná ať nejedí a hotovo."

Valentýnské překvapení na Velkém Kosíři, 13. února 2022
Na Velkém Kosíři si dopřávali výletníci buřty i lásku. Podívejte se

Dění v obci ji zajímá

"Já jsem nikdy nevynechala žádnou veřejnou schůzi. Vždycky jsem diskutovala, měla připomínky a dotazy. Já Čechy pod Kosířem miluji, stejně jako moje vnučka Vendulka, která je profesorkou hudby v Paříži. Vždycky když za mnou přijede, hodí tašku do kouta a maže na Kosíř," s hrdostí v hlase zmínila svou životní radost oslavenkyně, která má dvě děti. "Dcera žije a podniká v Praze, syn je profesorem cizích jazyků a bydlí v Holešově."

Covidovou pandemii nesnášela

"Ta doba byla hrozná. Jen jsem seděla doma u okna, nikam jsem nemohla. Očkovat se nenechám za nic na světě. Prášky neberu prakticky žádné. Přežila jsem, protože hodně čtu a luštím osmisměrky," komentuje Jiřina Urbanová Přikrylová a uzavírá: "Snad se ještě dočkám plesu. Vždycky jsem tančila se starostou sólo, ale teď už dva roky plesy nejsou."

Prostějovská občanka Jarmila Vincourková, oslavila 5. srpna 2021 rovných sto let života
Dáma ze slavné cukrárny oslavila stovku. Paní Jarmila ji vítala úsměvy i zpěvem

POHLEDEM STAROSTY MILANA KIEBELA
"Nepamatuji si, že by se kdy v Čechách pod Kosířem někdy někdo dožil sta let. Pátrali jsme i v kronikách, nikde jsme nenašli, že by se v obci něco podobného slavilo či připomínalo. Proto jsme se rozhodli uspořádat oslavu na počest naší nejstarší žijící rodačky. Paní Urbanová se narodila v Čechách pod Kosířem jako Jiřina Přikrylová 28. února 1922."