„Přestupků přibývá, jejich zpracovávání je složité a vymáhání vyměřených pokut často neúspěšné. Proto jsme rádi, že prostějovská radnice kývla na naši žádost a přestupky budou řešit její specialisté,“ nechala se slyšet starostka Němčic nad Hanou Ivana Dvořáková.

Myslí si, že přestupků by díky tomu mohlo časem dokonce i ubýt. „Lidé na dědině si rozmyslí, jestli se budou hádat, pak podávat oznámení a následně kvůli rozhřešení jezdit až do Prostějova,“ uvedla.

Rada města Prostějova doporučila minulý týden zastupitelům, aby uzavření smluv o zajišťování výkonu přenesené působnosti v záležitosti projednávání přestupků mezi Prostějovem a Němčicemi nad Hanou schválili. Smlouvy se týkají také Nezamyslic, Tištína, Vrchoslavic, Pavlovic u Kojetína, Dřevnovic, Srbců, Dobromilic a Vitčic.

„Za každý oznámený přestupek nám obce zaplatí sedm set korun,“ informoval prostějovský místostarosta Vlastimil Uchytil s tím, že částka pokryje průměrné výdaje vynaložené za zpracování konkrétního přestupku.

Zmínil se, že prostějovští úředníci již provinění v řadě sídel v regionu řeší. „Aktuálně máme uzavřených devětapadesát takových veřejnoprávních smluv,“ spočítal Uchytil.

Dagmar Nováková, vedoucí oddělení přestupků Městského úřadu v Prostějově, věří, že její podřízení nárůst práce zvládnou.

„Odhaduji, že nám přibude tak dvě stě přestupků ročně,“ řekla. „V poslední době sice ubylo přestupků v oblasti dopravních nehod, ale těch majetkových zase přibylo. Lidé čím dál tím víc kradou,“ poznamenala a připojila ještě jednu zkušenost z praxe: řidiči pijí víc, než dřív.