S lepením papírových modelů začal rodák ze Smržic v deseti letech.

„Dostal jsem se k tomu přes tátu, byly to moje první pokusy. Vystřihoval jsem z časopisu ABC a s kamarády ze základní školy jsme jezdili i po výstavách," vzpomíná na své začátky všestranný umělec, kterému se podařilo vyhrát i soutěž ABC. Z papíru vyrábí figurky, bojová vozidla, letadla i formule.Jiří Velocha maluje obrazy, vyřezává ze dřeva, kreslí portéry a lepí papírové modely

„Nejsložitějším modelem byla papírová loď, na které jsem dělal s přestávkami dva roky," vzpomíná Jiří Velocha, který má svou expozici i v Muzeu papírových modelů v Polici nad Metují.

„S tátou jsme deset let dělali výstavu papírového modelářství v Domě dětí a mládeže na Vápenici," dodává Jiří Velocha, který už druhým rokem vede kurzy papírového modelářství ve Vrbátkách.

„Mám tam tři kluky, kteří jsou moc šikovní," usmívá se.

Po základní škole se přihlásil na střední uměleckořemeslnou školu do Tovačova a poté začal pracovat ve firmě, která se zabývala malováním obrazů. Tam se dostal k malování. „Kreslil jsem už na základní škole v rámci výtvarné výchovy, pak jsem si udělal kurz kreslení a pustil jsem se do portrétů. Dělám je podle fotografií, protože ty můžu mít celý den u sebe a nemusím nutit nějakého člověka sedět několik hodin bez hnutí," vysvětluje malíř.

Práce na jednom portrétu mu zabere den až dva.

„První den si udělám náčrt a hrubé rysy, druhý den dodělávám drobnosti. Někdy toho musím na půl dne nechat a pak se k tomu zase vrátím. Jen párkrát se mi stalo, že bych nějaký portrét přemaloval," říká umělec, který si vyzkoušel i kreslení karikatur.

„Byl to propadák, protože člověka, kterého kreslíte, už musíte znát, jinak to nejde," vzpomíná Jiří Velocha, který při své práci používá obyčejnou tužku a papír.

Umělecké sklony mají v rodině.

„Můj strejda byl malíř, ale šikovnost mám po dědovi a částečně po tátovi," říká Jiří Velocha, jehož další vášní je hudba.

„Mojí úchylkou je kapela Queen. Nakreslil jsem jejich portréty, sbírám jejich fotky a desky. Mám doma skoro celou diskografii a jsem členem jejich fan klubu, dokonce jsem měl možnost seznámit se s oficiálním archivářem kapely," uzavírá fanoušek anglické kapely.