„Po technické stránce je budova v naprostém pořádku. Jsou tam suché zdi a krovy a neporušená statika," zhodnotila šéfka nejsilnější opoziční strany Hana Naiclerová (ANO 2011).

„Zajímalo by mě, proč se z jezdeckých kasáren stalo doupě bezdomovců a kdo dopustil jejich devastaci vandaly. Jak je možné, že kasárna byla několik let kontrolním bodem městské policie, a přesto tam došlo k takovým škodám," zajímá se.

Možnosti využití

Na využití bývalých armádních budov existuje několik studií. Ty počítají s domem s pečovatelskou službou, obytným souborem, multifunkčním centrem či depozitářem muzea.

Magistrát vyzval zájemce, kteří mají nápad na využití centrální budovy bývalých kasáren, aby jej představili radnici. Na podání návrhů mají čas do konce března.

„Pokud nenajdeme smysluplné využití budovy, budeme se zabývat otázkou její demolice," řekl náměstek primátora Zdeněk Fišer.

SOUVISEJÍCÍ: ANKETA: Co byste chtěli namísto jezdeckých kasáren?

Nereálný termín

„Konec března je nereálným termínem pro seriózní návrhy na využití jezdeckých kasáren. Radnice požaduje investora a ekonomickou analýzu projektu, ve svém návrhu nové multifunkční haly, která by zde mohla vyrůst, však ekonomickou analýzu ani provozní náklady nezmiňuje," řekla Hana Naiclerová.

Zároveň upozornila na fakt, že spolu s budovou by šla k zemi i část historie.

„Symbolizuje naši nedávnou minulost, kdy byl český národ hrdý na svou armádu. Měli bychom odsunout demolici a dát šanci architektům, protože jezdecká kasárna si to zaslouží," řekla šéfka hnutí ANO.

Císař v Prostějově

S jezdeckými kasárnami je spojená i osoba císaře Františka Josefa.

„Jeho první návštěva v českých zemích se odehrála právě v Prostějově. Byl totiž majitelem dragounského pluku, který měl právě zde svou stálou posádku," uvedl archeolog Pavel Moš.

„Budoucí císař, tehdy ještě arcivévoda František Josef se objevil v čele svého pluku při velkolepé přehlídce 1. října roku 1844. Své vojáky předvedl před zemským vojenským velitelem na Moravě a ve Slezsku arcivévodou Albrechtem a rakouskou generalitou. Ačkoli mu bylo tehdy pouhých čtrnáct let, byl už značně zkušeným vojákem," doplnil.