"Je třeba lidi upozorňovat, tlačit na ně, aby se zajímali o své zdraví. Třeba touto zábavnou formou," říká k akci jeden z hlavních organizátorů Jiří Zháněl.

Pane Zháněle, jak hodnotíte akci? Co říkáte na počet lidí a atmosféru?
Lidí přišlo hodně. Atmosféra je dobrá. Moderátor, Petr Zakopal tomu pak dává šťávu. Když jsme třeba s touto akcí začínali, ani jsme nečekali, jaký bude zájem.

Jaký je z vašeho pohledu hlavní smysl akce?
Celá je o prevenci. Poukazujeme na nebezpečí rakoviny prostaty a varlat, a taky na celkově špatný stav mužů. Chceme, aby na své zdraví více mysleli.

Proč je potřeba na prevenci u těchto nemocí upozorňovat?
Je to zapomenuté ale podstatné téma. Snažíme se přimět muže, aby nic nepodceňovali a navštívili třeba příští týden nemocnici v Prostějově, kde se koná Den pro chlapy. Je to celkově choulostivé, citlivé téma. Je slyšet, že to ani moderátorovi nejde přes pusu.


Akce vychází z toho, že prevence a informovanost u mužů ohledně jejich zdraví je nízká. Nabízí se otázka: co s tím?
Je třeba lidem připomínat, že něco může být špatně. Je třeba upozorňovat, tlačit lidi k tomu, aby se o zdraví zajímali. Třeba touto zábavnou formou. Samotnou prevenci zde pak představil třeba doktor Jan Šarapatka, urolog z Fakultní nemocnice v Olomouci.

Původně byla tato akce jen ve foyer kina. Proč jste se společně s dalšími organizátory rozhodl využít i kinosál?
Kvůli zvuku například. Stávalo se, že se lidé vzadu u šaten bavili a vepředu, u pódia, to rušilo. Místy to nebylo úplně důstojné. Navíc se nám rozšířil program.

Máte už představu, jak by mohl aspoň částečně vypadat příští ročník?
Upřímně řečeno nevím. Zaskočilo nás už zpočátku, kolik lidí projevilo zájem. Je otázkou, zda nám příště bude stačit kino. Padl dokonce nápad, že by se Movember v Prostějově příště uskutečnil formou plesu v Národním domě. A říkám si, proč ne?